SREĆKO ĐUKIĆ, BIVŠI AMBASADOR JUGOSLAVIJE U BJELORUSIJI: „Koliko košta Vučićev vašar naoružanja u Srbiji?“

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je juče crnogorskog predsjednika i kosovskog premijera da šire „ogoljenu mržnju prema Srbima i Srbiji“ i da imaju najizrazitiju ulogu u kampanji laži protiv zvaničnog Beograda.

 

 

“Aleksandar Vučić pravi vašar naoružanja u Srbiji. Malo od Rusa, malo od Francuza, malo od Engleza, malo od Turske, malo od Kineza, malo od… gde je kraj spiska?”, komentariše za Danas Srećko Đukić, bivši diplomata i ambasador Srbije u Bjelorusiji uvoz kineskog naoružanja, pristiglog u Srbiju proteklog vikenda, u sred rata u Ukrajini.

 

 

Ruski saveznik Srbija je u subotu, kako je izvjestio Associated Press, primila isporuku sofisticiranog kineskog protivvazdušnog sistema u polutajnoj operaciji, usred zabrinutosti Zapada da bi gomilanje naoružanja na Balkanu u vrijeme rata u Ukrajini moglo da ugrozi krhku mir u regionu.

 

 

Iako je riječ o isporuci koja je dogovoreno 2019. godine, postavlja se pitanje da li je to oružje moralo da stigne u Srbiju u jeku agresije Rusije na Ukrajinu.

 

 

Na to su reagovali premijer Kosova Albin Kurti i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

 

 

Kurti je izjavio je da to što se Srbija naoružava nije bezbjedno po Kosovo i region i da Srbija to radi jer se plaši da će ostati sama.

 

 

Milo Đukanović je istakao da je zabrinut jer je ovdje riječ o produženoj tendenciji naoružavanja Srbije iz zemalja koje su ne samo konkurenti, već i neprijatelji članicama NATO.

 

 

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je juče crnogorskog predsjednika i kosovskog premijera da šire „ogoljenu mržnju prema Srbima i Srbiji“ i da imaju najizrazitiju ulogu u kampanji laži protiv zvaničnog Beograda.

 

 

U obraćanju preko portala dnevnog lista Informer, Vučić je rekao da se kampanja „žigosanja Srbije“ iz pojedinih centara moći i dijela regiona sprovodi intenzivno u posljednjih šest mjeseci.

 

 

„Ne od juče, najizrazitija uloga u ogoljenoj mržnji prema Srbiji dolazi od Albina Kurtija i Mila Đukanovića. Razume se da se uvek služe ogoljenim lažima da sebe predstave kao tobožnje žrtve a Srbiju kao opakog agresora koji ih ugrožava“, rekao je Vučić.

 

 

 

 

On je rekao da su njih dvojica sada iskoristili „legitimnu, potpuno regularnu i transparentnu“ kupovinu defanzivnog kineskog sistema PVO FK-3 da kažu cijelom svijetu da je Srbija kineski i ruski prijatelj i da nekoga ugrožava, iako se nalazi u NATO okruženju.

 

 

“Koliko košta taj šareniš od oružja, ko će to uvezati u jedan efikasan sistem, Koliko košta održavanje potpuno nestandardizovanog oružja različitih proizvođača, a obuka na njima i odgoj kadrova za različite sisteme? Javnost odnosno poreski obveznici Srbije imaju pravo to da znaju, koliko je ta politika šareniša u naoružanju, nehomogenizovna, skuplja od uobičajene kod drugih armija. Zašto? Pa jednostavno što svi drugi znaju koji se u zemlji i van nje i time se bave ali ne i naš poreski platiša, građanin, jer su ti podaci zaštićeni državnom tajnom”, kaže Srećko Đukić.

 

 

Iz naše istorije naoružavanja, napominje, teško je naći takav presedan.

 

 

“Jugoslavija je do 1948. koristila uglavnom ratno i sovjetsko naoružanje. Zatim je bila primorana da se okrene Zapadu i na Vašingtonskoj konferenciji o naoružavanju, Koča Popović je sa saradnicima, kao i u Londonu i Parizu, uspeo da obezbedi preoružavanje naše armije zapadnim oružjem. Računa se da je za par godina od 1950. Jugoslavija uspela da dobije preko 700 milona dolara oružja po tekućim cenama, što se smatra fantastičnim uspehom i definitivno pobedom Titove Jugoslavije nad Staljinom i sistemom, kojeg je uostalom i nestalo 1953.

 

 

Jugoslavija je šezdesetih godina, nakon ranije normalizacije odnosa sa Moskvom, krenula na modernizaciju svojih oružanih snaga uz snažne domaće resurse. Tokom naredne dve decenije (1970-1980), ona se vraća, sa velikom obazrivošću i osiguranjem, na sovjetsko oruzje, koje ostaje dominantno sve do njenog nestanka, a uglavnom i do danas u pojedinim BJR – kaže Đukić.

 

 

Prema njegovim riječima, procjenjivalo se da je sovjetsko oružje iznosilo 80 posto naoružanja JNA.

 

 

“To nije smetalo da Beograd vodi aktivnu spoljnu politiku prema svim polovima sveta, da bude vodeća zemlja nesvrstanog političkog pokreta u svetu i nerazvijenih i zemalja u razvoju”, zaključuje Đukić.

 

(SB)

(1058)

SREĆKO ĐUKIĆ, BIVŠI AMBASADOR JUGOSLAVIJE U BJELORUSIJI: „Koliko košta Vučićev vašar naoružanja u Srbiji?“

| Foto/Video, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-