Šta su iranski Šahedi-238?! Model 138 slavu stekao u Ukrajini, a Rusi stoje iza njegovog razvoja!

Kao odgovor na rastuće napetosti na Bliskom istoku, Iran je pojačao upotrebu dronova u svojoj vojnoj strategiji protiv Izraela.

 

 

Prema informacijama koje je Sky News Arabia dobila od izvora u iranskim sigurnosnim vlastima, u napadima su sudjelovali dronovi kamikaze Shahed-238.

 

 

Korištenje dronova Shahed 238, poznatih po sposobnosti nošenja eksploziva i izvođenja preciznih napada, naglašava ozbiljnost Teherana u trenutnom sukobu.

 

 

Ove bespilotne letjelice predstavljaju značajnu prijetnju zbog svojih tehničkih mogućnosti i sposobnosti prodiranja duboko u neprijateljski teritorij.

 

 

Sa svoje strane, Izraelske obrambene snage (IDF) potvrdile su korištenje bespilotnih letjelica od strane Irana i istaknule da su sve vojne jedinice u stanju pripravnosti.

 

 

Kao odgovor na te izazove, izraelski sustavi protuzračne obrane mobilizirani su da presretnu i neutraliziraju prijetnju iz zraka.

 

 

Prema zapadnim medijima, Izrael i njegovi saveznici SAD i Britanija uspjeli su oboriti oko 180 dronova, a drugi dio nije stigao do izraelskog teritorija, vjerojatno zbog aktivnog djelovanja opreme za elektroničko ratovanje.

 

 

 

 

Šahed – 238

 

Dana 19. studenog 2023., iranski vrhovni vođa Ali Khamenei (Seyyid Ali Hüseyni Khamenei) posjetio je izložbu Zrakoplovnih snaga Revolucionarne garde na Sveučilištu znanosti i tehnologije Ašura Aerospace u Teheranu.

 

 

Ovdje su mu predstavljeni uzorci najsuvremenijeg i najnaprednijeg naoružanja, ali su posebnu pozornost privukla tri modela jurišne bespilotne letjelice Shahed-238, koja je po svemu sudeći razvijena iz Shahed-136, odnosno njenog ruskog “polubrata” , Geran.

 

 

Iranska bespilotna letjelica izrađena je po dizajnu “bez repa” s naglašenim trupom, glatko povezanim s delta krilom. Raniji pogon, preuzet od “mopeda”, zamijenjen je malim turbomlaznim motorom.

 

 

Sva tri modela imaju elegantnu mat crnu završnu obradu, što sugerira upotrebu antiradarskog premaza za smanjenje radarskog potpisa. Još je zanimljivije njihovo navodno punjenje.

 

 

Američka specijalizirana publikacija The Drive smatra da se prvi model Shahed-238 može opremiti antiradarskom glavom za ciljanje i suzbijanje/uništavanje neprijateljskih protuzračnih obrambenih sustava (SEAD/DEAD).

 

 

U drugoj verziji, dron može nositi aktivni radarski tragač, što bi mu omogućilo da pogodi čak i pokretne ciljeve ako ima sustav za prepoznavanje.

 

 

ŠAHED-136

 

Proizvođač: HESA Iran

Lansirano: 2021

Bojna glava: 36 kg eksploziva

Domet: 2500 kilometara

Najveća brzina: 185 km/h

Težina: 200 kg

Duljina: 3,5 metara

Raspon krila: 2,5 metara

Namjena: dronovi samoubojice, relejni dron, nadzor i izviđanje.

 

 

U trećoj varijanti dron je opremljen elektro-optičkim/infracrvenim sustavom navođenja. Zapadni stručnjaci nagađaju koristi li se pasivni infracrveni senzor za autonomno otkrivanje izvora topline ili se sustav koristi kada operater koristi video sa senzora za navođenje UAV-a na cilj.

 

 

Iranski modernizirani dron može se lansirati iz kamioneta pomoću lansera za jednokratnu upotrebu.

 

U videu testa Amerikanci su pregledali kuglastu kupolu s elektrooptičkim senzorom ispod nosa Shahed-238, zaključivši da se bespilotna letjelica može koristiti ne samo za udarne svrhe, već i za izviđanje.

 

 

Vrlo je vjerojatno da novostvoreni Shahed-238 više nije izvorni iranski razvoj, već proizvod duboke suradnje ruskog i iranskog vojno-industrijskog kompleksa, izgrađen na iskustvima stečenim tijekom SVO.

 

 

 

POGLEDAJTE VIDEO:

 

 

 

 

(Informer)

(155)

Šta su iranski Šahedi-238?! Model 138 slavu stekao u Ukrajini, a Rusi stoje iza njegovog razvoja!

| Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-