Tužiteljica otkrila kako su Osmica i Debevec zastrašivali svjedoke, nestali nalozi za prisluškivanje sudija i tužilaca

U Sudu BiH održano je ročište za određivanje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću Osmici.

 

 

 

Odmah na početku je advokatica Debevca Tatjana Savić zatražila da se ročište zatvori za javnost jer bi to navodno moglo dovesti do otkrivanja službenih tajni. S tim se složio i advokat Osmice Mulalić.

 

 

Tome se žestoko usprotivila tužiteljica Jolović, kazavši da bi i ona sama na tome insistirala jer je i njen posao da štiti državne tajne.

 

 

“Akti OSA-e, koji su bili pod oznakom tajnosti, a koji se nalaze trenutno u spisu, nisu više tajni jer je generalni direktor OSA-e (Almir Džuvo, op. a.) ukinuo odluku o tajnosti za ove dokumente.

 

 

Ona je istakla da postoji interes javnosti zbog kojeg ročište treba biti javno.

 

 

Jolović je istakla da se Debevec i Mehmedagić terete za zloupotrebu položaja i krivotvorenje službenih dokumenata.

 

 

Tužiteljica Jolović je obrazlažući razloge za pritvor kao glavnu stvar navela neviđene opstrukcije na koje je nailazila u samoj istrazi.

 

 

Ona je istakla da Sud BiH ne raspolaže većim brojem službenih naloga za prisluškivanje, odnosno operativno-tehničke mjere.

 

 

Kako je Jolović objasnila, OSA je za vrijeme vladavine Osmice prisluškivala određen broj lica, a da za to sad ne postoji dokumentacija.

 

 

“Uništeno je osam spisa sa većim brojem naloga. Od Suda BiH tražila sam pojašnjenje i dobijem odgovor da nemaju tri spisa, a u njima je bilo deset naloga za provođenje posebnih istražnih radnji, odnosno za prisluškivanje. Po nalogu suda od 19. 8. do 14. 9. i 24. 8. do 14. 9. 2020. praćena su dva sudska broja, odnosno brojevi dežurnih sudija. Zato što je navodno neki svjedok pratio NN sudiju dok je sjedio u kafani i rekao nekome da ga zove na službeni broj telefona kako bi dogovorili mito.

 

 

Nakon toga su tražene mjere i za drugi broj koji koristi sedam sudija”, rekla je Jolović.

 

 

Ona je pojasnila da su se sudije prisluškivale na osnovu nekog svjedoka koji je informacije prikupljao u kafani, što faktički znači da je tadašnji direktor OSA-e prisluškivao ljude na osnovu kafanskog trača.

 

 

Što se tiče prisluškivanja uposlenika Tužilaštva BiH, ona je istakla da su tražili da se prate oni ljudi koji su radili na predmetima u kojima se njih dvojica spominju i zbog toga su im bili ‘interesantni’.

 

 

Ona je naglasila da su time htjeli imati kontrolu nad procesima.

 

 

“Korist nije samo imovinska odnosno materijalna, nego da bi u posjedu imali informacije koje se odnose na njih. I ja se sama osjećam da sam bila pod nadzorom”, rekla je.

 

 

Tužiteljica je navela primjer jednog svjedoka.

 

 

“Ovog svjedoka sam pozvala da dođe na donji ulaz kako bi ga zaštitila da sigurnije uđe, kako bi zaštitila istragu”, rekla je Jolović.

 

 

Istakla je da je službe u Tužilaštvu informirala oko 12 sati da u 13 i 30 treba doći taj svjedok.

 

 

“Potom je drugooptuženi (Osmica) zvao tog svjedoka i pitao ga šta će on kod Jolovićke. Rekao mu je da će reći da je ‘sve uredu’. Iako ni predsjednik Suda ne treba znati ko su svjedoci Tužilaštva, ali se i on interesirao za to”, rekla je Jolović.

 

 

Govoreći o razlozima za pritvor Debevcu, tužiteljica je istakla sljedeće:

 

 

“18. 12 kada je uhapšen, sa pozicije sile i moći se obratio službeniku riječima: Ja ću se iz ovoga izvući, a ti vidi šta ćeš”.

 

 

Nakon što je ona ovo citirala, Debevec je dobacivao tužiteljici, na šta ga je sudija Branko Perić opomenuo i rekao mu da bi ga mogao odstraniti iz sudnice. Na to mu je Debevec rekao da bi ga možda i trebao izbaciti, jer je on svakako tražio njegovo izuzeće.

 

 

Nakon toga tužiteljica Bojana Jolović opisala je i slučaj sa mobilnim telefonom Ranka Debevca koji je advokatica Vasvija Vidović pokušala iznijeti iz prostorija SIPA-e.

 

 

“Kod njega su pronađena dva telefona, a treći telefon za koji ne znam odakle ga je izvukao, on je ubacio u torbu Vidović. To je bilo u prostorijama SIPA-e kada mu je omogućen razgovor sa braniteljicom. To je prostorija koja nije pod zvučnim nadzorom, ali jeste pod videonadzorom. Vidović je vidjela kada joj je ubacio telefon i on je pronađen na skeneru na izlasku. Šta se onda nalazi na tom telefonu kada je osumnjičenom važno da ga sakrije”, pitala se tužiteljica.

 

 

Istakla je da je saslušala već desetak svjedoka, a da ostaje još dosta njih za saslušanje. I iz OSA-e i iz Suda BiH.

 

 

“S obzirom na to da su njih dvojica bili od 2016. godine na tim pozicijama, ne znam kako će se svjedoci ponašati ako oni budu na slobodi. Svjedoci koje sam do sada saslušavala bili su vidno uplašeni. Ne znam kako će oni reagirati ako osumnjičeni budu pušteni na slobodu”, rekla je Jolović.

 

 

Odbrana osumnjičenih je tražila i izuzeće sudije Perića, a on je odgovorio da to nije razmatrano jer ne postoji osoba koja bi mogla da odluči o tome.

 

 

“Nema ko zakazati sjednicu na kojoj bi se o tome raspravljalo. O tome će se vjerovatno raspravljati sutra”, rekao je Perić.

 

 

 

(124)

Tužiteljica otkrila kako su Osmica i Debevec zastrašivali svjedoke, nestali nalozi za prisluškivanje sudija i tužilaca

| Bosna i Hercegovina, Slider, Vijesti |
About The Author
-