MICHAEL MARTENS, POZNATI NJEMAČKI NOVINAR ZA “SB”: “Hrvati i Srbi zajednički rade kada je o Bosni riječ, ne vjerujem da tako dobro sarađuju u Vukovaru!”

“Taj koji želi previše, ponekad dobije vrlo malo. To vrijedi i za gospodina Dodika – ali ne samo za njega”, poručio je novinar njemačkog lista “Frankfurter Allgemeine Zeitung” u razgovoru za “Slobodnu Bosnu”.

 

 

Savjetnici člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika stupili su u kontakt sa radikalnim hrvatskim emigrantima organiziranim u udruženju Hrvatski svjetski kongres u Njemačkoj (HSKNJ) sa namjerom da oni budu posrednici u ugovaranju intervjua Milorada Dodika za određene njemačke medije.

 

 

Otkrio je to na svom Twitter profilu njemački novinar i pisac Michael Martens, dobar poznavalac prilika u regiji i autor biografske knjige o Ivi Andriću – “Ivo Andrić u požaru svjetova – jedan evropski život”. Nedavno mu je u izdanju sarajevskog Buybooka objavljena nova knjiga “San zvani Jugoslavija”.

 

 

Ova pomalo neočekivana informacija posljedica je očigledne zabrinutosti detaljnim i kontinuiranim izvještavanjem njemačkih medija o aktuelnoj krizi u našoj zemlji i udaru na njen ustavno-pravni poredak. U posljednjih mjesec dana u njemačkim medijima objavljeno je desetine izvještaja i analiza prilika u BiH i svi su označili lidera SNSD-a kao krivca za aktuelno stanje. Također, otkriće Martensa promatra se i kao još jedna potvrda koordiniranog djelovanja HDZ-a i SNSD-a u produkciji krize.

 

 

SVJETSKI KONGRES JE PRIVATNA GRUPA GRAĐANA

 

 

Hrvatski svjetski kongres u Njemačkoj njeguje izuzetne odnose sa HDZ-om Dragana Čovića. Nedavno je na društvenim mrežama i portalima u BiH počeo kružiti snimak jednog skupa iz 2011. godine u Švicarskoj na kojem je Dragan Čović u društvu nekoliko predstavnika HSKNJ naručio da je suština izbornih reformi u BiH dobijanje, u konačnici, entiteta, odnosno federalne jedinice sa hrvatskom većinom. Također, u aprilu te godine u Mostaru se Dragan Čović sastao sa delegacijom “privrednika i uglednih Hrvata” iz Njemačke. U svojstvu sekretara koordinacije HDZ-a centralne Njemačke u delegaciji je bio i aktuelni predsjednik HSKNJ Franjo Akmadža. Na ovom skupu je Čović izvijestio delegaciju da se hrvatski narod u BiH “želi svesti na nacionalnu manjinu, odnosno na ‘folklornu skupinu'”.

 

 

Sastanak u Mostaru, april 2011. godine (Foto: Večernji list)

 

 

Novinar njemačkog lista “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Michael Martens za “Slobodnu Bosnu” kaže da se u slučaju HSKNJ radi o privatnom udruženju te da nije relevantno u Njemačkoj.

 

 

“Naziv ‘Svjetski kongres’ je malo zbunjujući jer zvuči veoma zvanično, ali nije. U stvari, ovaj takozvani svjetski kongres je samo privatno udruženje, slično šahovskom klubu, društvu penzionera ili udruženju uzgajivača golubova (To bi naravno bilo udruženje koje uzgaja samo hrvatske katoličke golubove…). Inače, ne poznajem dobro ovu organizaciju. Ali nedavno sam iz službenih izvora u Zagrebu čuo da i tamo nisu uvijek baš zadovoljni ovim klubom jer često nanose više štete nego koristi hrvatskim interesima. Za takve je tipično da tvrde da govore ili u ime ‘Hrvata’ ili ‘u ime naroda’. Naravno da to nije istina. Oni govore samo za sebe i svoj klub. Koliko ja mogu procijeniti, ovaj klub nije relevantan u Njemačkoj. Možda je to nekada bilo drugačije, to ne znam”, kaže Martens na početku razgovora za “Slobodnu Bosnu”.

 

 

On ističe da su savjetnici nastojali na više načina osigurati prostor Dodiku u njemačkim medijima.

 

 

“Ono što je sigurno jeste da su njegovi savjetnici pokušali kontaktirati medije u Njemačkoj preko više kanala i indirektno, kako bi direktno ponudili intervju sa njim. I to je sasvim u redu. Razumljivo je da gospodin Dodik ima interes da objašnjava svoju politiku u inostranstvu. Ali čudno je, ili u najmanju ruku neobično, da jedna hrvatska lobistička organizacija vodi kampanju za Dodika. S druge strane postoji unutrašnja logika”, naglašava Martens.

