Bezvizni režim nije poklon: Hoće li građani BiH snositi posljedice i platiti cijenu političke neodgovornosti?

Evropska unija razmatra pooštravanje viznog režima za građane 61 zemlje, među kojima je i Bosna i Hercegovina.

 

 

 

Iako to još nije zvanična odluka, sama činjenica da se ta opcija stavlja na sto signalizira promjenu u evropskom pristupu prema zemljama koje ne ispunjavaju svoje obaveze iz procesa evropskih integracija.

 

 

Kao jedan od ključnih uslova za zadržavanje bezviznog režima, EU sve češće poziva na poštivanje tzv. “kriterija demokratije”.

 

 

Iako taj pojam nikada nije detaljno definisan, može se iščitati kroz nekoliko dimenzija: postojanje funkcionalne vladavine prava, borba protiv korupcije, nezavisnost pravosuđa, odgovorna migraciona politika i usklađenost sa vanjskom politikom EU.

 

 

Kada zemlje članice uoče da se ovi principi ne poštuju – ili se sistemski narušavaju – postoji politički prostor za ponovno uvođenje viza.

 

 

Bezvizni režim nije poklon. On je politička privilegija koja podrazumijeva poštivanje evropskih pravila i vrijednosti.

 

 

U slučaju Bosne i Hercegovine, ovo je više od tehničkog pitanja. Evropska komisija već duže vrijeme izražava zabrinutost zbog neusklađenosti BiH sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.

 

 

Konkretno, BiH još uvijek nije uvela vizni režim prema Rusiji i Turskoj, iako to EU jasno očekuje kao dio svoje strategije za ograničavanje uticaja trećih zemalja koje se ne ponašaju u skladu s evropskim interesima.

 

 

Odbijanje da se uskladi vizni režim može se posmatrati kao direktno ignorisanje političkih uslova EU, što otvara vrata za sankcionisanje kroz viznu politiku.

 

 

Bezvizni režim nije poklon.

 

 

On je politička privilegija koja podrazumijeva poštivanje evropskih pravila i vrijednosti. Ako političke elite u BiH i regionu nastave ignorisati reforme i voditi paralelne vanjske politike, građani će biti ti koji će snositi posljedice – kroz redove pred ambasadama, visoke troškove viza i gubitak osnovne slobode kretanja.

 

 

Za obične ljude mogućnost da bez viza putuju u EU znači mnogo više od turizma – to su radne prilike, studije, liječenje, porodične veze i poslovne inicijative. Svako ograničenje te slobode dodatno bi izoliralo građane i povećalo nepovjerenje u evropski projekat.

 

 

U Evropi nema mjesta za kalkulantske politike – samo za one koji znaju šta znači biti vjerodostojan partner

 

 

S druge strane, postoji i pozitivan scenario: ako BiH pokaže političku volju i jasno se uskladi s pravilima EU, otvara se prostor za dodatni iskorak. Brojne analize u Briselu i Washingtonu pokazuju da bi takav signal mogao potaknuti i Veliku Britaniju i Sjedinjene Američke Države da razmotre ukidanje viznog režima za građane BiH, što bi bio istorijski korak ka punoj integraciji Zapadnog Balkana u zapadni sistem vrijednosti.

 

 

Vrijeme je da politički lideri prestanu trgovati suverenitetom zarad jeftinih poena i počnu donositi odluke koje građanima vraćaju dostojanstvo i slobodu.

 

 

U Evropi nema mjesta za kalkulantske politike – samo za one koji znaju šta znači biti vjerodostojan partner.

 

(DEPO PORTAL/ad)

(169)

Bezvizni režim nije poklon: Hoće li građani BiH snositi posljedice i platiti cijenu političke neodgovornosti?

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-