DRŽAVA NEMA SLUHA, KASNO REAGIRA: HOĆE LI FARISOVO UBISTVO BITI ‘OKIDAČ’ ZA KONAČNE PROMJENE, POZIV NA STVARNO DJELOVANJE

U srcu svakog života tkana je nit bezvremenske ljubavi, najdublje i najjače veze koja se može stvoriti – ona između majke i djeteta.

 

 

 

Ta ljubav, neizreciva i neobjašnjiva, nosi teret emocija koje povezuju dva bića od samog začeća do posljednjeg daha. Ali, ponekad, život postavlja iskušenja pred ovu svetu vezu.

 

 

 

Jedna takva veza nasilno je prekinuta u nedjelju navečer u sarajevskom naselju Otoka, kada je došlo do upotrebe vatrenog oružja a tom prilikom stradao ni kriv ni dužan, Faris Pendek.

 

 

 

KRIVIČNO DJELO ZA KOJE JE PREDVIĐENA KAZNA DUGOTRAJNOG ZATVORA

 

 

Faris Pendek bio je 19-godišnji mladić zbog kojeg su njegovi članovi porodice i prijatelji još uvijek u nevjerici zbog ovog nemilog događaja. O tome kakav je bio najbolje govore sadržaj u knjizi žalosti. Pamtili su ga kao dobrog, nasmijanog, plemenite duše…

 

 

 

 

 

 

I sama tužiteljica Iva Kurilić je na današnjem ročištu u Kantonalnom sudu u Sarajevu je kazala kako joj po dolasku na lice mjesta i prizoru koji je zatekla nije bio jasan motiv. Tvrdi da je ovo krivično djelo izvršeno u potpunosti i bez ikakvog doprinosa Farisa i njegovih kolega koji su bili u automobilu.

 

 

 

Ovo krivično djelo je školski primjer krivičnog djela ubistva pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju, i dodala da je za ovo krivično djelo predviđena kazna dugotrajnog zatvora.

 

 

 

GRAĐANI OGORČENI

 

 

Građani su očekivano ogorčeni posebno jer se ne radi o jednom slučaju nego slučaju koji dolazi nakon niza uličnih obračuna, paljevina automobila. samoubistava, femicida…

 

 

 

Sinoć je organizovano mirno okupljanje i odavanje počasti.

 

 

 

Farisova majka jedva se držala na nogama, kako je i sama priznala skupila je snage samo zbog građana i sinovih drugara koji su se okupili na igralištu OŠ “Osman Nakaš”.

 

 

 

 

 

 

Hvala svima, došla sam u ovaj grad jer me je rat natjerao i počela sam novi život u ovom kvartu 2001. Djecu sam vodila i uputila na pravi put, odškolovala sam ih ovdje. Hvala svoj djeci i drugarima koji su ovo učinili. Nisam imala snage, ali sam ipak zbog svih vas došla da vam se zahvalim – kazala je vidno potresena majka.

 

 

 

Izrazila je nadu kako će njen Faris biti posljednja osoba u ovom gradu, državi… koja je ubijena samo što se vraćao kući.

 

 

 

DA LI ĆE FARIS BITI POSLJEDNJI?

 

 

Da li postoji osoba koja će sati pred Farisovu majku i reći joj kako će Faris biti posljednji? Sigurno da ne postoji jer posla za policiju će uvijek biti, no, s pravom se građani pitaju da li je granica za agilnije djelovanje pređena?

 

 

 

Profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-e, akademik Nedžad Korajlić u razgovoru za Hayat.ba je pojasnio da se ne radi o narušavanju sigurnosti ako se poredi sa svjetskim parametrima.

 

 

 

To je stvar koja se može dešavati, naravno ne možemo spriječiti apsolutno činjenje krivičnih dijela ali možemo u svakom slučaju dati maksimalnu podršku policiji, pravosuđu, tužilaštvu i drugim institucijama koje se bore nevladine i ostale da taj dio pokušaju od edukacije do izvještavanja javnosti. A da se može desiti to je činjenica koja bi bila loše da vi sad kažemo mi smo idealno društvo što bi se reklo u smislu po Marxu komunističko da „nema zločina“, da nema ništa… zločina ima i zločin će se dešavati samo je stvar kako ćemo reagovati.

 

 

 

BAVIMO SE PROBLEMOM TEK KADA SE DESI

 

 

Korajlić smatra da se promtno reagiralo na ovaj slučaj ali da postoje stvari na kojima se može raditi.

 

 

 

Po onome što imamo institucije su reagovale promtno, naravno da treba detektovati mjesta koja su žarišta određenih kriminalnih djela i da pokušaju taj dio da preveniraju svojim prisustvom određenom operativnom kontrolom…
Primarni posao policije i drugih nadležnih institucija svakako je baviti se ovim slučajevima i raditi na prevenciji istih, ali kao društvo i pojedinci svakako da možemo uraditi mnogo više.

 

 

 

Društvo mora biti permanentna aktivnost, ne smijemo kao društvo da se bavimo tom problematikom samo kad se desi isto kao što je bilo nasilje u školama, kada je bio femicid, mi smo pričali o tome samo kad se dešavalo. Kad se to završilo mi smo prestali o tome da pričamo, prestali smo da istražujemo – pojašnjava Korajlić za Hayat.ba.

 

 

 

Tvrdi da bi svi mi mogli o ovoj pojavi, prevencijom, dati određeni doprinos.

