Čović se našao sa Dodikom jer im je zajednički interes protivljenje građanskoj i centraliziranoj BiH, a u ovom trenutku to podržava i Rusija jer u tom vidi izvor mogućih sukoba i destabilizacije.
Maksim Samorukov, vodeći ruski stručnjak za Balkan koji je početkom agresije na Ukrajinu bio prisiljen otići u Njemačku, u razgovoru za zagrebački “Jutarnji list” govorio je o ruskoj politici prema Balkanu, ulozi Aleksandra Vučića, Milorada Dodika, Dragana Čovića, ruskom prisustvu u regionu, posebno Bosni i Hercegovini.
“Smisao ruske politike na Balkanu uvijek je isti, ili vrlo sličan. Balkan je uvijek služio Rusiji u prvom redu za odvraćanje pozornosti Evropske Unije i općenito Zapada od postsovjetskog prostora za kojeg Rusija smatra da ima pravo prvenstva te da na njemu ima privilegiran položaj. Izazivanjem stalne nestabilnosti na Balkanu Rusija iscrpljuje evropske političke i sigurnosne resurse i potencijale kako bi se mogla baviti tim “svojim prostorom”, kazao je na početku razgovora Samorukov.
“DODIK JE POD VUČIĆEVOM KAPOM, A NE OBRNUTO”
On tvrdi da je bez obzira što se to ponekad tako ne izgleda, “Aleksandar Vučić je glavni ruski igrač na Balkanu. Njega se kontrolira teže nego Milorada Dodika, a ima puno veći utjecaj nego Dodik iako on želi izigravati najomiljenijeg Putinovog političara na Balkanu. Za Rusiju je Vučić neprocjenjivo i daleko važniji. Dodik je, konačno, pod Vučićevom kapom, a ne obratno”, kazao je ruski ekspert.
Samorukov je kazao da će budućnost regiona izuzetno puno zavisiti od ishoda rata u Ukrajini jer će u slučaju ruskog neuspjeha to “značiti automatski uspjeh Zapada i još jače širenja EU na Balkan i obratno”.
Analizirajući secesionističku retoriku Milorada Dodika kazao je da “ne bi rekao da je to suflirano Dodiku iz Moskve. Prije će biti da Rusija to koristi u svoje svrhe i da je tu mogućnost prihvatila kada joj se već ponudila. Naime, Dodik o odvajanju Republike Srpske govori najmanje desetak godina.
DODIK I ČOVIĆ DESTABILIZIRAJU BiH
To nije ništa novo, ali Rusija je to svakako objeručke prihvatila jer se uklapa u njenu politiku destabilizacije regije. Dodik joj se ponudio, pa zašto ga ne prihvatiti ako joj to konvenira. No, smatram da to radi kako bi sačuvao vlast, a ne toliko što su mu sugerirali iz Moskve. Interesi su im se poklopili.”
Govoreći o predsjedniku HDZ-a Draganu Čoviću, Samorukov je kazao da je “Čović jedan u nizu klasičnih oportunističkih balkanskih političara. Za svoje privilegije, vlast i utjecaj spreman je na suradnju sa svima, pa i sa Rusijom ako procijeni da mu to donosi korist…
Čović se našao sa Dodikom jer im je zajednički interes protivljenje građanskoj i centraliziranoj BiH, a u ovom trenutku to podržava i Rusija jer u tom vidi izvor mogućih sukoba i destabilizacije. Za sad su se isprepleli interesi tih triju strana u neku čudnu alijansu koja će trajati dok traje, odnosno dok im odgovara, ali se isto tako vrlo brzo mogu i razići”, prognozirao je Maksim Samorukov u intervju “Jutarnjem listu”.
(Jutarnji)
(320)