 

 

Na Twitteru je nedavno napisao da su srpski i hrvatski nacionalizmi u “savršenoj harmoniji”. Pitali smo ga da li se ta konstatacija odnosi samo na politiku HDZ-a i SNSD-a ili ima regionalni kontekst.

 

 

“Mislio sam na poseban kontekst u Bosni i Hercegovini. Na drugim mjestima u regiji to je potpuno drugačije. Očigledno je zašto Dodik i Čović sarađuju. Da su političari u drugom kontekstu, naprimjer u Vukovaru, bili bi veliki neprijatelji”, smatra Martens.

 

 

Zanimalo nas je i da li mu je poznat rezultat lobiranja HSKNJ.

 

 

“Ne mogu govoriti u ime svojih kolega. Ja sam posljednji put intervjuisao gospodina Dodika 2008. godine i volio bih sada ponovo razgovarati sa njim. Zato ću uskoro pokušati stupiti u kontakt sa njegovim savjetnicima da vidim da li je i on zainteresiran za razgovor za naše novine”, rekao je Martens.

 

 

DODIK JE VEĆ JEDNOM IZBJEGAO NJEMAČKE SANKCIJE

 

 

Na pitanje o uvođenju sankcije Miloradu Dodiku za koje se zalaže aktuelna, ali se zalagala i prethodna njemačka vlast, Martens podsjeća da su sankcije Dodiku u ministarstvu vanjskih poslova Njemačke i ranije bile teme razgovora.

 

 

“Prije mnogo godina, u njemačkom Ministarstvu vanjskih poslova u Berlinu bio sam prisutan kad se govorilo o uvođenju sankcije protiv gospodina Dodika. O tome se pričalo u nadležnim resorima. U to vrijeme međutim nije postojalo političke podrške za ovakav projekt na višem nivou. Ne znam kako na ovo reaguje kancelar Scholz. Međutim, iz Kancelarije čujem da se tamo trenutno stvari mijenjaju. A što se tiče njemačkog ministarstva vanjskih poslova, za razliku od svog prethodnika Heiko Maasa, nova ministarka Annalena Baerbock već je eksplicitno govorila o mogućnostima uvođenja sankcija protiv gospodina Dodika. Ne znam da li će doći do toga i koja se formira koalicija. Inače, imam utisak da povlačenje bošnjačkih stranaka iz posljednjih pregovora nije bila dobra ideja. Ovih dana čitam neke knjige o historiji Kipra. Kiparski Grci čine većinu na ostrvu. Godine 1974. htjeli su sve, ali su na kraju imali vrlo malo. Da su bili skromniji, imali bi više. Naravno, ne kažem da postoji paralela sa Bosnom, jer historijska i regionalna poređenja su uvijek teška, i svaka zemlja ima vrlo specifičan kontekst. Međutim, jedno osnovno pravilo i dalje vrijedi: Taj koji želi previše, ponekad dobije vrlo malo. To naravno vrijedi i za gospodina Dodika – ali ne samo za njega”, analizira Martens.

 

 

Ističe da još rano za procjenu da li će nova njemačka vlada zadržati kurs prethodne prema BiH i Zapadnom Balkanu.

 

 

“Nova njemačka vlada postoji tek nekoliko dana, tako da je rano za odgovor na ovo pitanje. Međutim, znam da je u kancelariji bio bar jedan sastanak na kojem se razgovaralo i o tome kako se u budućnosti odnositi prema Zapadnom Balkanu. Koliko ja znam, fokus ovog sastanka bio je na temeljnom pitanju: Da li je proces proširenja Evropske unije kakvo se trenutno odvija i dalje dobra ideja? Ili treba postupiti suštinski drugačije? Postoje prijedlozi da se počne sa prijemom Zapadnog Balkana na zajedničko tržište prije nego što se može razgovarati o političkom članstvu. Ne mogu da kažem da li će ovi prijedlozi pobijediti. Ali bilo bi važno da Njemačka konačno shvati da je tradicionalni proces proširenja na kakav smo navikli u posljednjih 20 godina izgubio smisao. Ono što se dogodilo Sjevernoj Makedoniji je najbolji primjer za to”, zaključuje Martens.

 

 

 

(Razgovarao: S. BEGOVIĆ)

(37)

MICHAEL MARTENS, POZNATI NJEMAČKI NOVINAR ZA “SB”: “Hrvati i Srbi zajednički rade kada je o Bosni riječ, ne vjerujem da tako dobro sarađuju u Vukovaru!”

| Bosna i Hercegovina, Foto/Video, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-