Može li se trenutna izraelska vlada okarakterisati moralno superiornom u odnosu na…

Hamas?

 

 

Prijedlozi članova izraelske vlade o preseljenju Palestinaca iz Gaze u Egipat nisu posljedica monstruoznosti Hamasovih zločina već temelji politike stranaka ekstremne desnice koje su njen sastavni dio.

 

 

U decembru 2022. Vladu Izraela formirale su desničarske stranke, u spektru od nacionalističkih do vjersko-konzervativnih. Svjestan toga američki predsjednik Joe Biden u julu 2023. godine nazvao je izraelsku vladu “najekstremnijom” koju je ikada vidio.

 

 

Mandatar Vlade Benjamin Netanyahu, lider nacionalističkog Likuda, da bi osigurao većinu u vlast je uvukao religijsko-konzervativne, teokratskim shvatanjima vođene, United Torah Judaism (UTJ) i Shas, religijsko-cionističke Religious Zionist Party (Tkuma) i Noam te ekstremno desničarsku stranku Otzma Yehudit (Moć Jevreja).

 

 

Religious Zionist Party (Tkuma) je ortodoksna jevrejska krajnje desničarska stranka koja se protivi bilo kakvim teritorijalnim ustupcima Palestincima. Neki članovi podržavaju aneksiju cijele Zapadne obale, dok zvanično stranka podržava aneksiju dijelova palestinskog teritorija.

 

 

Ekstremna desnica

 

Predsjednik stranke Bezalel Smotrich, ministar finansija u Netanyahuovoj vladi poznat je po svojim radikalnim stavovima. On je ranije govorio da je Palestinski narod “izum” prošlog stoljeća i da su ljudi poput njega “pravi Palestinci”.

 

 

On je 2021. rekao da je David Ben-Gurion, prvi premijer Izraela, trebao “dovršiti posao” i izbaciti sve Arape iz zemlje u vrijeme kada je osnovana. Ranije iste godine, rekao je da su pripadnici izraelskih arapskih manjinskih zajednica građani “barem za sada”.

 

 

“Ohrabrivanje arapskih državljana Izraela da emigriraju, anektiranje Zapadne obale bez davanja Palestincima prava glasa ili drugih građanskih prava, izricanje smrtne kazne za teroriste, korištenje bojeve municije protiv palestinskih demonstranata, imunitet od krivičnog gonjenja za vojnike IDF-a za vojne akcije koje izvode”, sažetak je politika stranke kako je to napisao The Times of Israel.

 

 

Otzma Yehudit je ekstremno desničarska stranka koja se smatra religiozno cionističkom, ultranacionalističkom i antiarapskom.

 

 

Partijska platforma poziva na aneksiju Zapadne obale i potpunu izraelsku vlast između rijeke Jordan i Sredozemnog mora. Protivi se stvaranju palestinske države i zalaže za otkazivanje sporazuma iz Osla. Također podržava širenje jevrejskih doseljeničkih naselja i protivi se pregovorima sa Palestinskom samoupravom.

 

 

Shas, ili što u prevodu znači “Sefardska garda”, je konzervativna stranka koja se zalaže za državu koja se temelji na vjerskom zakonu. Shas se protivi svakom obliku javnog izražavanja homoseksualnosti, uključujući gej parade, posebno u Jerusalemu. Ranije je Shas imao umjeren stav o izraelsko-palestinskom pitanju, ali danas podržavaju širenje izraelskih naselja na okupiranim teritorijama Palestine.

 

 

Slična njoj je stranka United Torah Judaism koja se smatra izrazito konzervativno koja se zalaže za oblik teokratskog društva. Naprimjer, UTJ se protivi služenju vojnog roka Haredi zajednice, ali ipak podržava nacionalističku politiku jer većina stranaka koje čine vladu imaju konzervativniji pogled na vjerska pitanja.

 

 

Politika Netanyahuovog Likuda

 

S druge strane Likud nije ništa manje desno u odnosu na palestinsko pitanje.

