GODINA KOJU JE POJEO VIRUS; BOSANSKA ENCIKLOPEDIJA MRTVIH: Najtežoj pandemiji u historiji svijeta vlast se suprotstavila kriminalom, neznanjem i haosom, koji posljednjih dana doživljavaju vrhunac!

Teško je reći koliko bi od 5.599 života bilo spašeno da se državne, entitetske i kantonalne vlasti u posljednjih 12 mjeseci nisu ponašale ovako smušeno i neodgovorno.

 

 

Piše: DARKO OMERAGIĆ

 

Iako je na hitnoj sjednici Vlada FBiH naložila Zavodu za javno zdravstvo FBiH, na čijem je čelu HDZ-ov kadar Davor Pehar, da danas potpiše ugovor s firmom “Medimpex” iz Vogošće, koja bi Federaciji BiH trebala isporučiti pola miliona ruske vakcine Sputnik V, na njegov potpis se još čeka. Ako Pehar ovaj ugovor potpiše danas, u FBiH bi već u ponedjeljak trebalo stići prvih 100.000 vakcina, čija je cijena 14,31 euro po dozi.

 

Dogovor o kupovini ruskih vakcina rezultat je rada Ad hoc tima Vlade FBiH za nabavku vakcina, koji je, također, funkcionisao s velikim problemom. Kako je objavio portal Istraga.ba, član Saveza za bolju budućnost (SBB), doktor Mirsad Kacila iz Odbora za zdravstvo Predstavničkog doma Parlamenta FBiH dva puta je napuštao sastanak Ad hoc tima pa se vraćao tražeći da se donošenje odluke o izboru dobavljača odgodi do 19. marta. Sastanak na kojem je pao dogovor da se s nabavkom vakcina krene, odmah je nastavljen bez njega, ali sada građani FBiH čekaju Davora Pehara da odobri početak nabavke ruskih vakcina.

 

Sve se događa u najtežim trenucima od početka pandemije. Koronavirus iz dana u dan odnosi sve više života u Bosni i Hercegovini i situacija sve više liči na organizovani haos. Da nije bilo donacija od Srbije i Slovenije od 9.800 vakcina, BiH bi bila valjda jedina zemlja na svijetu u koju nije ušla nijedna vakcina. Teško je reći koliko bi od 5.599 života bilo spašeno da se državne, entitetske i kantonalne vlasti u posljednjih 12 mjeseci nisu ponašale ovako smušeno i neodgovorno, ali i da je jedan život više spašen, moglo bi se reći da su vlasti nešto uradile.

 

„Sarajevo je najveće žarište u Evropi, mi ne čekamo Bergamo, mi to jesmo“, rekao je prije nekoliko dana na hitnoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo premijer Kantona Sarajevo Edin Forto i razinu panike digao na još viši nivo.

 

Uz vijest da se prije nekoliko dana (doniranom vakcinom iz Srbije) vakcinisao ministar zdravstva FBiH Vjekoslav Mandić (HDZBiH) kojeg mjesecima nije bilo nigdje, moglo bi se reći da je kap prelila čašu. Dok građani opravdano strahuju da ih virus ne zakači, ministar koji nije uradio ništa, vakciniše se među prvima. Da se građani valjda osjete jednakim, „doprinio“ je Ustavni sud BiH, koji je javnost počastio informacijom da su se njegovi uposlenici 16. marta vakcinisali u Srbiji, a rijetki građani koji imaju priliku, više ne želi čekati nego odlaze u Srbiju i tamo se vakcinišu.

 

ODROĐENA VLAST

 

Uz Mandića, koji je potvrdio da je dio odrođene vlasti koju zaboli neka stvar za građane, ne treba zaboraviti ni ponašanje vlasti u Sarajevskom kantonu, koji najvećim dijelom prošle godine nije imao ministra zdravstva, jer je ministar s kojim smo dočekali koronavirus, nestao bez traga. Mjeseci su morali proći dok se umjesto Rusmira Mesihovića na mjestu ministra nisu počeli smjenjivati vršioci dužnosti ove tako važne funkcije, baš kao što je i Kanton Sarajevo dugo imao tek v. d. premijera. I dok se svijet bavio koronavirusom, u Sarajevu su se tokom 2020. smjenjivale vlade, a kriznim štabom nema ko nije upravljao. Ništa bolje ni drugačije nije bilo ni u ostatku zemlje, gdje su se stranke, umjesto da se bave zaštitom zdravlja ljudi, pripremale za lokalne izbore organizujući predizborne skupove na kojima su vlastitim primjerom pokazivale kako se ne treba ponašati odgovorno. No, ni građani im nisu ostali „dužni“ pa su diljem BiH punili diskoteke u kojima su pjevale srbijanske folk zvijezde, a oni malo profinjeniji dijelovi bh. političke elite su se naslikavali na skijanju.

