U 2024. SVJETLO ILI MRAK? KAKO JE POSKUPLJENJE STRUJE PONOVO DOŠLO NA ‘DNEVNI RED’

Kao da smo osuđeni da pored lošeg standarda i brojnih drugih slabosti sistema i najobičniji praznik koji čovjeku pripada da na trenutak opusti svoj um, istinski dočeka i uživa sa osobama koje voli sve to bude pokvareno negativnim najavama za narednu godinu.

 

 

 

U istom mjesecu u kojem se nalazimo trenutno 2021. godine javnost je bila zaokupljena cijenama struje.

 

 

 

Praznici stižu, ali građani nisu bili lišeni brige za život čak i dok “slave”. No, odmah u januaru 2022. godine Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ograničava tokom 2022. godine povećanje cijena snabdijevanja električnom energijom za kvalifikovanog kupca do 20 posto maksimalno u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu se isto odnosi za ugovore sa godišnjim trajanjem ili duže. Kamen sa srca i novčanika je pao.

 

 

 

ZLATNA KOKA U UKRAJINSKO-RUSKOM RATU

 

 

Iz Elektroprivrede BiH je potvrđeno da ni u narednoj godini (op.a. 2023. godini) neće biti rasta cijena električne energije ni za domaćinstva, a ni za privredu, barem ne u prvoj polovini godine.

 

 

 

Elektroprivreda Republike Srpske spremna je da podmiri zahtjeve domaćih potrošača struje po najpovoljnijim cijenama i da istovremeno izvozi višak, po znatno višim cijenama, da bi taj novac uložila u nove proizvodne objekte i razvoj – govorio je u 2022. godini generalni direktor ovog preduzeća Luka Petrović.

 

 

 

 

 

 

Moglo bi se reći da je Bosna i Hercegovina po izbijanju rata u Ukrajini postala “zlatna koka” zbog stvari koje je ranije kritikovana i uslovljavana od Evropske unije. Naime, brojne sankcije prema Rusiji ponovo su natjerale Evropu da “oživljava” termoelektrane koje su tako brzo odbacili, a sve kako bi izbjegla dodatne probleme zbog smanjene isporuke ruskog plina.

 

 

 

Očekivano je bilo da granica Vlade FBiH od 20 posto može zaliječiti budžet Elektroprivrede BiH kako a da ujedno ne dođe do poskupljenja struje, a povoljan položaj situacije u svijetu iskoristi za potencijalni izvoz i zaradu.

 

 

 

 

DAN KADA SE SVE PROMIJENILO

 

 

Ipak, turbulentna 2023. izborna godina učinila je da se stvari mijenjaju. Iz „Elektroprivrede BiH“ su oglasili se da imaju gubitak od 55,11 miliona KM u prvih osam mjeseci ove godine uzrokovan energetskim, cjenovno-troškovnim i drugim okolnostima te da će do kraja godine on dostići 80 miliona KM.

 

 

 

Ekonomisti su ranije upozoravali da nadležni u BiH ni u kom slučaju ne bi trebalo da dozvole scenarij u kojem se građani pozivaju na ekonomičniju potrošnju električne energije ili bilo kog drugog energenta jer je izvoz, prije svega struje, na visokom nivou. Anologno tome dio koji izvozimo trebali bi ostaviti našem stanovništvu jer problema ne bi trebali biti ukoliko struju izvozimo, jer to znači da ima viška u odnosu na ono što trošimo u BiH.

 

 

 

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić ne smatra tako. Na jednom od gostovanja je naglašavao da struja neće poskupiti za građane te da je Bosna i Hercegovina uspjela zadržati najnižu cijelu električne energije u regionu, dok privrednike očekuje još jedno poskupljenje.

 

 

 

 

 

 

Struja za građane neće poskupjeti. Nažalost, to nismo mogli osigurati privredi, ali smo i tu ograničili rast cijene do 20 posto. Time smo za naše privrednike uspjeli zadržati najnižu cijenu električne energije u regionu – naveo je premijer u objavi na zvaničnom profilu sredinom decembra ove godine.

 

 

 

PRIPREMA ZA POSKUPLJENJE

 

 

Ovaj scenario mnogo ranije najavio je predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, Selimbegović je još u oktobru kazao kako se očito priprema teren za poskupljenje.

 

 

 

 

 

 

U posljednje dvije godine privrednom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine Elektroprivreda BiH podigla je cijene električne energije za 44 posto i naš je stav da ne treba doći do povećanja u 2024. godini – kazao je za Faktor Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

 

 

 

SVE ĆE TO, OPET, PLATITI GRAĐANI

 

 

 

 

 

Kako se događalo i ranije podizanje cijena struje u Bosni i Hercegovini je lančana reakcija. Ukoliko struja poskupi veliki broj proizvoda i usluga neophodnih za stanovništvo će poskupiti dok standard života i dalje ostaje nizak. Da će povećanje cijena struje u konačnici platiti građani izjavio je i Selimbegović.

 

 

 

Povećanje za privredu znači povećanje građanima kroz cijene proizvoda, usluga… To će u konačnici platiti građani – rekao je Smailbegović.

 

(Hayat)

(31)

U 2024. SVJETLO ILI MRAK? KAKO JE POSKUPLJENJE STRUJE PONOVO DOŠLO NA ‘DNEVNI RED’

About The Author
-