 

 

 

Mi o svakoj ovoj pojavi da bi mogli dati i ja sad govorim proizvoljno zato što nisam uradio istraživanje na osnovu toga. Moramo raditi istraživanja, akademska zajednica, nevladine organizacije, druge institucije moraju da rade određena kriminološka, kriminalistička, sigurnosna istraživanja kako bi mogli da kažemo šta kao društvo treba da činimo.

 

 

 

Navodi kako se određene aktivnosti poduzimaju pojedinačno po slučaju kada se dogode, ali i da država nema sluha za ono što bi trebalo da se uradi.

 

 

 

Kada se obratimo nekim institucijama u vladi u državi i kada tražimo određena sredstva da se ispita određena pojava svi kažu da to sada nije aktuelno. Kada će biti aktuelno? Kada se desi? Tada je kasno za rješavanje problema u društvu.

 

 

 

KATICA: NEMAM PROCESNU ULOGU U PROVOĐENJU ZAKONA

 

 

 

Povodom ovog nemilog događaja pokušali smo kontaktirati ministra MUP-a KS Admira Katicu ali je kao odogovor uslijedilo saopćenje jer su bili brojni upiti i interesovanja javnosti za tragični slučaj ubistva.

 

 

 

Katica je kazao kako je apsolutni sam proaktivne komunikacije sa javnošću, te blagovremenog davanja informacija koje neće ugroziti istragu.

 

 

 

Podsjetio je da s obzirom koju funkciju obnaša nema nikakvu procesnu ulogu u provođenju Zakona o krivičnom postupku, tj. provođenju anticipativnih istražnih radnji kao što je uviđaj.

 

 

 

U saopćenju se navodi da je stav Kantonalnog tužilaštva bio takav da se treba zaštiti proces istraživanja ovog krivičnog djela.

 

 

 

POJAČANA PRISUTNOST POLICIJE TOP PRIORITET

 

 

Jedno od naših pitanja svakako je bilo koje su mjere i aktivnosti poduzete povodom ovog slučaja te da li kada je u pitanju rad policije, kao jedna od mjera, se ratnatra koncept patrolno-pozornih reona u kojima će 24 sata na određenim reonima boraviti policajci koji će šetati tim reonom.

 

 

 

Svjesni smo potrebe za pojačanim prisustvom policijskih službenika na terenu i javnost mora znati da je to pitanje top prioritet koji rješavamo. U 2022. godini zaposlili smo 195 novih policijskih službenika, a upravo završavamo konkurse za prijem još 250 policijskih službenika i 30 mlađih policijskih inspektora. Do kraja 2025.godine u redovima MUP-a KS imat ćemo do 700 novih policajaca, mladih, stručnih i osposobljenih kadrova. Do sredine godine očekujemo da završimo sve potrebne procedure kako bi svi pripadnici Jedinice za saobraćaj na uniformama počeli nositi body kamere što je dodatno jačanje sigurnosnog faktora – tvrdi Katica.

 

 

 

 

 

 

S obzirom da osumnjičeni za ubistvo Pendeka nije imao dzvolu za vatreno oružje u javnosti se ponovo pokrenula tema o sve češćoj pojavi nelegalnog posjedovanja oružja.

 

 

 

Tema koja je ponovo u žiži interesovanja javnosti je i nelegalno posjedovanje oružja i kako se izboriti s tim. Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo u sklopu kako redovnih, tako i vanrednih i pojačanih aktivnosti vrši oduzimanje nelegalno posjedovanog oružja i drugih predmeta. U 2023. godini kroz različite aktivnosti oduzeto je 16 pušaka, 59 pištolja, tri ručne bombe, 39 noževa, dva boksera, 55 predmeta podobnih za nanošenje tjelesnih povreda, 1.536 komada municije raznog kalibra, itd.

 

 

 

Kazao je da će policija nastaviti sa ovim aktivnostima, ali i na projektima smanjivanja maloljetničkog prestupništva koje je ključno u kreiranju zdravog društva i sigurnog okruženja.

 

 

 

To su podaci koji ohrabruju jer bilježimo pad krivičnih djela sa učešćem maloljetnih lica za čak 10 puta i to isključivo zahvaljujući preventivnom djelovanju, tačnije primjeni pravilnika koji podrazumijevaju da profesionalci u obrazovanju prepoznaju faktore rizika i indikatore za nepoželjne oblike ponašanja i u skladu s tim izrađuju individualni plan brige za svako dijete. To je put kojim ćemo i dalje ići.

 

 

 

 

 

 

I dok traje epizoda savjeta i pametovanja šta je trebalo a šta treba da se učini, srce Farisove majke neumorno kuca, noseći teret sjećanja na život djeteta čiji život je prerano ugašen.

 

 

 

Neka ovaj događaj bude okidač za konačne promjene, poziv na stvarno djelovanje kako bismo zajedno stvorili sigurnije okruženje za sve majke i djecu. Jer svaka majka zaslužuje da gleda svoje dijete kako raste, igra se i smije bez straha od nepravde i nasilja.

 

(Hayat)

(175)

DRŽAVA NEMA SLUHA, KASNO REAGIRA: HOĆE LI FARISOVO UBISTVO BITI ‘OKIDAČ’ ZA KONAČNE PROMJENE, POZIV NA STVARNO DJELOVANJE

About The Author
-