Pobuna u izraelskoj vladi, žestok napad na Netanyahua: ‘Poništi tu odluku na koju su te natjerali Amerikanci!‘

Netanyahu se sve više muči s kontroliranjem svojih ministara kada je riječ o ratu s Hamasom…

 

 

 

Piše: Damjan Raknić

 

 

Izraelski se premijer Benjamin Netanyahu brže bolje bacio na gušenje pobune u svojoj sve klimavijoj vladajućoj koaliciji koja je izbila nakon što je u petak dopustio da dva kamiona s gorivom uđu u Gazu, piše Politico.

 

 

Religiozni nacionalisti i drugi političari s desnice zatražili su od Netanyahua da poništi svoju odluku, ustupak koji je napravio nakon što su ga pritisnule Sjedinjene Američke Države i dobar dio međunarodne zajednice.

 

 

Pobunjenici su od izraelskog premijera zatražili da ih više sluša kada je riječ o ratu protiv Hamasa. Njihov je stav da se u Gazu ne bi trebalo slati ni gorivo ni bilo kakva druga humanitarna pomoć sve dok Hamas u zatočeništvu drži 240 izraelskih talaca koje je oteo tijekom napada na izraelske kibuce koji je izveo 7. listopada.

 

 

Ministar financija Bezalel Smotrich, jedan od glasova s krajnje desnice, rekao je da se izraelski ratni kabinet treba povećati kako bi svih sedam stranaka koje sačinjavaju vladajuću koaliciju moglo sudjelovati u odlučivanju o tome kako se treba voditi rat protiv Hamasa. Smotrich je rekao da je odluka da se omogući ulaz goriva u Gazu bila velika greška.

 

 

Izraelski se premijer našao na udaru kritika nakon što je prošlog tjedna zahvaljujući pritisku predsjednika SAD-a Joea Bidena izraelskoj vojsci naredio da obustavi operacije na nekoliko sati kako bi Palestinci mogli otići na jug Gaze, odnosno kako bi mogli pobjeći sa sjevera, zone u kojoj su borbeni okršaji najburniji.

 

 

Saveznici Izraela sa Zapada Netanyahua već tjednima pokušavaju nagovoriti da smanji intenzitet i količinu vojnih akcija u Gazi, a njegovi ga koalicijski partneri pritišću da ne posustane.

 

 

Većina Palestinaca u Gazi, koju je Izrael 2007. nakon što je vlast u njoj preuzeo Hamas potpuno blokirao, ovisi o međunarodnoj humanitarnoj pomoći.

 

 

Svijet im dostavlja gorivo koje koriste za čišćenje vode te upravljanje vodovodom i telekomunikacijama. Egipat je iste te 2007. blokirao granični prijelaz Rafah na svojoj granici s Gazom.

 

 

Izraelski su dužnosnici rekli da su dopustili da gorivo uđe u Gazu udovoljili svojim saveznicima te kako ne bi došlo do kolapsa vodovoda i sustava za distribuciju vode u Gazi. Ako bi on postao nefunkcionalan, tada bi bolesti jako brzo proširile teritorijem te ugrozile i Palestince i izraelske vojnike. “Ako bi izbila kuga, morali bismo prekinuti rat”, rekao je u petak predsjednik izraelskog Nacionalnog sigurnosnog vijeća Tzachi Hanegbi.

 

 

Međutim, ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir to je stajalište odbacio te ponovio da nema smisla “neprijatelju davati darove dok Crveni križe ne može posjetiti izraelske taoce”. Ben-Gvir smatra da je davanje goriva Palestincima znak “slabosti” te da omogućava Hamasovom vođi Jahji Sinwaru da “manipulira” izraelsku javnost i obitelji otetih.

 

 

Čim je Hamas 7. listopada napao Izrael, Izrael je prestao Gazi dostavljati gorivo, što je dovelo do gašenja jedine elektrane na teritoriju. Izraelci ne žele Gazi poslati gorivo jer strahuju da će ga Hamas koristiti kako bi kisikom puno svoju mrežu podzemnih tunela.

 

 

Međutim, gorivo trebaju i civili. Aparati u bolnicama koji mnogima mogu spasiti živote također trebaju gorivo. Ujedinjeni narodi traže da se Gazi pošalje gorivo. Izrael je sredinom ovog tjedna dopustio da na teritorij uđe nešto goriva koje će koristiti Agencija Ujedinjenih naroda za palestinske izbjeglice na Bliskom istoku (UNRWA).

 

 

Netanyahu je pristao da se Gazi dostavi gorivo. Svaka će joj se dva dana dati maksimalno 140 tisuća litara. Ured izraelskog premijera rekao je da je to dovoljno da se izbjegne humanitarna kriza.

 

 

Dužnosnik Ureda rekao je Politicu da je toga dana kada je Netanyahu odobrio ulaz goriva u Gazu odobren ulaz 60 tisuća litara goriva, što je oko 3,5 posto količine koja je u Gazu ulazila prije rata. Dugoročno se rješenje tek treba iznaći.

 

 

Predsjednik SAD-a Joe Biden prošlog je tjedan rekao da ga je frustriralo to što je Izraelu trebalo jako dugo da pristane na “kratke humanitarne pauze” u ratovanju. Biden je od Netanyahua tražio i dulje pauze, međutim izraelski je premijer rekao da ih neće biti.

 

 

Netanyahu se muči s kontroliranjem svojih ministara kada je riječ o ratu s Hamasom. Ministar poljoprivrede Avi Dichter rekao je da bi micanje Palestinaca iz Gaze trebalo biti trajno, a ministar baštine Amihai Eliyahu rekao je da bi se tijekom rata na Gazu mogla baciti nuklearna bomba.

 

 

Netanyahu je njegovu izjavu oštro osudio te ga potom suspendirao. Ministar Itamar Ben-Gvir rekao je u četvrtak nakon napada na kontrolnu točku kod Jeruzalema da Zapadnu obalu treba sravniti sa zemljom.

 

 

Netanyahuovi koalicijski partneri najvjerojatnije neće napustiti vladu jer ne žele izazvati prijevremene izbore. Rezultati ankete objavljeni u petak pokazali su da bi na tim izborima izgubili.

 

 

 

Jutarnji list - Najutjecajniji izraelski list: 'Netanyahu, ostavka!'

 

(Jutarnji list)

(310)

Pobuna u izraelskoj vladi, žestok napad na Netanyahua: ‘Poništi tu odluku na koju su te natjerali Amerikanci!‘

| Slider, Vijesti |
About The Author
-