Na današnji dan navršava se tačno 20 godina od završetka opsade glavnog grada BiH. Najduža opsada jednog grada u modernoj historiji trajala je od 5. aprila 1992. godine do 29. februara 1996. godine.
Nakon 1.425 dana neprekidne opsade Sarajeva, “evropskog Jerusalema”, građani su mogli ponovo mirno šetati ulicama grada kojem je nanesena nemjerljiva šteta.
I nakon punih 20 godina na nekim stambenim objektima vidljivi su ožiljci, a “Sarajevske ruže” na ulicama svakog dana podsjećaju pješake da su upravo tu stradali njihovi sugrađani ponosno braneći ovaj grad.
Mješavina osjećaja – straha, nevjerice, bijesa, tuge, tragedije, a zatim i doze radosti nakon skoro 1.500 dana “ropstva” se dugo osjetila u sarajevskom zraku.
Oni koji su preživjeli rat – znaju šta su preživjeli, a samo su ulice Sarajeva zauvijek u svojoj memoriji pohranile slike. Slike djece koja ginu, plač majki, izgubljene očeve koji su krenuli po vodu ili koru hljeba svojoj porodici.
I nikada se nisu vratili.
Stotine granata svaki dan je padalo na Sarajevo. Gorile su kuće, zgrade, bolnice, institucije, stadioni, vjerski objekti, sportske dvorane, škole, vrtići.. Gorilo je sve.
Grad je bio bez vode, struje i hrane. Svi stanovnici Sarajeva u ratu su i sami bili iznenađeni svojom inovativnošću i izdržljivošću.
Dječiju igru nisu mogli zaustaviti agresorski meci, topovi ni granate.
Sarajevska djeca su se igrala svih 1.425 dana dok su ih s brda kroz nišan posmatrali isti oni koji su im ubili 1.500 vršnjaka, drugova iz ulice i školskih klupa.
Brojne novinarske ekipe dolazile su u Sarajevo kako bi pokazale svijetu šta se dešava u jednom glavnom gradu na evropskom kontinentu.
Na današnji dan, prije tačno dvije decenije, 29. februar 1996. godine završena je opsada Sarajeva. Stradalo je više od 14.000 osoba.
(77)