Iz opozicije pitaju otkud SNSD-u pravo da dovodi u pitanje nečiju podršku u narodu, jer je upravo Dodik imao minornu podršku građana kada je 1998 godine došao na vlast i postao premijer.
Od kada se pojavila mogućnost prekompozicije vlasti na nivou Bosne i Hercegovine što bi značilo ispadanje SNSD-a iz vlasti u zajedničkim institucijama i gubitak fotelja, iz ove stranke su krenule priče kako to nije legitimno jer, kako su poručili funkcioneri SNSD-a, opozicija nema većinsku podršku naroda.
Upravo je SNSD, odgovaraju iz opozicije, na vlast dolazio sa gotovo nikakvom podrškom naroda, izvještava RTV BN.
Nakon još jedne opasnosti za SNSD da izgubi fotelje na nivou BiH, ponovo iz redova ove stranke kreću ustaljene priče o izdajnicima i većinskoj podršci građana Republike Srpske.
Tako su zvaničnici i funkcioneri SNSD-a više puta poručili da je ova stranka dobila najviše glasova na izborima, zbog čega, prema njihovom tumačenju, opozicija nema legitimitet pa ne može da bude dio vlasti na nivou Bosne i Hercegovine.
“Ja nisam opozicija da hoću vlast, a da nemam podršku meni to ne treba ja ću sam se povući ali dok god imam podršku ja ću biti tu, zadnja istraživanja govore da imam podršku 62%”, rekao je Dodik.
Iz opozicije pitaju otkud SNSD-u pravo da dovodi u pitanje nečiju podršku u narodu, jer je upravo Dodik imao minornu podršku građana kada je 1998 godine došao na vlast i postao premijer.
“SNSD bi možda trebalo da bude zadnja politička partija koja ima moralno pravo da nekom drugom zamjera da nema podršku. Oni su 1998 godine došli na vlast samo sa 2 poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a na posljednjim opštim izborima da je Jelena Trivić zapravo pobijedila međutim tom izbornom manipulacijom uspjeli su da izmijene taj rezultat”, rekao je Nenad Grković, poslanik Liste za pravdu i redu u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštini BiH.
Podrške građana tada nije bilo, ali zato u vremenu žestokog međunarodnog intervencionizma, kažu u opoziciji, SNSD je podržavala međunarodna zajednica i visoki predstavnik.
“Sa 15 hiljada glasova je došao na vlast mimo 400 hiljada onih koji su glasali u tom momentu za SDS i radikale. Kako se tad nije sjetio Kovačević i SNSD da to komentarišu? Naravno svako ko dođe do natpolovične većine u bilo kojem parlamentu ima pravo da formira vlast na potpuno legitiman i legalan način”, rekao je Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštini BiH.
U opoziciji navode i da je SNSD početkom 2000-ih godina takođe imao manje glasova ali im to nije smetalo budu u vlasti i donose reformske zakone kojima se uglavnom dešavao prenos nadležnosti sa entiteta na nivo BiH. Priča o manjinskoj podršci, kažu u SDS-u, još jedna je manipulacija u režiji vlasti, a iza svega se, kako navode, krije strah od gubitka fotelja i gubitak unaprijed dogovorenih poslova.
“Vi odjednom dajete etiketu opoziciji koja želi da izađe iz ove situacije da stopira prodaju zgrade za sto miliona koje može upotrijebiti se za bolji život građana Republike Srpske, da uvede izborne tehnologije u izborni zakon, da stavi diferencijalnu stopu PDV-a vi odjednom dajete etiketu Srpskoj demokratskoj stranci da je izdajnička samo zato što pokušava da učini život građanima Republike Srpske boljim”, kaže poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.
Napadi vlasti na opoziciju i optužbe da su izdajnici ili da nemaju podršku naroda, godinama se pojačavaju posebno onda kada su ugrožene pozicije SNSD-a. Sve se podvodi pod nacionalne interese, kaže Bodiroga, a zapravo je u pitanju, kako navodi, spasavanje ličnih pozicija i privilegija.
Pogledajte video:
(SB)
(151)