Mandžukić odveo Hrvatsku u historijsko finale Svjetskog prvenstva protiv Francuske

Hrvatska je večeras na Lužnjiki stadionu u Moskvi nakon produžetaka savladala Englesku s 2:1 i plasirala se u finale Svjetskog nogometnog prvenstva.

„Vatreni“ će na istom stadionu u nedjelju igrati veliko finale protiv Francuske, koja je ranije savladala Belgiju s 1:0.

Ovo je najveći uspjeh hrvatskog nogometa, nakon što su 1998. godine bili bronzani na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj.

Engleska je u vodstvo došla već u 5. minuti susreta. Dele Ali se odlično zagradio na nekih 20 metara od gola Subašića i natjerao Modrića da ga obori.

Loptu je namjestio Kiran Tripije, koji je savršeno izveo slobodan udarac, prebacio živi zid i pogodio gornji desni ugao gola nemoćnog Subašića za 1:0.

Hrvatska je nakon primljenog gola djelovala bezidejno. U 21. minuti Rebić se našao u dobroj poziciji na nekih 20 metara, pokušao je šutirati, ali je bio izblokiran. Minutu kasnije, Strinić je napravio kardinalnu grešku i dao loptu u noge Sterlingu, koji je dodao do Kejna, ali se našao u nedozvoljenoj poziciji.

U 30. minuti Kejn je imao zicer, međutim Subašić je odbranio, a onda se Kejnu otvorila nova šansa koju je golman Hrvatske opet čudesno spasio. Minut kasnije Hrvati su imali najozbiljniji pokušaj kada je Modrić dugo držao loptu u kaznenom prostoru Engleske, a onda je lopta došla do Rebića koji je šutirao sa ivice šesnaesterca, pravo u golmana Engleske Pikforda.

U 33. minuti Rebić je prijetio da šutira, ali mu je Ešli Jang u posljednjem trenutku uklizao i izbacio loptu. Tri minute kasnije, Lingard je imao zicer. Vezista Mančester Junajteda bio je usamljen i nonšalantno gađao desni ugao, ali je promašio. Englezi su bili bolja momčad u prvom dijelu, pa su na odmor otišli za zasluženom prednošću.

Hrvati su u nastavak krenuli konkretnije. U 47. minuti Vrsaljko je poslao nezgodan centaršut u kazneni prostor, a dvojica defanzivaca Engleske su promašila loptu, međutim, lopta nije stigla do napadača Hrvatske. Englezi su Hrvatima prepustili loptu, koji nisu imali ideje u igri. Engleska je dobro kontrolirala prostor, i lako rješavala situacije u svojoj polovici terena.

U 58. minuti kapiten Engleske je mogao da bude u odličnoj šansi poslije ubacivanja Tripijea, ali je Lovren sjajno reagovao na petercu i izblokirao. U 65. minuti Perišić je šutirao sa ivice šesnaesterca, no izblokirao ga je Voker u posljednji čas.

Tri minute kasnije Hrvatska je došla do izjednačenja. Šime Vrsaljko je poslao visok centaršut na drugu stativu, Voker nije bio dovoljno eksplozivan, pa je Ivan Perišić ispred njega akrobatski zahvatio loptu i poslao je u mrežu za 1:1.

U 72. minuti veliku grešku napravila je ekipa Engleske, lopta je došla do Perišića koji se driblingom oslobodio rivala, a onda šutirao u dalji ugao. Već je Pikford bio savladan, kada je lopta pogodila stativu, a Rakitić nije uspio da pošalje odbitak u mrežu. U 77. minuti Lingard se našao u odličnoj situaciji, ali suviše iskosa. Gađao je suprotni ugao i pogodio aut.

Četiri minute kasnije, defanzivci ‘Gordog Albiona’ katastrofalno su pokušali da vrate loptu Pikfordu, a on se krajnjim mukama snašao i izbacio iz šesnaesterca. U nastavku su se nizale šanse za Hrvatsku. Prvo je 83. minuti Mandžukić nekako dohvatio loptu u kaznenom prostoru, uputio šut, ali je golman Engleske bio spreman. U sljedećem napadu, Pikford je loše boksovao loptu koja je došla do Perišića, koji je pokušao da ga prebaci i pogodi praznu mrežu. Međutim, prebacio je i prečku. Do kraja regularnog dijela, rezultat se nije mijenjao pa je meč otišao u produžetke.

Englezi su pritiskali na početku prvog produžetka. U 93. minuti Ali je imao dobru situaciju na nekih 17 metara, ali je želei da proigra saigrače i pogriješio je. U 99. minuti Englezi su zaprijetili poslije kornera i “za dlaku” ostali bez gola. Stouns je bio najviši u skoku i već je savladao Subašića, ali je Vrsaljko izbacio sa gol linije. U finišu prvog produžetka Mario Mandžukić je imao odličnu priliku, kada je dobro utrčao u šesnaesterac na centaršut i pucao, ali je golman Engleske fantastično odbranio.

U drugom produžetku prvi su zaprijetili Hrvati. Brozović je u 108. minuti pobjegao čuvarima i dobio loptu po zemlji iz kornera. Šutirao je iz prve – zamalo pored gola. Minutu kasnije, Hrvatska je došla do potpunog preokreta. Englezi nisu dobro izbacili loptu, Perišić je uz dosta sreće dodao do Mandžukića iza odbrane, a on sa nekih šest-sedam metara matirao Pikforda za 2:1 i veliki preokret Hrvatske. Hrvati su lagano priveli meč kraju i slavili veliku pobjedu za finale Svjetskog prvenstva.