Predsjednik RS Milorad Dodik najavio je milionske investicije u Hercegovini, a među najznačajnijim otvaranje ove godine dijaliznog centra u trebinjskoj bolnici za koje će Vlada izdvojiti milion KM.
Dodik je rekao da će bolnica dobiti i angio-salu, zahvaljujući donaciji iz Srbije, tako da će biti riješeno pitanje hemodijalize i stvoreni uslovi za efikasnije liječenje kardiovaskularnih bolesti.
On je naveo da će prioritetan posao biti i put Ljubinje-Trebinje. Dodik je rekao da ima planove i za stvaranje boljih uslova u školi, ističući da će ove godine biti obnovljena toplotna fasada na Srednjoškolskom centru u Trebinju.
Prema njegovim riječima, neće ostati zapostavljeni ni studentski i đački domovi, a biće obnovljeno dosta škola u Hercegovini. Dodik je poručio da će Kabinet predsjednika i Vlada RS podržati i izgradnju muzeja ikona na Crkvini.
Prema njegovim tvrdnjama biće novca za bolnice, škole, toplotne fasade, puteve, a po ko zna koji put najavljena je i izgradnja HE “Dabar”.
Nije predsjednik zaboravio ni tekstilnu industriju, najavio je ulaganje u trebinjski „Novoteks“, iako u Hercegovini teško ko može povjerovati u tu priču kada se zna šta se dešava sa vladinim projektom „Nikola Tesla“ u Bileći.
„Oko ‘Nikole Tesle’ koji je bio jedan odličan i jeste odličan projekat koji je trebalo da bude podsticaj razvoju. Neka unutrušnja nerazumijevanja, neki ambiciozni ljudi u okviru toga su možda malo nanijeli štete tom projektu, ali mi ćemo ostati iza tog projekta i projekt ‘Nikola Tesla’ mora da uspije u Republici Srpskoj“, rekao je predsjednik Srpske.
A tu malu štetu, koja se mjeri milionima maraka, prouzrokovao je ni manje ni više nego nestali Dodikov savjetnik Dragan Vučetić.
Ni priča o „Novoteksu“ nije u Trebinju nešto novo, pošto je predsjednik Dodik pred izbore 2010. godine takođe obećao da će Vlada kuputi to preduzeće i akcije pokloniti radnicima.
To se nije dogodilo, brojni pokušaji prodaje „Novoteksa“ u stečaju u poslednjih šest godina nisu uspjeli jer nije bilo zainteresovanih, a sada se Vlada pojavljuje kao spasilac. Na pitanje kako ubjediti radnike da će nakon svih dešavanja u „Nikole Tesli“, u „Novoteksu“ biti sigurni, predsjednik odgovara:
„Nemam ja namjeru nikoga da ubjeđujem. Borimo se, mi se borimo. Nama nije bilo potrebno da prihvatimo mnoge stvari, ali smo htjeli smo da izađemo ljudima u susret kao što je ovdje. Mogli smo da pustimo da to ode u stečaj i da to bude kupljeno od strane nekog pojedinca koji će to opet dovesti u problem za par mjeseci“.
Na drugoj strani, gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević najave novih investicaja smatra prevarom.
„Pa sve u duhu i u skladu sa najvećim bleferom koji se ikada pojavio na prostorima bivše Jugoslavije u političkom smislu. Nastavlja se priča velikih obećanja kao što je bio aerodrom, brza pruga Trebinje – Čapljina –Nikšić. Ćiro, Trebinje resort i svega onoga što se narod još vjerovatno sjeća, ali nije ni lako popamtiti sve laži i prevare koje je taj gospodin iznio“, kaže gradonačelnik Trebinja.
A kada je u pitanju tekstilna industrije u Hercegovini ni tu Vučurević nema drugačije mišljenje.
„'Novoteks’ će još jednom poslužiti kao prevara. Ja bi pitao predsjednika gdje je njegov veliki Tesla – gospodin Vučetić za koga navodno ne zna ni ko je ni šta je, a treba da podsjetim građane da je imao u Hercegovini i dobijao podsticaj za 13 poljoprivrednih proizvodnih preduzeća.
Nijedno ništa proizvodilo nije, ali od Vlade je uredno uzimao podsticaj. Za razvoj ‘Tesle’ znate koji su novci stigli, svakome je bilo samo ne tim ožalošćenim i jadnim radnicima, a potvrda laži i prevera jeste nedavni intervju Petrovića da radnice primaju u ‘Tesli’ 700 maraka, a ujutru je bio štrajk“.
Povodom najvaljenih investicija u Hercegovini oglasio se i trebinjski SDS saopštenjem za javnost, u kojem takođe pita predsjednika Republike Srpske šta je sa neispunjenim obećanjama datim od 2006. pa do danas.
(26)