Rasprave, blokade, prijetnje i optužbe partnera: Kako opstaje državna koalicija?

Predsjednici stranaka u državnoj vlasti već su zaboravili na rok koji su sebi dali u pokušaju da usaglase domaće rješenje za tehničke izmjene Izbornog zakona BiH.

 

 

 

Mučan je bio sastanak partnera iz vlasti Bosne i Hercegovine održan u Istočnom Sarajevu, a u novoj sedmici već je zaboravljen i rok spomenut nakon tih razgovora. Petak je tada označen kao dan do kojeg će se pokušati doći do domaćeg rješenja za fer izbore. No, predsjednik Naroda i pravde i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković jučer kaže kako nikakvo rješenje nije usaglašeno, pa samim tim nije ni u proceduri

 

 

 

Žučne rasprave, blokade, prijetnje i optužbe koalicionih partnera na državnom nivou. A onda najave razgovora od petka do petka. Izborni zakon BiH vječni je kamen spoticanja koji bi trebao biti usvojen do kraja aprila, a tu je i rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja će se u maju naći na Generalnoj skupštini UN-a. Dom naroda državnog Parlamenta je već u blokadi. Na osnovu realnih dešavanja mjesta optimizmu nema.

 

 

 

NEREALAN ROK

 

 

Domaće rješenje za izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, nakon što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt krajem marta nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, trebalo bi uslijediti do kraja ove nedjelje.

 

 

 

Za sada su lideri trojke (SDP, NiP i Naša stranka) najoptimističniji. Predsjednik Naše stranke Edin Forto naglašava da trojka nije za blokade i da je ona ta koja traži da se, bez obzira na mimoilaženja, sjedi i razgovara.

 

 

 

– Trenutno ne razmišljam o izlasku iz koalicije. Ta koalicija funkcioniše dobro u trenutnim uslovima, suštinski dobro funkcioniše. Mislim da trojka vodi zemlju naprijed. Ograničen je broj resora za veći broj stranaka i za tri koalicije. Bez obzira na to, jako je lako zaustaviti sve procese u Vijeću ministara BiH. Sve i da smo mi uputili budžet u proceduru, to je opet neko mogao zaustaviti. Bitno je da se politika promijeni, kazao je Forto za Federalnu TV.

 

 

 

Usvajanje tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH do kraja sedmice je nerealno očekivati sa svim različitim pogledima partnera u vlasti.

 

 

 

Nisam siguran da je realno da do kraja ove sedmice imamo Izborni zakon. Partneri su rekli da imaju dogovor, da će pokušati riješiti to pitanje. Trebamo vidjeti koji su konačni zahtjevi svakog od partnera. Dosad su bili zahtjevi da se Izbornim zakonom i pojednostavljenim pristupom rješava izbor članova Predsjedništva u Bosni i Hercegovini. Mislim da to nije realno. Mi smo stotinu puta to ponovili, rekao je Forto.

 

 

 

Prvi čovjek SNSD-a Milorad Dodik je izjavio da je ovo “zadnji pokušaj stabilizacije prije nego što bi se to partnerstvo moglo raspasti”. Evropska unija i SAD upozoravaju Dodika i vlasti u Republici Srpskoj da dovode u pitanje ustavni poredak i evropski put Bosne i Hercegovine donošenjem entitetskih zakona kojima se preuzimaju ovlasti države. Delegat u Domu naroda BiH Zlatko Miletić rekao je da će vladajuća koalicija učiniti sve da, kako je rekao, ostane na površini.

 

 

 

– U međuvremenu, svakim danom oni daju građanima do znanja da nisu u stanju napraviti napredak u ovoj zemlji, a pogotovo kako se bliži maj, usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici, kad su u pitanju UN i druge stvari, mislim da će situacija biti komplikovana i da ćemo, nažalost, još biti u blokadi. Mi zapravo jesmo u blokadi. Dom naroda je blokiran, u Predstavničkom domu situacija nije ništa bolja, tako da bez obzira na činjenicu da li će Vijeće ministara, uslovno rečeno, donijeti određene dokumente, postavlja se pitanje da li oni mogu proći parlamentarnu proceduru, poručio je Miletić.

 

 

 

On je dodao da će period pred nama biti neizvjestan.

 

 

 

– Da li će se koalicija održati? I to je teško predvidjeti, ali s obzirom na činjenično stanje i matematički raspored snaga, ja mislim da će se ona održati određeni period. Da li će šta raditi, to je vrlo neizvjesno. Mislim da ćemo vrlo teško izaći iz ove trenutne krize u kojoj se nalazimo, zaključuje Miletić.

 

 

 

Lider NiP-a Elmedin Konaković je rekao “kako ne postoji dogovor stranaka u vlasti na nivou BiH o bilo kakvom izbornom zakonu”, navodeći da radne grupe rade neke prijedloge.

 

 

 

– Nemamo nikakvu informaciju da je neki usaglašeni izborni zakon otišao u proceduru, tako da ovo danas što je na sjednici Vijeća ministara, nije to sigurno, rekao je jučer Konaković.

 

 

 

On je naglasio da situacija između stranaka u vlasti na nivou BiH izgleda lošije nego ikad, te dodao da će se odazvati narednim sastancima partnera u vlasti ukoliko za to bude bilo potrebe.

 

 

 

Politička analitičarka Tanja Topić nam kaže kako je očito da imamo vlast na državnom nivou, samo je pitanje šta povezuje stranke koje sudjeluju u njoj.

 

 

 

– Njihov međusobni odnos je u najmanju ruku čudan, a pojedina savezništva, kao ona protiv uplitanja stranaca (pojedinim partnerima neprihvatljiva, oni forsiraju sopstvena), protiv političke konotacije CIK-a (dobro je dok je ista, kao i sve ostale javne institucije pod njihovom kontrolom) neprihvatljiva. Unatoč ucjenama, vrijeđanju, javnom ponižavanju, govoru mržnje, vidimo da mnogi od njih imaju debelu kožu, pa kad ih koalicioni partner (inače tvrde da to nisu) ošamari, oni bespogovorno podmetnu i drugi obraz, kaže Topić.

 

 

 

Ona obrazlaže i zbog čega koalicija i dalje opstaje.

 

 

 

POGREŠAN SMJER

 

 

– Mislim da su se uvezali u različitim poslovnim kombinacijama, mnogi o drugima znaju mnoge stvari koje su kompromitirajuće, pa su to razlozi zbog kojih se javno gube i ideologija i program i dostojanstvo, svakodnevno gutaju žabe, tobože jer se kreira nova atmosfera u kojoj nas brzinom svjetlosti nove reformske snage vuku ka Evropi. Istina, pogriješili su smjer, ocjenjuje Tanja Topić.

 

 

 

Zlatko Miletić kaže da je sve ostalo, uslovno rečeno, na političkim dogovorima van institucija. Teško je sve vratiti u normalu, jer je i posljednja sjednica Doma naroda prekinuta, kada su je delegati iz reda bošnjačkog naroda napustili. Da bi bila nastavljena, oni moraju pristati da se sve tačke dnevnog reda ponove, što je nerealno, smatra Miletić.

 

 

 

– Ja sam čak predlagao pojedinim kolegama da pokušamo sazvati hitnu sjednicu, gdje ćemo pokušati razmatrati eventualno neko od zakonskih rješenja, da se okupimo. Vjerujem da hoćemo, jer mi ćemo tu situaciju morati prevazići, ali će nam trebati za to vremena i to će potrajati, poručuje Miletić.

 

(Osloođenje)

(140)

Rasprave, blokade, prijetnje i optužbe partnera: Kako opstaje državna koalicija?

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-