ČOVIĆEVI MEDIJI PRIZIVAJU INTERVENCIONIZAM: Izmjene Izbornog zakona nisu moguće bez…

pritiska američke i evropske administracije!

 

 

Mostarska redakcija “Večernjeg lista”, bliska Čovićevom HDZ-u, piše kako će Međuresorna radna grupa teško napraviti pomak oko izmjena izbornog zakonodavstva te je stoga nužan angažman ambasadora Nelsona i Sattlera koji bi trebali slomiti otpor bošnjačkih političara. “Večernjak”, također, smatra da nikako ne bi trebalo uključivati javnost u raspravu o ustavnim promjenama.

 

 

“Večernjak” naglašava da je, uz Međuresornu radnu grupu, važno održati format susreta političkih lidera koji mogu provesti reforme, ali je problem da se sada predstavnici bošnjačkih stranaka utrkuju koja će više zakomplicirati odnose.

 

 

I već su počele stalno viđane igrice o optužbama za izdaju nacionalnih interesa kako se ne bi ništa izmijenilo.

 

 

No, evropski i američki diplomati upravo upozoravaju da se sljedeći izbori ne mogu održati po diskriminirajućim odredbama s jedne strane, ali i nepostojanju zakonskog propisa koji definira način biranja delegata u Dom naroda. Time se nastoji provesti u djelo i sporazum o izbornoj reformi koji su u junu prošle godine potpisali hrvatski i bošnjački politički lideri Dragan Čović i Bakir Izetbegović.

 

 

Svugdje sistem dominacije

 

 

“Večernjak” dalje piše kako je svima jasno da svi zakonski prijedlozi moraju proći oba doma državnog Parlamenta, gdje svi narod imaju potrebnu većinu kojom mogu podržati ili osporiti odluke, te stoga nije jasno zašto su se bošnjački zastupnici usprotivili uvođenju obavezne nacionalne većine unutar ove radne grupe. Za “Večernjak” to znači “nastavak pokušaja da se ostvari sistem dominacije u odlučivanju uz većinu bošnjačkih predstavnika”.

 

 

“Večernjak”, također, piše kako nikome nije jasno zašto se traži uvođenje snimanja, odnosno javnog prijenosa sjednica oko izmjena Izbornoga zakona, uz konstataciju kako je i to osmišljeno da bi se uključila ispolitizirana javnosti, u kojoj jednaku ulogu ima i nevladin sektor, ali i Centralna izborna komisija, “koji su se, nažalost, također svrstali uz određene projekte i projekcije, umjesto da budu otvoreni za pristup koji bi zajamčio najširi mogući konsenzus u BiH”.

 

 

“A to se jedino može ostvariti samo ako se osigura da se nikojim slučajem ne naruše temelji Mirovnoga sporazuma iz Daytona o jednakopravnim konstitutivnim narodima s jedne strane, a s druge, da se zajamči jednaka dostupnost najviših državnih dužnosti svim građanima neovisno o njihovoj nacionalnosti.

 

 

Drugi kriterij već je ispunjen u svim tijelima koja baštine tzv. većinski sustav demokracije – jedan birač, jedan glas – kroz rad općinskih i gradskih vijeća, županijskih i federalnih skupština do državnog Zastupničkoga doma”, zaključuje mostarski “Večernjak”.

(19)

ČOVIĆEVI MEDIJI PRIZIVAJU INTERVENCIONIZAM: Izmjene Izbornog zakona nisu moguće bez…

About The Author
-