PUTINOVO ZASTRAŠUJUĆE UPOZORENJE: Šta se krije iza odluke da nad vojno daleko slabijom zemljom upotrijebi HIPERSONIČNO ORUŽJE

Projektil je dizajniran je da pogađa ratne brodove SAD-a i NATO-a koji su prijetnja ruskim strateškim raketnim sistemima.

 

 

“Rusija je ispalila hipersonične projektile ‘Kinzhal’ u Ukrajini, koji su navodno prvi put ‘borbeno testirani i primjei'i”. Zvanično, oružje je korišteno da uništi skladište municijeu Ivano-Frankovsku, ali u stvarnosti ovo je veliki signal odvraćanja NATO alijansi”, ocijenio je analitičar vanjske politike i advokat Clint Ehrlich, piše Blic.rs.

 

 

On je u nizu “tweetova” zaključio da korištenjem ovog oružja ruski predsjednik šalje poruku Zapadu: “Ne zaj******** se s nama!”

 

 

 

 

Rusija je u subotu objavila da je prvi put iskoristila hipersonično oružje “Kinzhal” da uništi podzemno vojno skladište u zapadnoj Ukrajini. Ubrzo je na “Twitter” nalogu ruskog Ministarstva odbrane osvanuo i snimak navodog korištenja hipersoničnog oružja.

 

U nedjelju, Rusi su objavili da su ponovo gađali Ukrajinu hipersoničnom raketom lansiranom iz vazdušnog prostora Krima, kao i krstarećim raketama sa brodova u Crnom i Kaspijskom moru. Glasnogovornik Ministarstva odbrane Igor Konašenkov rekao je da je Rusija izvršila udare na vojnu infrastrukturu Ukrajine.

 

“Objektivna kontrola: uništavanje tenka Oružanih snaga Ukrajine visokopreciznim raketnim oružjem”, stoji u opisu videa.

 

 

 

 

Navodi se i da je pogođen ukrajinski vojni pripremni centar u kojem su bili stacionirani strani borci koji su se pridružili kijevskim snagama.

 

“Nema prihvatljivog razloga da ‘Kinzhal’ treba da bude raspoređen protiv Ukrajine, s obzirom na to da je njena protivvazdušna odbrana već ugušena. To je jedno najnaprednije rusko konvencionalno oružje – 13 puta brže od ‘Tomahawka’, sa 3 puta većim nosivim opterećenjem”, naveo je Ehrlich na “Twitteru”.

 

 

 

 

Ruska upotreba ‘Kinzhala’ u Ukrajini slična je Trumpovoj upotrebi MOAB-a (majke svih bombi; mother of all bombs) u Afganistanu 2017”, uporedio je analitičar odnoseći se na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

 

“U oba slučaja, smisao razmještanja oružja nije bio neposredni borbeni efekat. Cilj je ugroziti druge protivnike demonstriranjem sposobnosti sistema”.

 

“Putinova odluka da upotrebi ‘Kinzhal’ je eskalativnija od Trumpove upotrebe MOAB-a, jer je ‘Kinzhal’ sposoban da nosi nuklearno oružje. Zbog svog ekstremnog dometa, to je ‘ubica nosača aviona’ – sposoban je da zbriše čitavu američku Udarnu grupu nosača”, piše Ehrlich.

 

 

 

 

“Nemoguće je procijeniti kakav napredni sistem ‘Kinzhal’ predstavlja. Zapad se ponašao kao da je kinesko testiranje hipersonične jedrilice ‘Sputnjik momenat’. Ali ‘Kinzhal’ postiže hipersoničnu brzinu plus što ima sposobnosti manevrisanja tokom čitavog leta, a ne samo u završnoj fazi”.

 

Hipersonično oružje “Kinzhal” je nevjerovatno brz raketni sistem koji trenutno, kako tvrde pojedini ruski i zapadni stručnjaci, ne može da presretne ni jedan sistem protivraketne odbrane. Ovo oružje je jedno od šest novih ruskih strateških oružja koje je 1. marta 2018. predstavio Putin.

