Izrael ponavlja svoju nemilosrdnu vojnu taktiku na jugu Gaze, civili više nemaju gdje da bježe

Nakon što je sedmodnevno primirje okončano u petak ujutro, Izraelske odbrambene snage (IDF) nastavile su svoju vojnu kampanju u Gazi s razmjerom i intenzitetom koji podsjeća na prvi val njihovog odgovora na Hamasov napad 7. oktobra.

 

 

Operacije su sada fokusirane na južni dio Gaze gdje su stotine hiljada pobjegle nakon IDF-ovog bombardovanja u gradu Gazi i sjevernom dijelu Pojasa.

 

 

SAD su pozvale Izrael da ne ponavlja vojnu taktiku korištenu tokom prvih sedmica rata. Zvaničnici strahuju da će raketni udari praćeni kopnenom ofanzivom, strategija koja se koristi na sjeveru, rezultirati prevelikim brojem poginulih Palestinaca i ugroziti širi regionalni sukob.

 

 

Kako bi spriječili ovaj ishod, visoki zvaničnici Bidenove administracije pozivaju Izrael da promijeni svoj pristup. U Tel Avivu u četvrtak, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da svaka takva ofanziva mora staviti fokus “na zaštitu civila i osiguravanje da humanitarna pomoć stigne onima kojima je potrebna”.

 

 

Sam predsjednik Joe Biden je navodno rekao izraelskom premijeru Binyaminu Netanyahuu “da se način na koji je Izrael djelovao u sjevernoj Gazi, koji je uključivao široki napad i tri oklopne i pješadijske divizije, ne može ponoviti u južnom dijelu enklave zbog miliona Palestinaca koji su sada tamo”, navodi Axios, pozivajući se na anonimne zvaničnike u američkoj administraciji.

 

 

Međutim, uprkos naporima SAD-a, izraelska retorika nije umjerenija, a čini se ni njihove akcije.

 

 

“Kada se vratimo u borbe, primijenit ćemo istu snagu i više, i borit ćemo se po cijelom pojasu”, rekao je izraelski ministar odbrane Yoav Gallant prije nego što su neprijateljstva nastavljena.

 

 

Čini se da su akcije Izraela u suprotnosti sa američkim zahtjevima. Izraelski avioni su u petak bacili letke u dijelove Kan Junisa, glavnog grada na jugu u kojem Izrael vjeruje da je bazirano vodstvo Hamasa.

 

 

“Grad Khan Yunis je opasna borbena zona”, piše u letcima.

 

 

Međutim, kaže Brinner, ovi pozivi civilima da napuste buduća borbena područja mogu imati samo ograničen učinak. Prvo, južni pojas Gaze je već premali za dva miliona Palestinaca koji su tamo našli utočište. “Sigurno se ne mogu svi skloniti u još uže područje.”

 

 

Drugo, borci Hamasa su “usavršili umjetnost stapanja s civilnim stanovništvom i korištenja kao štita protiv izraelskih vojnika”, kaže Amnon Aran, profesor međunarodne politike Bliskog istoka na City University of London.

 

 

“Oni (Hamas) će učiniti sve da odvrate [civile] od odlaska”, kaže Brinner.

 

 

Amerika je zatražila uspostavljanje “zona deeskalacije” u i oko specifičnih objekata kao što su bolnice i škole, međutim Izraelu to nije prihvatljivo s obzirom na to da vjeruju kako Hamas koristi te građevine za sklonište oružja.

 

 

To znači da se u novom izraelskom bombardovanju nažalost može očekivati i veliki broj stradalih civila s obzirom na gustinu naseljenosti i da se na jugu sada nalaze i oni koji su pobjegli sa sjevera.

 

 

Ukoliko ne dođe do izraelskog minimiziranja civilnih žrtava, očekuje se da će pretrpjeti geopolitičke reprekusije, a otvara se i prostor za opasnost zvanu širenje sukoba na regiju u slučaju velikog incidenta.

 

 

“Gustoća naseljenosti će biti takva da se mogućnosti pogrešne računice tokom bombardovanja višestruko povećavaju”, rekao je Aran.

 

(Klix)

(64)

Izrael ponavlja svoju nemilosrdnu vojnu taktiku na jugu Gaze, civili više nemaju gdje da bježe

| Slider, Šokantno, Vijesti |
About The Author
-