DRAGAN MIOKOVIĆ O ATMOSFERI U SARAJEVU PRED IZBIJANJE RATA: “Es-selamu-alejkum i Alejkum selam sam prvi put čuo 1991. godine. Pitao sam ‘Šta je ovo?’, pa su mi ljudi…!”

“Ta 1991. godina je bila jedno ‘pumpanje’ i narastanje opšteg nepovjerenja, jednostavno – ružan period”, kazao je Mioković.

 

 

 

Federalni parlamentarac i visoki zvaničnik Naše stranke Dragan Mioković govorio je za portal Source povodom obilježavanja 32. godišnjice početka opsade Sarajeva koja je trajala 1425 dana.

 

 

 

Mioković je govorio o atmosferi koja je vladala u gradu pred početak opsade, te svojim razmišljanjima i procjenama iz tog vremena.

 

 

 

Kazao je da je bio potpuno siguran da će do rata doći, ali ne u onom obimu u kojem je bio.

 

 

 

“Na martovskim barikadama, ja kada sam vidio one sa maskama i sa dugim cijevima, tada sam već bio svjestan da se nažalost neće moći izbjeći, žargonski rečeno, da se ‘pobijemo’, ali kao što rekoh, nisam vjerovao da će biti onako krvavo kako je bilo”, prisjetio se Mioković.

 

 

 

O atmosferi koja je vladala u gradu tokom 1991. godine, Mioković je kazao:

 

 

 

“1991. godina je bila pravi uvod u ovo što će uslijediti. Nije samo po Grbavici bilo četničkog orgijanja, bilo je toga po čitavom gradu. Znate kada se muškarci pozdravljaju pa se i poljube. Meni je to uvijek bilo čudno, ali te 91. godine sam prvi put vidio da se na Čaršiji ljube tri puta. Apropo toga, mi smo se zezali pa govorili – oni što se troljube. Također, na nekim dernecima je znalo biti nacionalističkih pjesama koje se nikada prije u Sarajevu nisu pjevale. A repertoar je bio sljedeći – krenu od ‘Ko to kaže, ko to laže’, pa dođe to do ‘Vojvode Sinđelića’ itd.

 

 

 

Ako već govorimo o ‘91. i nekim mojim čuđenjima, moram biti potpuno iskren, s obzirom da sam ja Sarajlija, mnogo puta sam se susretao sa pozdravima ‘Merhaba’ i ‘Allahimanet’, to je bilo bosansko.

 

 

 

Također, sa ženama u katu i pod šamijom je nešto sa čim sam ja odrastao i to je dio mog identiteta. Da se ne bi shvatilo pogrešno, nemam ništa protiv toga, ali Es-selamu-alejkum i Alejkum selam ja prvi put čujem tad, te 1991. godine. Vrlo dobro se sjećam, ja sam tada bio u Starom Gradu, pa sam pitao: ‘Šta je ovo?’, pa su mi ljudi objašnjavali da je to taj pozdrav. Hoću da kažem da je i to nešto, što nije bilo prije u Sarajevu. Ta 1991. godina je bila jedno ‘pumpanje’ i narastanje opšteg nepovjerenja, jednostavno – ružan period.”

 

 

 

Mioković kao najteži trenutak iz četverogodišnje opsade ističe uviđaj u tadašnjoj ulici Nikole Tesle, danas Petrakijinoj, gdje je jednom granatom ubijeno četvero djece.

 

 

 

“To je momenat kada sam stvarno bio na ivici. Kako bih vam rekao, ako postoji nervni slom, ja sam bio na ivici toga. Sa tog uviđaja, nisam se vratio u bazu, već sam otišao kući i znam kada mi je žena otvorila vrata, da je ona odmah na meni prepoznala da nešto nije uredu. Bilo je još vrlo teških i potresnih situacija, ali meni je ostala ova. Prošle su godine, ostario sam, ali mi se i danas to zna u san vratiti”, kazao je sagovornik portala Source

 

(SB)

(138)

DRAGAN MIOKOVIĆ O ATMOSFERI U SARAJEVU PRED IZBIJANJE RATA: “Es-selamu-alejkum i Alejkum selam sam prvi put čuo 1991. godine. Pitao sam ‘Šta je ovo?’, pa su mi ljudi…!”

About The Author
-