MUFTIJA BANJALUČKI U KOTOR VAROŠI: DOSTA NAM JE TUGE I RATOVA, ALI…

MORAMO PAMTITI…

 

 

Podsjetio je kako se smisao života na ovom svijetu ogleda kroz čovjekovo kretanje, promjenu u fizičkom i duhovnom smislu, te kako je čovjek uvijek u pokretu, da odlazi, dolazi, vraća se, zastaje, spušta se i uzdiže.

 

 

Danas smo došli u Kotor Varoš da se sretnemo i vidimo sa onima koji žive tu, sa onima koji su ranije živjeli, bili prognani, pa se ponovo vratili da obnove život i imanja u svom rodnom gradu. Tu smo, također, da se sjetimo onih koji su živjeli ovdje, a danas, nažalost, nisu među živima. Nedužno su ubijeni i svirepo stradali, stradali su u svojoj Kotor Varoši, jer su je voljeli. Danas smo tu radi onih i zbog onih, koji će se roditi i živjeti u Kotor Varoši, kao slobodni ljudi, vrijedni domaćini i plemeniti sugrađani – poručio je muftija.

 

 

Ocijenio je da bi odlazak u bilo koji bosansko-hercegovački grad svjedočio istu sliku, jer nema mjesta koje nije stradalo, nema porodice ili pojedinca koji nije na neki način ožalošćen i uplakan.

 

 

Ostale su mnoge neispunjene želje, pregršt nedosanjanih snova i nerealiziranih planova. Zato nam danas treba: nada da se zločin i tragedija ne ponove, utjeha za prisutnu bol, ljubav i prijateljstvo za ljepšu budućnost – kazao je muftija Abdibegović.

 

 

Učiniti napor da se da prednost miru nad ratom je potrebno, kako smatra muftija, zbog života, ljudske radosti i mladosti i zbog svake uplakane majke, jer boli svih majki su iste.

 

 

One, boli, se kao takve, ne mogu dijeliti po ovom ili onom osnovu. Zajedničko im je majčinstvo koje krasi ljubav, toplina i brižnost. Danas smo tu da obrišemo majčinu, očevu, sestrinu, bratovu i suzu prijatelja.

 

 

Suzu treba promatrati kao materijalni dokaz, ogledalo bola ili radosti čovjekove duše. U današnjem slučaju, ona je ogledalo boli, uplakanih duša, ovog grada. Ona je čist i nepatvoren izričaj duše, i zato svaka druga materijalna čistoća je neuporediva sa čistoćom suze bola. Zato se u narodu kaže “čist kao suza” – pojasnio je muftija banjalučki.

 

 

Poručivši na kraju kako se u bolu “suza se vidi, a jecaj čuje”, muftija je kazao da, odlazeći iz Kotor Varoši, trebamo osluhnuti jecaj Bosne kao majke.

 

 

Njen jecaj treba slušati i tražiti u smjeni dana i noći, u vjetrovima koji nas šibaju, u žuboru vode koja nas hladi, u hladovini oblaka i augustovskom suncu, u njenim poljima, kotlinama, planinama i narodima koji žive i umiru u njoj. Znajući koje nam vrijednosti i blagodati daruje Bosna, pjesnik joj je izrekao stih “Zemljo Bosno, majkom ću te zvati” – kazao je muftija Abdibegović.

 

 

Bošnjaci iz Kotor-Varoši novembra 1992. godine pokušali su da pređu na slobodnu teritoriju općine Travnik. Na ovom putu je ubijeno 175 Bošnjaka, a njih 90 je stiglo do slobodne teritorije.

 

 

Tokom 1992. godine, na području općine Kotor-Varoš ubijeno je nekoliko stotina bošnjačkih civila.

(18)

MUFTIJA BANJALUČKI U KOTOR VAROŠI: DOSTA NAM JE TUGE I RATOVA, ALI…

About The Author
-