 

Projektil je dizajniran je da pogađa ratne brodove SAD-a i NATO-a koji su prijetnja ruskim strateškim raketnim sistemima. Svrha mu je i prevladavanje svih američkih vazdušnih i protivnuklearnih odbrambenih sistema. Prema Putinovim riječima, ova raketa može da nosi konvencionalnu ili nuklearnu bojevu glavu. Lansira se sa letjelica koje mogu da dostignu brzinu od 2,8 maha na velikoj visini (platforma MiG-31).

 

Odmah po lansiranju postiže hipersoničnu brzinu od nevjerovatnih 10 maha. Sama raketa od momenta lansiranja ima kontrolisan let i manervabilnost tokom svih faza leta. Domet ove rakete prema Putinovim navodima je 2.000 kilometara.

 

“Ispaljivanjem ‘Kinzhala’ u Ukrajini Putin šalje veliku poruku: ‘Ne zaj******** se s nama!’ On podsjeća svijet da, sa kakvim god izazovima u logistici da se suočava njegova vojska, ona zadržava prednost u nuklearnom i konvencionalnom naoružanju”, ističe Ehrlich.

 

 

 

 

“Danas je i Putin napravio korak bliže nuklearnom pragu. Upravo je demonstrirao prvi ruski taktičko-nuklearni sistem isporuke u Ukrajini. Poruka NATO-u ne može biti jasnija: Ako se umiješate u sukob, upotrijebit ću ovaj sistem protiv vas”, naveo je analitičar, poručujući korisnicima da ne moraju da mu vjeruju na riječ da je projektil ispaljen i prilažući link na potvrdu lansiranja ruskog Ministarstva odbrane.

 

 

 

 

“Tvrdnja da je upotreba hipersonične rakete bila potrebna zbog toga što je ovo bunker sa teškim oklopom NE pije vodu. Rusija ima namjensko oružje protiv bunkera, poput KAB-500L. Korištenje ‘Kinzhala’ jasno znači slanje signala NATO-u”, zaključio je Ehrlich.

 

 

 

 

Rusija trenutno predvodi trku u hipersoničnom naoružanju, praćena Kinom, SAD-om i još nekoliko drugih zemalja koje rade na ovoj tehnologiji. Ruska vojska se također u odnosu na ukrajinsku poredi sa Davidom i Golijatom.

 

Vojni analitičar Vasilij Kašin, šef Centra za evropske i međunarodne studije moskovske Više škole ekonomije, rekao je AFP-u da je rusko lansiranje “Kinzhala” na Ukrajinu “prvi slučaj upotrebe hipersoničnog oružja u borbi u svijetu”.

 

Kašin je istakao da je hipersonično oružje u odnosu na krstareće rakete daleko efikasnije u uništavanju podzemnih skladišta poput bunkera.

 

“Hipersonična raketa može imati veću prodornu i razornu moć zbog svoje veoma velike brzine”, ukazao je.

 

Međutim neki stručnjaci su rekli da Rusija možda preuveličava sposobnosti svog hipersoničnog arsenala, piše “Moscow times”. Vojni analitičar Pavel Felgenhauer smatra da bi upotreba “Kinzhala” malo šta izmijenila na terenu u Ukrajini.

 

“Suštinski ovo ne mijenja ništa na bojnom polju, ali daje određeni psihološki i propagandni efekat da se svi uplaše”, rekao je on.

 

Felgenhauer je dodao da su ruske snage možda upotrijebile napredne rakete zato što im ponestaje drugog oružja.

 

“Troškovi su previsoki. Niko nije očekivao tako dug rat”, istakao je.

 

Slično smatra i Joseph Henrotin, odbrambeni istraživač i glavni urednik francuske vojne revije DSI. On je na “Twiteru” ukazao da Rusiji možda ponestaje “iskandera”, sistema balističkih raketa kratkog dometa, ili da Moskva želi da poveća uloge tako što će upotrebiti nuklearno sposobni hipersonični projektil u Ukrajini.

 

 

(50)

PUTINOVO ZASTRAŠUJUĆE UPOZORENJE: Šta se krije iza odluke da nad vojno daleko slabijom zemljom upotrijebi HIPERSONIČNO ORUŽJE

| Slider, Vijesti |
About The Author
-