Šta se događa u Sarajevu: U januaru kod 10 djece otkrili dijabetes tip 1, nikada veći broj u jednom mjesecu

Mišljenja je kako je opravdan strah mnogih da će nakon pandemije doći do povećanog broja novooboljelih od dijabetesa…

 

 

Početkom januara na području Kantona Sarajevo još desetero djece, uglavnom školskog uzrasta, oboljelo je od dijabetesa tip 1.

 

 

Kazao je to prim. dr. Midhat Mujić, pedijatar i subspecijalista dijabetolog te stručni saradnik Udruženja dijabetičara djece i omladine Kantona Sarajevo, i dodao da nikada nisu imali tako veliki broj novootkrivenih slučajeva dijabetesa tip 1 u jednom mjesecu, piše Faktor.

 

 

Prim. dr. Midhat Mujić, pedijatar i subspecijalista dijabetolog i stručni saradnik Udruženja dijabetičara djece i omladine Kantona Sarajevo.

 

 

– Prema mom mišljenju, uzrok toga je način života kojemu je doprinijela i pandemija izazvana koronavirusom, odnosno zatvaranje djece u kuće, online nastava, cjelodnevno sjedenje ispred računara… Naravno, epidemiološke mjere kriznih štabova moraju se poštovati, ali mišljenja sam da bi se djeci trebalo dozvoliti da na nastavu idu u školu. Sav ovaj pritisak kojeg, naravno, svi proživljavamo itekako se odrazio na najmlađe, a malo neko o tome vodi računa – ističe Mujić.

 

 

Bolja komunikacija roditelja sa djecom i vršnjacima spriječila bi, dodaje, dalje povećanje broja oboljelih.

 

 

– Djeci fali razgovora i igre sa njihovim roditeljima. Razumijem i roditelje, jer je borba za život, moraju zaraditi plaću, ali trebaju znati da novi mobitel i računar ne mogu zamijeniti majku i oca. Hoće da kažem i da nedostatak pažnje roditelja prema djetetu može biti uzrok bolesti – naglašava Mujić.

 

 

Naučnici diljem svijeta posljednjih mjeseci istražuju povećan broj oboljelih od dijabetesa kod onih koji su preboljeli COVID- 19.

 

 

Spominje se i kortikosteroidna terapija koju je dosta ljudi, koji su oboljeli od COVID-19, primalo, a u medicini je poznata poveznica između kortikosterioda i dijabetesa.

 

 

Navodi se i dugotrajno korištenje antibiotika te stalni strah, stres i tjeskoba kojima su ljudi izloženi tokom pandemije, a koji mogu utjecati na razvoj dijabetesa.

 

 

– Postoji tzv. jatrogeni dijabetes koji može nastati zbog primjene nekih lijekova, ali nakon što osoba prestane uzimati te medikamente, on se povlači. U medicini je poznat i toksični dijabetes, uzrokovan nekim toksinima, ali i on se kasnije povuče. To su stvari koje se mogu desiti, ali mi do ovog trenutka nismo primijetili neka odstupanja, kada je riječ o takvim vrstama dijabetesa kod djece. Ono što mogu reći u razgovoru sa starijim pacijentima, dakle odraslim ljudima, koji su prebolovali COVID-19, pogotovo oni koji su primali kortikosteriodnu terapiju, kazali su kako su imali poremećaje u regulaciji šećera i krize poput hiperglikemije. Na sreću, sve se dobro završilo – objašnjava Mujić.

 

 

Mišljenja je kako je opravdan strah mnogih da će nakon pandemije doći do povećanog broja novooboljelih od dijabetesa.

 

 

– Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Krovna asocijacija za dijabetes (IDF) već su istakle da je broj oboljelih od dijabetesa u stalnom porastu bez obzira na posljedice koje posljednih mjeseci izazivaju uvjeti u kojima živimo i COVID-19. To je jedino neinfektivno oboljenje koje je proglašeno epidemijom. Upravo to možda najbolje govori o značaju dijabetesa. Ono što mene zabrinjava jeste što naša zemlja nema nikakvih programa i projekata za prevenciju dijabetesa, odnosno njegovog ranog otkrivanja, a postoje mogućnosti da se na vrijeme otkriju i uklone rizikofaktori koji doprinose razvoju dijabetesa tip 2 koji u 95 posto slučajeva zauzima mjesto od svih dijabetesa. Nažalost, u BiH je takva situacija da svaki drugi dijabetičar i ne zna da ima bolest – kazao je Mujić.

 

(DEPO PORTAL/dg)

(37)

Šta se događa u Sarajevu: U januaru kod 10 djece otkrili dijabetes tip 1, nikada veći broj u jednom mjesecu

| Porodica i zdravlje, Slider, Vijesti |
About The Author
-