VJEŽBA SA ZAMIŠLJENIM TERORISTIMA: Šta će MUP-u RS naoružani „dronovi ubice“?

Prenosimo tekst koji je NAP objavio jučer.

 

 

Piše: A. Čorbo-Zećo

 

 

Vježba sa zamišljenim teroristima MUP-a RS i Žandarmerije na Jahorini okarakterisana je kao politička provokacija, a ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač cijelu priču je pravdao početkom zimske sezone (!?). Opravdanje Lukača nije se uzelo kao validno i ozbiljno pojašnjenje, jer i ranije je bilo zimskih sezona, ali bez despot vozila i vježbi.

 

 

Kao da će ove godine teroristi skijati Jahorinom ovom planinskom ljepoticom danas su odjekivali rafali, zvukovi motora oklopnih vozila i jednog helikoptera.

 

 

Onaj drugi, planirani, Policija RS-a nije mogla podići, jer je EUFOR poslao svoj avion.

 

 

No, ono što je značajnije i od ove same vježbe jeste činjenica da je Lukač demantovao navode da MUP RS-a planira nabaviti hiljadu pušaka.

 

 

Ali, na direktno pitanje novinara Istraga.ba o zahtjevu za nabavku “daljinski upravljanje borbene stanice” kalibra 12,7 mililetara (za protivavionski mitraljez”, Lukač nije želio odgovoriti, tvrdeći da ovo nije intervju.

 

 

Podsjećamo, Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, 28. decembra 2020. godine, dostavljen je zahtjev za nabavku ovog vojnog naoružanja za potrebe MUP-a RS.

 

 

Postavlja se pitanje šta će policiji naoružani dronovi?

 

 

Inače, policijski dronovi služe za izviđanje tačnije pretragu terena i kao vizuelna podrška jedinicama na terenu. Ne postoji ni jedna policijska formacija koja koristi vojne ‘dronove ubice’, niti za to postoji pravni osnov.

 

 

Istraga.ba pisala je da izvori navode da je MUP RS-a na nedavno održanom Međunarodnom sajmu naoružanja i vojne opreme “Partner 2021” u Beogradu rezervisao i i dva drona “Gavran-ubica”, koji se proizvodi u Srbiji.

 

 

Ovaj dron-ubica radi sa nekoliko dronova kojima se upravlja sa istog komandnog mjesta preko zaštićenog radio-linka.

 

 

Uništava sve vrste ciljeva na zemlji – tenkove i oklopna vozila, krupna PVO sredstava, radare, artiljeriju i raketna artiljerijska sredstva, pješadiju na otvorenom i u zaklonima i druge mobilne i stacionarne ciljeve na zemlji, borbene čamce i dronove.

 

 

Maksimalni domet „gavrana” je 150 kilometara pri krstarećoj brzini od 120 kilometara na čas. Primarna upotreba ovog drona-ubice predstavlja kruženje iznad bojnog polja u roku od 30 minuta i na daljini od 50 kilometara od komandnog centra. Maksimalna visina leta je 1.500 metara. Masa samog drona je 35 kilograma, a poletna masa drona sa korisnim teretom 50 kilograma.

 

 

Kada se dron lansira iz kontejnera, njegova krila su savijena, a prilikom izlijetanja iz kontejnera vraćaju se u prvobitni položaj.

 

 

„Gavran” polijeće sa buster motorom na čvrsto gorivo, a klipni motor koristi za krstareći let. Vrijeme potrebno za lansiranje drona iz kontejnera je 1 minut. Navođenje drona je kombinirano, inercijalno, pomoću GPS-a, GLONASS satelitskog navigacijskog sistema, a u terminalnoj fazi leta dron se navodi na cilj preko TV ili IC glave za samonavođenje.

(38)

VJEŽBA SA ZAMIŠLJENIM TERORISTIMA: Šta će MUP-u RS naoružani „dronovi ubice“?

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-