ŠTA JE OBILJEŽILO 2023. U BIH: PROCES PROTIV DODIKA, FEMICID U GRADAČCU, POSKUPLJENJA, ODLAZAK VELIKANA…

Godinu iza nas godinu pamtit ćemo po velikoj ekonomskoj krizi i poskupljenjima, ali i političkim tenzijama i zveckanju oružjem.

 

 

 

Poskupljenja goriva i osnovnih životnih namirnica doprinijeli su lošijem životnom standardu građana BiH.

 

 

 

A počelo je s tenzijama. Vlasti bh. entiteta RS odlučile su proslavu neustavnog 9. januara kao dana RS-a iz Banje Luke po prvi put prebaciti u Istočno Sarajevo. Predsjednik RS-a Milorad Dodik uručio je odličje predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu, koji je suočen s općom izolacijom na Zapadu zbog agresije na Ukrajinu. Sve se završilo samo na osudama ovog čina iz ambasada zapadnih zemalja.

 

 

 

 

 

 

Početak 2023. obilježio je i fijasko s pregovorima u Neumu oko izmjena Izbornog zakona, nakon čega su se tenzije prenijele u političku svakodnevicu koja je kulminirala novim nametanjima visokog predstavnika Chrstiana Schmidta čime je formirana nova Vlada FBiH.

 

 

 

Taj period obilježili su i brojni protesti ispred zgrade OHR-a.

 

 

I sudski proces u predmetu ‘Respiratori’ jedan je od događaja po kojima ćemo pamtiti 2023. godinu.

 

 

 

 

 

 

Sud BiH je 5. aprila, izrekao prvostepenu osuđujuću presudu bivšem premijeru FBiH Fadilu Novaliću i drugooptuženima – suspendiranom šefu Civilne zaštite FBiH Fahrudinu Solaku, te vlasniku poljoprivredne firme “Srebrena malina” Fikretu Hodžiću.

 

 

 

Novalić je osuđen prvostepeno na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja pri nabavci kineskih respiratora tokom pandemije COVID-19.

 

 

 

Solak je osuđen na šest godina zatvora zbog zloupotrebe položaja i krivotvorenja dokumenata, a Hodžić na pet zbog zloupotrebe položaja. Firma “Srebrena malina” morat će platiti i odštetu u iznosu od 200.000 KM.

 

 

 

Ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena je krivice da ih u tome nije spriječila.

 

 

 

Riječ je o prvostepenoj presudi na koju postoji mogućnost žalbe obje strane.

 

 

U Sebrenici je 11. jula održana kolektivna dženaza, a u Potočarima su ukopani posmrtni ostaci 30 žrtava genocida, među kojima su četiri maloljetne osobe. U danima iza 11. jula u još 70 mezara su dodavane naknadno pronađene kosti ubijenih. Na mezarju u Potočarima do sada je ukopana 6.721 žrtva genocida koji su u julu 1995. godine počinili Vojska i policija RS-a nad Bošnjacima.

 

 

 

Kao i svake godine, godišnjici je prethodio Marš mira, na kojem je ove godine učestvovalo oko 4.000 ljudi.

 

 

 

 

 

 

Vlasti RS-a kriminalizirale su klevetu zakonom koji je NSRS usvojila 20. jula, a ukaz o njegovom stupanju na snagu Dodik je potpisao 18. avgusta. Zakonom su uz obavezni sudski postupak propisane kazne u rasponu od 1.000 do 3.000 eura a njegovim odredbama mogućnost podnošenja tužbe ostavljena je svakome ko se subjektivno osjeća oklevetanim nečijim tvrdnjama, izjavama ili medijskim te objavama na društvenim mrežama bez obzira na to jesu li ti navodi istiniti ili ne.

 

 

 

U zakonu izričito stoji kako se istinitost tvrdnji ‘ne dokazuje’. Kleveta u BiH dekriminalizirana je još prije 20 godina a uprkos primjedbama i protestima novinarske zajednice, nevladinih organizacija i međunarodnih organizacija poput OSCE-a, vlasti pod Dodikovom kontrolom odlučile su napraviti korak unazad što je protumačeno kao nastojanje da se uguše mediji koji o njima kritički izvještavaju.

