NISU SVI ODUŠEVLJENI POSJETOM KINESKOG LIDERA BEOGRADU: Je li Aleksandar Vučić definitivno odustao od Srbije u Evropskoj uniji!?

Otvaranje novog klastera se ni ne nazire, ističe dalje, što zbog brojnih zamjerki na račun vladavine prava u zemlji, što zbog odluke vlasti da se ne uskladi sa sankcijama Rusiji.

 

 

Nakon pompezne posjete kineskog predsjednika Beogradu, ni najveći optimistima teško mogu povjerovati da vlast Aleksandra Vučića želi Srbiju u Evropskoj uniji.

 

 

“Ne pamtim da je na ovako emotivan način aktuelna vlast dočekala nekog od evropskih zvaničnika. Godinama unazad se susreti sa visokim zvaničnicima iz Brisela najčešće opisuju kao teški i mučni, što ide pod ruku sa narativom da je Evropska unija ta koja Srbiju ucjenjuje i pritiska, a da su nam iskreni prijatelji negdje na istoku”, kaže za beogradski dnevnik Danas, Sofija Popović, novinarka portala European Western Balkans.

 

 

Gledajući posjetu kineskog predsjednika, dodaje, “mislim da je i najvećim optimistima teško da povjeruju da ova vlast zaista želi Srbiju u Evropskoj uniji”.

 

 

“U momentu kada se politika proširenja vraća visoko na agendu Evropske unije i kada u procesu dominiraju politička pitanja, ovakav pristup nije nešto što će pomoći Srbiji da se približi Evropskoj uniji”, ističe sagovornica Danasa.

 

 

Podsjetimo, u posljednje četiri godine Srbija je otvorila samo jedan novi pregovarački klaster, u decembru 2021. godine.

 

 

“Ukupno Srbija je otvorila 22 od 35 pregovaračkih poglavlja, a zatvorila je samo dva, ona koja se na istoj međuvladinoj konferenciji otvaraju i zatvaraju. To nije tempo kojim možemo biti zadovoljni s obzirom na to da o punopravnom članstvu pregovaramo već punih deset godina, a da sveukupno proces traje mnogo duže”, smatra ona.

 

 

Otvaranje novog klastera se ni ne nazire, ističe dalje, što zbog brojnih zamjerki na račun vladavine prava u zemlji, što zbog odluke vlasti da se ne uskladi sa sankcijama Rusiji.

 

 

“Sve one reforme koje su ostale u procesu proširenja tiču se isključivo političke volje i Srbija je definitivno zemlja koja bi neophodne kriterijume mogla da ispuni, ukoliko to želi. Međutim, utisak je da ni na tehničkom nivou nema volje da se proces ubrza. To pokazuje podatak resornog ministarstva iz novembra prošle godine da je od jula 2022. do juna 2023. godine samo 60 od planiranih 223 pravna akta povezana sa procesom pristupanja”, objašnjava sagovornica Danasa.

 

 

Prema njenim riječima, do sada je vlast u Srbiji imala snažan argument da Evropska unija i ne želi proširenje, te da spor napredak nije naša krivica, već krivica Brisela.

 

 

Ukoliko nova briselska administracija zaista bude dosljedna u ovim obećanjima da aktivira politiku proširenja i primi neke zemlje u susjedstvu, poput Crne Gore, taj argument pada u vodu.

 

 

Međutim, nakon više od deset godina konstante antievropske retorike, čiji su izvor najviši državni zvaničnici, pod velikim znakom pitanja je da li u Srbiji postoji javnost koja bi pozvala aktuelnu vlast na neki vid odgovornosti ukoliko se dogodi da Srbija ostane u čekaonici, dok druge države pristupaju EU”, zaključuje Sofija Popović.

 

(SB)

(135)

NISU SVI ODUŠEVLJENI POSJETOM KINESKOG LIDERA BEOGRADU: Je li Aleksandar Vučić definitivno odustao od Srbije u Evropskoj uniji!?

| Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-