 

 

Platforma stranke iz 1999. tvrdi slijedeće:

 

“Jevrejske zajednice u Judeji, Samariji (okupirana Zapadna obala) i Gazi su ostvarenje cionističkih vrijednosti. Naseljavanje zemlje je jasan izraz neprikosnovenog prava jevrejskog naroda na zemlju Izrael i predstavlja važno dobro u odbrani vitalnih interesa Države Izrael. Likud će nastaviti da jača i razvija ove zajednice i spriječit će njihovo iskorjenjivanje”, navodi se.

 

 

Dodatno tvrde da je rijeka Jordan stalna istočna granica Izraela.

 

“Vlada Izraela odlučno odbija uspostavljanje palestinske arapske države zapadno od rijeke Jordan. Palestinci mogu slobodno voditi svoje živote u okviru samouprave, ali ne kao nezavisna i suverena država. Tako će, na primjer, u pitanjima vanjskih poslova, sigurnosti, imigracije i ekologije, njihova aktivnost biti ograničena u skladu sa imperativima postojanja, sigurnosti i nacionalnih potreba Izraela”, navodi se.

 

 

Iako je davao različite izjave tokom godina Netanyahu je 2015. godine rekao da ako bude izabran palestinska država neće biti stvorena, a što je politika koju vodi zadnjih godina prema Zapadnoj obali i pokazala.

 

 

“Svako ko krene da danas stvori palestinsku državu i preda zemlju, predaje zemlju koja će se koristiti kao početno tlo za napade islamističkih ekstremista na Državu Izrael”, rekao je tada.

 

 

Nakon napada Hamasa došlo je do rekonstrukcije Vlade u koju je ušla koalicija stranaka bliža centru National Unity koji predvodi Benny Gantz.

 

 

Dokument o deportaciji Palestinaca

 

S obzirom na sastav Vlade, i ekstremne politike koje zastupaju njene stranke, nije za čuditi da je dvadeset dana nakon napada Hamasa Ministarstvo obavještajnih službi izradilo je dokument u kojem se preporučuje prisilno preseljenje Palestinaca iz Pojasa Gaze u Egipat, na Sinajski poluotok. Na čelu ministarstva nalazi se Gila Gamliel članica Likuda.

 

 

Istovremeno, ministar baštine Izraela Amichai Eliyahu, član Otzma Yehudit kazao je par dana kasnije, govoreći o budućnosti Gaze nakon poraza Hamasa, da Palestinci “mogu ići u Irsku ili pustinje” i da bi “čudovišta u Gazi trebala sama pronaći rješenje”.

 

 

Samo par mjeseci prije napada Hamasa kolumnista američkog Washington posta Max Boot nazvao je Netanyahua najvećom prijetnjom Izraelu.

 

 

“‘Bibi’, kao što je univerzalno poznat, izgleda ne mari što njegova politika podriva izraelsku demokratiju, rizikujući bliske odnose Izraela sa Sjedinjenim Američkim Državama, i možda čak može izazvati još jedan nasilni ustanak, treću intifadu, među Palestincima na Zapadnoj obali”, zaključio je Boot.

 

 

O stanju svijesti u dobrom dijelu izraelske političke elite govori i status Likudove zastupnice Knesseta Tally Gotliv koja je pozvala na potpuno uništenje Gaze.

 

 

“'Neka ti gori selo!'(antiarapska pjesma) Da, da, što se mene tiče, odlično je za moral poželjeti da se Gaza zbriše i zapali. Često sam govorila da je osveta (legitimna) vrijednost. Gotovo su zauzeli kibuce na jugu, klali, s******i, obezglavljivali i iskopali oči. Skoro 1400 ubijeno je u jednom Šabatu. Pa neka im gori selo”, napisala je ona.

 

 

Vlada koja kao jedno od riješenja palestinskog pitanja vidi etničko čišćenje više od dva miliona Palestinaca ne može se nazvati drugačije nego ekstremističkom, niti okarakterisati moralno superiornom u odnosu na Hamas koji je nekoliko dana prije toga, provodeći teror na jugu Izraela, ubio stotine izraelskih civila i vojnika.

 

(Klix)

(98)

Može li se trenutna izraelska vlada okarakterisati moralno superiornom u odnosu na…

| Slider, Vijesti |
About The Author
-