Istražujemo: Kako se imenuju ambasadori koji predstavljaju našu zemlju u svijetu?

Bosna i Hercegovina od svojih diplomata skoro da nema nikakve koristi, posebno ne ekonomske, jer je većina njih, posebno Bošnjaci koji predstavljaju našu zemlju u ambasadama i misijama, imenovana po rođačko-rodbinskim i stranačkim vezama. Znanje, iskustvo, reference karijernih diplomata, poznavanje jezika ili općenito sposobnosti za ove zahtjevne funkcije čini se da su na posljednjem mjestu.

 

 

 

Vješta trgovina

U rođačko-rodbinskim i partijskim imenovanjima prednjački bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, koji je tokom sada već drugog mandata imenovao većinu bošnjačkih diplomata.

 

Većina njih imenovani su ili kao članovi kultnih „pet familija“, pripadaju mladomuslimanskim krugovima, ili su njima bliski, zbog čega državu praktično nepotrebno koštaju milione maraka. Prema revizorskim izvještajima, naime, 245 uposlenih u DKP-ima širom svijeta godišnje potroši za plaće, naknade, putne troškove, smještaj, telefone, prijevoz i druge troškove oko 30 miliona KM!

 

Najeklatantniji primjer imenovanja ambasadora na osnovu sluganskog odnosa bio je s ambasadoricom BiH u Češkoj Dankom Savić. Ona je, inače, novinarka i supruga vlasnika portala Slobodna Bosna Senada Avdića, a na tom mjestu zadržala se donedavno, kada joj je istekao mandat.

Prema nekim informacijama, Savić bi rado ambasadorovala još jedan mandat, ali njene apetite zasigurno neće zadovoljiti ni Čović ni Ivanić, pa se, navodno, Savić uzda da će njen suprug na osnovu podaničkog pisanja svog tabloida u korist SDA i Izetbegovića uspjeti izlobirati kod bošnjačkog člana Predsjedništva da ona pusti korijene u diplomatiji.

 

 

Savić za početak želi ući u Ministarstvo vanjskih poslova i već je na tom putu napravila prvi korak. Prijavila se na konkurs za rad u toj instituciji, a hoće li Savić ući u Izetbegovićev „uigrani diplomatski tim“, znat će se vrlo brzo. Sudeći prema naručenim tekstovima koje objavljuje njen muž, nema sumnje da će se naći neko ambasadorsko mjesto za Savić.

Omiljeni kadrovi

Jer, nije nikakva tajna da su, prema njegovoj volji, u diplomatiji, u ime Bošnjaka, bliski Izetbegovićevi saradnici, pa čak i rodbina, a ne karijerni diplomati.

Među njima je, primjerice, Bakir Sadović, aktuelni ambasador BiH u Australiji, nekadašnji šef kabineta Alije i Bakira Izetbegovića. Sadović će, čim se vrati iz Kanbere, diplomatsku misiju nastaviti u Turskoj. Još jedan Sadović, ovog puta Tarik, poslan je u ambasadore, i to u Katar.

U Australiju će na ambasadorsku poziciju, po Izetbegovićevoj želji, Mirza Hajrić, muzičar, novinar i nekadašnji savjetnik rahmetli Alije Izetbegovića, prvog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.

Bošnjački član Predsjedništva ranije je poslao Mehmeda Halilovića za ambasadora u Kuvajtu, Ibrahima Efendića u Libiju, Muhameda Čengića u Indoneziju, a Kemala  Muftića u Iran.

Zanimljivo je da je Izetbegović ranije imenovao Ediba Bukvića za ambasadora BiH u Iranu. Ne zna se zašto ga je nakon nešto više od  godinu mandata zamijenio Muftić.

Na listi Izetbegovićevih omiljenih diplomata je i Tarik Bukvić, još jedan iz poznatog „malezijskog kruga“, koji je nedavno okončao misiju u Maleziji. Njega je zamijenio Emir Hažikadunić, koji je prije toga bio ambasador u Iranu.

Visoki rang

Povjerenje Izetbegovića godinama imaju i  Haris Lukovac, ambasador u Jordanu, te Mustafa Mujezinović, bivši premijer FBiH, kojeg je poslao u Moskvu, na čelo Ambasade BiH u Ruskoj Federaciji, a prije toga bio je ambasador u Londonu.

Senahid Bristrić, bh. ambasador u Saudijskoj Arabiji , također je imenovan na prijedlog Izetbegovića. Među Izetbegovićevim kadrovima je i Almir Džuvo, koji je nakon karijere prvog obavještajca u BiH nastavio raditi kao bh. ambasador pri NATO-u u Briselu.

Ipak, neprikosnovenu poziciju porodice pretplaćene na ambasadorske funkcije kod Izetbegovića drži ona Bisere Turković, koja je bila ambasadorica na brojnim svjetskim destinacijama. Turković je uspjela u diplomatiju progurati i zeta Harisa Hrlu, koji je danas ambasador u SAD, gdje je nekada čelnu poziciju Ambasade BiH držala i njegova punica.

Prije SAD, Hrle je bio ambasador u Saudijskoj Arabiji i Austriji. Bisera Turković danas u MVP-u ima poziciju ambasadora „at large“, što znači da je diplomata visokog ranga koji nema sjedište u trećoj državi, već svoju misiju obavlja putujući.

Među diplomatima postavljenim na prijedlog Dragana Čovića, hrvatskog člana Predsjedništva BiH, jesu ambasadorica u Hrvatskoj Renata Paškalj, u Austriji Tomislav Leko, Anton Rill u Kini, Darko Zelenika u Španiji, Josip Gelo u Italiji, Lidija Topić pri EU u Briselu te Lucija Ljubić-Lepina, koja je dobila šefovsko mjesto u Misiji BiH pri UN-u u Ženevi.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić do sada je imenovao nekoliko ambasadora. Koviljka Špirić predstavlja BiH u Kanadi, u Crnoj Gori je Đorđe Latinović, Lazar Mirkić u Srbiji, Branko Dokić u Grčkoj, a Borislav Marić u Japanu. Najduže je na agreman čekao Anđelko Grahovac, aktuelni ambasador naše zemlje u Švicarskoj i kadar SDS-a.

(121)

Istražujemo: Kako se imenuju ambasadori koji predstavljaju našu zemlju u svijetu?

| Slider, Zanimljivosti |
About The Author
-