 

 

 

Ispred zgrade OHR-a u prvoj polovini godine održano je nekoliko protesta zbog secesionističkih najava predsjednika RS-a Milorada Dodika i nezadovoljstva potezima međunarodne zajednice u BiH odnosno visokog predstavnika Christiana Schmidta i najave korištenja bonskih ovlaštenja.

 

 

 

Avgust je obilježio nezapamćeni zločin femicida u Gradačcu o kojem je brujio i region.

 

 

Nizamu Hećimović, nevjenčanu suprugu s kojom je imao dijete, 11. avgusta brutalno je pretukao, a zatim ubio Nermin Sulejmanović. Stravično ubistvo Nermin je prenosio uživo putem Instagrama, a u krvavom piru ubio je još dvije osobe nakon čega je počinio samoubistvo.

 

 

 

 

 

 

To je samo jedan u nizu femicida koji se dogodio u našoj zemlji proteklih godina, ali je slučaj ponovo otvorio Pandorinu kutiju. Uslijedili su i protesti, ali konkretna zakonska rješenja još nismo dobili.

 

 

 

Događaj koji je obilježio godinu na izmaku je započeti proces protiv lidera SNSD-a i predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika.

 

 

Optužnica protiv Dodika potvrđena je 11. septembra. Predsjednik RS-a i v.d. direktora Službenog glasnika tog bh. entiteta Miloš Lukić, terete se za krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.

 

 

 

Schmidt je svojim odlukama od 1. jula poništio zakone donesene u NSRS da se odluke OHR-a više neće objavljivati u Službenom listu RS-a, a time ni poštovati u tom bh. entitetu, kao i da se u RS više neće primjenjivati odluke Ustavnog suda BiH.

 

 

 

 

 

 

Zbog optužnice, Dodikove pristalice održale su niz proteste u blizini administrativne linije entiteta pod nazivom ‘Granica postoji’ što je dodatno podgrijalo ionako uzavrele političke prilike.

 

 

 

Dodik je na početku suđenja pravio igrokaz, ponavljao kako ne priznaje Sud i Tužilaštvo.

 

 

U 2023. godini spriječen je i ulazak više od 9.000 migranata, a zadnju trećinu godine ponovo su obilježili protesti u našpj zemlji. Ovaj put zbog događaja u Palestini odnosno brutalnih ubijanja stanovnika Gaza koje čini izraelska vojska. Građani brojnih bh. gradova pokazali su solidarnost s narodom Palestine i pozvali svijet da zaustavi krvoproliće u Gazi gdje je ubijeno više od 21.000 ljudi.

 

 

 

 

 

 

Iznenadna hapšenja predsjednika Suda BiH Ranka Debevca i bivšeg šefa Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osmana Mehmedagića posljednjeg mjeseca 2023. odjeknula su u javnosti. Suumnjiče se za ilegalno prisluškivanje.

 

 

 

Protekle godine napustilo nas je i nekoliko uglednih članova društva, ljekara, književnika, glumaca…

 

 

U 2023. preminuli su: Ismet Dizdarević, Hadžem Hajdarević, Senahid Halilović, Asim Horozić, Dževad Karahasan, Alija Hafizović, Jasmina Musabegović, Ivan Kordić, Marko Vešović, Saša Petrović, Mirsad Tuka, Midhat Riđanović, Sejo Pitić, Vlado Pravdić…

 

 

 

 

 

 

Kada je riječ o evropskom putu BiH, iz Evropske komisije su nam poručili da je ostvaren napredak, ali da, međutim, to još nije dovoljno.

 

 

 

Pred bh. političarima je mnogo posla i ozbiljnijeg rada u 2024. godini kako bi građanima olakšali život, da se zapaljiva retorika stiša, a na međunarodnoj zajednici da konačno adekvatno reaguje i zaustavi destruktivne snage koje godinama koče napredak ove zemlje i vraćaju nas u devedesete.

 

(Hayat)

(43)

ŠTA JE OBILJEŽILO 2023. U BIH: PROCES PROTIV DODIKA, FEMICID U GRADAČCU, POSKUPLJENJA, ODLAZAK VELIKANA…

About The Author
-