“Sasvim sigurno je ovo vjetar u leđa za nastavak istrage koju vode Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara”.
“Nije bilo potrebe da čekamo 7,5 godina da neko utvrdi da Alisa Ramić (rođena Mutap) nije imala amneziju kad znamo da ne postoji nijedan medicinski dokument koji bi potkrijepio takvu tvrdnju”, kazao je advokat Ifet Feraget u novom izdanju informativne emisije Dnevnik 2 nakon izricanja drugostepene presude u predmetu “Zijad Mutap i drugi”, u vezi sa slučajem smrti Dženana Memića 2016. godine.
Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda Bosne i Hercegovine danas je izreklo drugostepenu presudu u predmetu “Zijad Mutap i drugi”, u vezi sa slučajem smrti Dženana Memića 2016. godine, kojom su optuženi Alisa Ramić (rođena Mutap) i Hasan Dupovac proglašeni krivim zbog prikrivanja dokaza. Alisa Ramić (Mutap), djevojka stradalog Dženana Memića, je osuđena na dvije i po godine zatvora, a Hasan Dupovac, bivši načelnik Odjeljenja za saobraćajne istrage u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo (KS), na tri godine zatvora. Ramić je proglašena krivom zbog davanja lažnog iskaza, a Dupovac je osuđen zbog zloupotrebe položaja.
Zijad Mutap, Josip Barić i Muamer Ožegović oslobođeni su.
“Prema Evropskoj konvenciji član 7., odnosno član 2. dopunskog protokola, naš Zakon nije bio obavezan da predvidi žalbu za optužene u situaciji kada su u prvostepenom postupku oslobođeni, a u drugostepenom osuđeni kao što ovdje imamo slučaj, ali naš Zakon, a to govorim sa aspekta poštivanja ljudskih prava, takvu mogućnost je ipak predvidio i to je dobro za optužene“, ističe Feraget.
Naglašava da osuđeni imaju pravo žalbe kao i tužioci u odnosu na krivične sankcije koje su izrečene u tom osuđujućem dijelu, a u odnosu na oslobađajući dio presude Tužilaštvo nema pravo žalbe. Feraget je mišljenja da je to propust zakonodavca.
“To predstavlja propust. aj kvantum i kvalitet dokaza bio na raspolaganju Tužilaštvu Kantona Sarajeva koje je u to vrijeme predstavljalo postupak i koji je vodila Dalila Burzić. Zbog toga sam i rekao da se može otprilike predvidjeti u kojem pravcu će dalje ići istraga jer Zakonom o kantonalnom tužilaštvu i Zakonu o krivičnom postupku je propisano koje su zakonske mjere tužioci dužni da poduzimaju u pogledu istražnih radnji, pa se postavlja pitanje zašto je Alisa Ramić dobila status oštećenog, odnosno svjedoka, zašto nije bila osumnjičena na osnovu istih dokaza?“, pita se advokat porodice Memić.
Smatra da nije bilo potrebe čekati godinama na ovu odluku.
“Nije bilo potrebe da čekamo 7,5 godina da neko utvrdi da ona nije imala amneziju kad znamo da ne postoji nijedan medicinski dokument koji bi potkrijepio takvu tvrdnju i da su naknadno insistirali kantonalni tužioci na provođenju vještaćenja da se utvrdi da je Alisa Mutap imala amneziju. Imamo tu i lažne nalaze vještaka, davanje lažnog iskaza od strane vještaka, pa će se u tom pravcu i nastaviti istraga, a naravno osnovni cilj je utvrditi ko su ubice Dženana Memića i tu su tužioci daleko odmakli, ali pred sudom morate imati dokaze van razumne sumnje“, kazao je Feraget, između ostalog, u razgovoru za BHRT.
Podsjetimo, Dženan Memić je teško povrijeđen 8. februara 2016. godine u Velikoj aleji na Ilidži, a preminuo je nekoliko dana kasnije. Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokušalo je dokazati da se radilo o saobraćajnoj nesreći, za koju su bili optuženi Ljubo i Bekrija Seferović. Optužnicu tužioci u dva navrata nisu uspjeli dokazati pred Kantonalnim sudom u Sarajevu. Nakon što su te presude poništene, Vrhovni sud Federacije BiH takođe je utvrdio da nema dokaza da je Dženan stradao u saobraćajnoj nesreći.
U slučaj Memić uključilo se i Državno tužilaštvo, tako da se pred Sudom BiH vodio drugi proces koji je trebalo da utvrdi da li je proteklih godina bilo prikrivanja dokaza i ometanja istrage.
(BHRT)
(360)