Ko se plaši Schmidtove intervencije ili zašto bi političari za pet dana dogovorili nešto što nisu željeli godinama

Eto Christiana Schmidta, nosi novo nametanje. Ovako bi se jednom rečenicom mogao opisati trenutni status s Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine. Naime, visoki predstavnik je zaprijetio novom intervencijom ukoliko se u kratkom roku političari ne dogovore i ne usvoje neophodne izmjene zakona za integritet izbornog procesa.

 

 

 

Pošteni izbori, uvođenje skenera kao pomagala prilikom glasanja, videonadzor, predsjednici biračkih odbora nominirani od Centralne izborne komisije i još niz drugih promjena u Izbornom zakonu su neophodnost koju građani ove zemlje predugo čekaju.

 

 

 

Isto toliko domaći političari obećavaju da će sami usvojiti potrebne izmjene Izbornog zakona, ali to nikako ne rade. Jednima smetaju parcijalna rješenja pa traže da se uz tehničke izmjene Izbornog zakona završi i tzv. legitimno predstavljanje. Drugima se nisu ispunili opći uslovi za to, a treći su uvijek za, ali nikako da do kraja dovedu priču o izmjenama zakona.

 

 

 

Četvrti su građani koji do sada teško da su ikada imali poštene izbore. I sada, kada je Schmidt nakon žestokih kritika zbog intervencije u izbornoj noći prošle godine, zatim nakon privremenog suspendovanja Ustava FBiH od jednih bio ohrabrivan da to uradi, a od drugih kritikovan, konačno odlučio da izbore učini koliko toliko poštenijim, na sceni su opiranja.

 

 

 

Godinama su političke stranke imale priliku da usvoje tehničke izmjene Izbornog zakona, ali to nisu uradile. Godinama su imale priliku pokazati da država sama treba donositi odluke, a ne oslanjati se na stranu intervenciju. I sada, kada je došlo pet do dvanaest, kada je izvjesno da bi Schmidt mogao konačno nametnuti nešto što će utjecati na demokratiju i na fer izbore, ponovo imamo opiranje.

 

 

 

SDA je prije nekoliko dana poslala prijedlog izmjena Izbornog zakona koje bi trebale regulisati ovo pitanje, ali su vrlo male šanse da se to i desi na hitnoj sjednici 29. decembra. Prije svega protiv toga je HDZ, koji neće pristati na to bez legitimnog predstavljanja. Na to neće pristati ni SNSD, prije sveg azbog odnosa sa HDZ-om.

 

 

 

Stranke sa sjedištem u Sarajevu će pristati na ove izmjene, barem deklarativno, ali je jasno da zakon ima minimalne šanse da prođe.

 

 

 

Čak je i Delegacija EU u BiH podržala prijedlog SDA, ali to je prije svega što se grčevito protive Schmidtovom nametanju. Ne zato što ne žele da se što prije uvedu tehničke izmjene Izbornog zakona za poštenije izbore, već evidentno zbog bojazni da će nova intervencija naljutiti SNSD, ali i HDZ pa bi te dvije stranke mogle postati nekooperativne u važnim mjesecima pred BiH u iščekivanju zelenog svjetla za početak pregovora. A ako se to dogodi, onda ni Delegacija EU neće imati čime da se pohvali.

 

 

 

Foto: D. S./Klix.ba

 

 

 

Tako su sada svi zapeli u kontradiktornost svojih stavova. Jer ukoliko Schmidt pusti da se zakon usvoji u Parlamentu BiH, građani bi se mogli načekati još godinama. A bez poštenijih izbora nem ani pravog stanja stvari, niti realne slike društva. Sada samo ostaje pitanje da li će Schmidt pokleknuti i pasti u zamku sjednice zakazane pet do 12, čiji ishod je predvidiv ili će svoje obećanje ipak sprovesti, u korist građana koji više ne zaslužuju odugovlačenje.

 

(Klix)

(475)

Ko se plaši Schmidtove intervencije ili zašto bi političari za pet dana dogovorili nešto što nisu željeli godinama

| Bosna i Hercegovina, Foto/Video, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-