SRBIJA I RS U PANICI: Njemačka i Ruanda nisu same, Rezolucija o genocidu skoro spremna

Više zemalja u Ujedinjenim narodima radi na nacrtu rezolucije koja bi 11. juli proglasila Međunarodnim danom sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine.

 

 

 

Inicijatori rezolucije su Njemačka i Ruanda, ali kako nezvanično saznaje Glas Amerike, u kreiranju teksta učestvuju i Sjedinjene Američke Države, Albanija, Bosna i Hercegovina, Čile, Finska, Jordan, Novi Zeland, Turska i druge zemlje.

 

 

 

Također, prema nezvaničnim informacijama, Srbija aktivno lobira protiv ove rezolucije.

 

 

 

Prijedlog da se uvede Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici baziran je na rezoluciji Generalne skupštine UN iz 2004. kojom se uspostavlja Međunarodni dan sjećanja na genocid u Ruandi nad Tutsijima.

 

 

 

Glasanje o rezoluciji bi moglo da se očekuje početkom maja kada će se izjasniti sve 193 članice UN. Tekst je još u izradi i podložan je promjenama.

 

 

 

Aktuelni prijedlog teksta rezolucije bit će predstavljen na zatvorenom sastanku 17. aprila.

 

 

 

U aktuelnom tekstu rezolucije, u koji je Glas Amerike imao uvid, predlaže se da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. koji će se obilježavati svake godine.

 

 

 

Traži se da se bez rezerve osudi svako poricanje genocida u Srebrenici i podstiču članice UN da sačuvaju utvrđene činjenice, i kroz svoje obrazovne sisteme razviju odgovarajuće programe, takođe u znak sjećanja, kako bi se spriječio revizionizam.

 

 

 

U nacrtu rezolucije, bez rezerve se osuđuju akcije koje veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici.

 

 

 

Nacrt rezolucije naglašava važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i njihovu dostojanstvenu sahranu i poziva na nastavak krivičnog gonjenja počinilaca genocida u Srebrenici.

 

 

 

Pozivaju se sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida, međunarodnom običajnom pravu o sprječavanju i kažnjavanju genocida uz poštovanje odluka Međunarodnog suda pravde.

 

 

 

Zahtijeva se od generalnog sekretara UN da uspostavi program informisanja pod nazivom „Genocid u Srebrenici i Ujedinjene nacije“, kako bi počela priprema za 30. godišnjicu obilježavanja 2025. i dalje traži od generalnog sekretara da uputi Rezoluciju svim državama članicama, organizacijama sistema Ujedinjenih nacija i organizacijama civilnog društva, navodi se u nacrtu rezolucije.

 

(Ljudski.ba)

(119)

SRBIJA I RS U PANICI: Njemačka i Ruanda nisu same, Rezolucija o genocidu skoro spremna

About The Author
-