Vladimir Putin otkrio jedinstveni trik za povećanje ruske zrakoplovne flote, evo što će napraviti s letjelicama koje je Rusija posudila od drugih kompanija

Sudbina stotina zrakoplova koje su ruske aviokompanije unajmile od stranih kompanija postala je mutnija u ponedjeljak nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao zakon kojim se aviokompanijama dopušta da registriraju te avione i nastave letjeti njima.

 

 

Ruski državni mediji navode da će zakon omogućiti ruskim aviokompanijama da zadrže svoje flote i upravljaju stranim avionima na rutama unutar Rusije.

 

Mnogi avioni koje koriste ruske aviokompanije iznajmljeni su od stranih kompanija, uključujući nekoliko u Irskoj, koja je jedna od članica Europske unije. Prošlog mjeseca, EU je zabranila prodaju ili iznajmljivanje zrakoplova Rusiji u sklopu sankcija podignutih da kazne Rusiju zbog invazije na Ukrajinu. Dao je leasing kompanijama rok do 28. ožujka da okončaju postojeće ugovore u Rusiji, piše Seattle Times, a prenosi Blic.

 

 

<p>Inokentij Veselov lani je Krasnojarsku povukao Boeing 737, težak 65 tona. Hoće li sad pomoći u spremanju zrakoplova iz leasinga?</p>

Inokentij Veselov lani je Krasnojarsku povukao Boeing 737, težak 65 tona. Hoće li sad pomoći u spremanju zrakoplova iz leasinga?

 

 

Prošli tjedan, ruska agencija za zračni promet savjetovala je aviokompanije s avionima registriranim u inozemstvu da ih “ne iznose” iz zemlje zbog rizika da bi mogli ne biti vraćeni. Sa druge strane, sankcije sprječavaju zapadne kompanije da osiguravaju rezervne dijelove i održavanje ruskim aviokompanijama, a analitičari kažu da je nejasno jesu li avioni još osigurani.

 

Različite procjene govore da je broj zrakoplova u stranom vlasništvu kojima upravljaju ruske aviokompanije oko 500 ili više, a velika većina njih je bila u Rusiji kada je rat počeo 24. veljače. Konzultantska kompanija za avijaciju “Ishka” procjenjuje da su avioni u stranom vlasništvu vrijedni 12 milijardi dolara, skoro polovinu od toga dali su zakupci sa sjedištem u Irskoj.

 

 

Slijedi ‘čerupanje’ zrakoplova

 

“Mi smo na neistraženome teritoriju. Ne znamo hoćemo li ponovno vidjeti ove avione”, rekla je Helen Becker, analitičarka za avijaciju kompanije za financijske usluge “Coven”. “Naša pretpostavka je da će ruski prijevoznici potrošiti sve dijelove koje imaju, a da će zatim početi “čerupati” dijelove da bi letjeli avioni, sve dok se ovo ne završi”, rekla je.

 

Prema konzultanskoj kompaniji za avijaciju IBA, kompanija koja je najviše izložena ratu je AirCap sa sjedištem u Dublinu, sa 152 zrakoplova u vrijednosti od skoro 2,4 milijarde dolara koji lete, i nalaze se parkirani ili uskladišteni u Rusiji ili Ukrajini.

 

Glasnogovornica AirCapa je rekla da je 5 posto njihove flote u rukama ruskih prijevoznika. Ona se pozvala na podnesak od 28. veljače u kojem je kompanija rekla da će se pridržavati ukidanja leasinga zrakoplova ruskim aviokompanijama i odbila je daljnje komentare. Glasnogovornik drugog irskog zakupodavca, “SMBC Aviation Capitala”, rekao je da kompanija ima 35 zrakoplova u Rusiji – IBA ih je procijenila na oko 1,4 milijarde dolara – i da je izdala obavijesti o raskidu svih zakupa s ruskim aviokompanijama.

 

 

image

Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se ruskim aviokompanijama dopušta da registriraju avione unajmljene od stranih kompanija

 

 

Druge kompanije su odbile komentirati ili nisu odmah odgovorile.

 

Postoji više od 100 kompanija za leasing zrakoplova, od kojih su mnoge premale da bi preživjele ako izgube više od jednog ili dva zrakoplova, kaže Vans Hilderman, izvršni direktor AFusiona, konzultantske firme za aviokompanije sa sjedištem u Los Angelesu.

 

“U stara vremena, Rusija bi vas na neki način puštala unutra. Doveli biste nekoliko pilota i vratili biste letjelicu noću, na neki način, kao na tajnom zadatku”, rekao je Hilderman. “Ali ovo će potaknuti potpuno novu igru “mačke i miša”. Ukradena letjelica neće napustiti ruski zračni prostor.

 

 

image

Peter Barrett, izvršni direktor SMBC Aviation Capital Ltd., kompanije koja ima 35 zrakoplova u Rusiji

 

 

Putin prekršio ‘čikašku konvenciju’

 

Hilderman je rekao da će za nekoliko preostalih letova koji napuštaju zemlju – za Tursku i mjesta na Bliskom istoku i u Aziji – ruske aviokompanije koristiti samo avione koje posjeduju ili iznajmljuju od ruskih iznajmljivača.

 

Becker, analitičarka iz Covena, rekla je da je zakon koji je Putin potpisao prekršio desetljećima star sporazum pod nazivom “Čikaška konvencija” koji dopušta zakupodavcima da prelaze međunarodne granice i uzimaju avione od kupaca koji nisu imali obaveze.

 

 

image

Airbus ima narudžbe za 27 zrakoplova od ruskih aviokompanija, a očekivalo se da će sedam od njih biti isporučeno ove godine

 

 

Prošli tjedan, Fitch Ratings je upozorio da se dug podržan zakupom zrakoplova sada u Rusiji suočava s potencijalnim smanjenjem rejtinga zbog teškoća rizika da bi državne aviokompanije mogle prestati plaćati “ili da ‘konfisciraju’ avione. Fitch je rekao da je nekoliko iznajmljivača izvuklo nekoliko zrakoplova iz Rusije i Ukrajine prije nego što su sankcije objavljene, piše Seattle Times.

 

Sankcije također utječu na dva vodeća svjetska proizvođača zrakoplova, američki Boeing i europski Airbus. Prema JPMorganu, Boeing ima 35 svojih 737 Mak i 777 kargo zrakoplova po narudžbi ruskih aviokompanija, uključujući 30 koji su trebali biti isporučeni ove godine, a Airbus ima narudžbe za 27 zrakoplova od ruskih aviokompanija, a očekivalo se da će sedam od njih biti isporučeno ove godine, prenosi Blic.

 

(SD)

(42)

Vladimir Putin otkrio jedinstveni trik za povećanje ruske zrakoplovne flote, evo što će napraviti s letjelicama koje je Rusija posudila od drugih kompanija

| Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-