Sakib Mahmuljin je, kako saznaje The Bosnia Times iz izvora bliskih istražnim organima, odlučio “surađivati” sa Tužilaštvom i iskazao spremnost za “nagodbu” koja uključuje i priznanje krivice po osnovu komandne odgovornosti.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv nekadašnjeg komandanta Trećeg korpusa Armije Bosne i Hercegovine, generala Sakiba Mahmuljina prošle godine. Po nalogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine, bio je lišen slobode da bi potom bio pušten iz pritvora da se brani sa slobode.
U optužnici se navodi da su pripadnici jedinice “El Mudžahidin” tokom borbenih dejstava ubili gotovo 50 ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti, prethodno otetih od druge jedinice Trećeg korpusa Armije Bosne i Hercegovine koja ih je zarobila.
Dodaje se kako se tereti i za nečovječno postupanje prema blizu 20 ratnih zarobljenika i civila koje su navedeni odbijali odmah predati jedinici vojne policije, u skladu s komandama.
Ovo su, možda, i najteže inkriminacije ratnog zločina za koje je jedan oficir Armije BiH do sada bio optužen. Vjerovatno svjestan toga, general Sakib Mahmuljin je, kako saznaje The Bosnia Times iz izvora bliskih istražnim organima, odlučio “surađivati” sa Tužilaštvom i iskazao spremnost za “nagodbu” koja uključuje i priznanje krivice po osnovu komandne odgovornosti.
Ovakav obrt u slučaju procesuiranja ratnih zločina u Srednjoj Bosni mogao bi se odraziti i na odgovornost civilnih struktura koje su bile stacionirane u Zenici.
Do sada je prozivan Šefik Džaferović, kao prvi čovjek policijskih struktura u Zenici u vrijeme kad su se zločini dešavali.
Džaferović je jedan od najbližih i najodanijih političkih suradnika Bakira Izetbegovića i kao takav se tretirao kao “čovjek broj 2” u SDA-u.
Osim parlamentarnih funkcija, Džaferović je preuzeo funkciju prvog čovjeka Savjeta za nacionalnu sigurnost u SDA-u, koju je prije toga obavljao Bakir Alispahić.
Pored Džaferovića, Izetbegović je uspio da na čelo OSA-e dovede odanog Osmana Mehmedagića Osmicu.
Međutim, sudeći prema posljednjim hapšenjima te javnim reakcijama Tužilaštva BiH na kritike nekih stranačkih lidera na račun rada policijskih i istražnih organa, Bakir Izetbegović je izgubio “kontrolu”, moć i utjecaj na te državne institucije bez obzira što je na obavještajno-sigurnosne pozicije, kako stranačke tako i državne, doveo odane ljude.
Ukoliko general Mahmuljin bude uzeo pouku iz presude generalu Rasimu Deliću i distancira se od ideologije čiji se sljedbenici sumnjiče da su počinili “ritualna zvjerstva” i zločine, odgovornost će se prebaciti na civilne strukture vlasti koje su tolerirale i zataškavale zločin(c)e.
A to ide isključivo i samo na adresu SDA!
(The Bosnia Times)
(183)