 

U junu prošle godine je, usred korona-krize, sa mjesta ministra sigurnosti BiH odstupio i Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a. Kao razlog za ostavku je naveo više razloga, a jedan od njih je, kako je rekao „strateško neslaganje vezano za aferu ‘Respiratori'“.

 

„Ja sam bio politički žrtvovan, ja sam imao politički proces i jako držimo do toga da je svako nevin dok se ne dokaže na sudu, ali ne mislim da brutalna krađa od 10,5 miliona KM uništenog novca ne treba da ima svoj pravni epilog“, kazao je Radončić u junu prošle godine i – otišao s funkcije pa su građani ostali uskraćeni za njegov angažman u nastavku borbe protiv koronavirusa.

 

 

 

U januaru prošle godine, hrvatski premijer Andrej Plenković je sa mjesta ministra zdravstva smijenio Milana Kujundžića. Razlog za smjenu je bilo ministrovo nenavođenje u imovinsku karticu svih kvadrata koje posjeduje. Plenković je rekao da se ministar Kujundžić ne može nositi s tim problemom u isto vrijeme kada se treba boriti s koronavirusom. Pokazalo se da je bio u pravu kada je umjesto Kujundžića postavio Vilija Beroša, koji ne samo da se znao nositi s koronavirusom nego je HDZ-u donio mnogo glasova na tamošnjim izborima, jer je građane tokom upravljanja krizom uvjerio da zna šta radi. U FBiH je to potpuno drugačije, Fadil Novalić je i dalje premijer FBiH iako ga (uz dopremijerku Jelku Milićević, suspendovanog komandanta CZFBiH Fahrudina Solaka i vlasnika firme “Srebrena malina” Fikreta Hodžića) Tužilaštvo BiH tereti za kriminal težak 10,5 miliona KM. Afera „Respiratori“, pokazalo se, ostavila je ozbiljne posljedice prilikom nabavljanja vakcina, jer se federalna vlast, nakon kraha s respiratorima, mjesecima nije smjela upustiti u direktnu nabavku vakcina, što je postalo važno kada se vidjelo da je COVAX mehanizam na dugom štapu.

 

KONTINUITET NERADA

 

Ako se oko ičega možemo složiti, to je da kantonalne, entitetske i državne vlasti imaju kontinuitet nerada zbog kojeg su životi bh. građana već mjesecima u opasnosti.

 

Smušenost i kontradiktorne informacije su među istaknutijim odlikama onih koji upravljaju zdravstenim sektorom u Sarajevu. Tako se događa da direktorica KCUS-a, dr. Sebija Izetbegović u ponedjeljak kaže da nema dovoljno kisika za pacijente, a da direktor Opće bolnice „Prim. dr. Abdulah Nakaš“, dr. Ismet Gavrankapetanović dan poslije izjavi da kiseonika za pacijente u Sarajevu ima dovoljno. A šta tek reći za priču o smještaju oboljelih od koronavirusa? Sjetimo se prošlogodišnjeg skandala u vezi s izolatorijem u Buča Potoku u kojem su trebali biti smješteni pacijenti s lakšom kliničkom slikom. Šta je sada s tim izolatorijem? Ili, recimo, šta je s izolatorijem na Građevinskom fakultetu u Sarajevu ili u studentskim domovima. Ili sa prepucavanjem na relaciji KCUS – Opća bolnica i ko će liječiti oboljele od koronavirusa. Organizovanom haosu pomaže i situacija da se u Sarajevu uvodi vikend lockdown dok se samo nekoliko kilometara dalje, u Istočnom Sarajevu, život odvija potpuno normalno. Da stvar bude još komplikovanija, krizni štabovi u Kantonu Sarajevo se ne mogu dogovoriti o tome koje mjere je potrebno uvesti kako bi se spriječilo širenje zaraze. Tako je direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović (SDA) prije nekoliko dana rekla kako odluka Edina Forte (Naša stranka) o vikend lockdownu nije razumna, što, također, slikovito opisuje „koordiniranost“ zdravstvenog sistema u Kantonu koji liči na Bergamo.

 

I državni nivo vlasti, iako mu zdravstvo nije u nadležnosti, posebna je priča. Ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević (HDZBiH) saopćila je 12. januara da je BiH kroz COVAX mehanizam naručila 1.232.000 vakcina za 20 posto populacije i da bi vakcine trebale stići krajem januara ili u februaru i od tada se ministrici, vakcinama i angažmanu Vijeća ministara BiH na čelu sa SNSD-ovim Zoranom Tegeltijom gubi svaki trag.

 

 

Moglo bi se još nabrajati i pričati o čuvenom putu pacijenta do doktora, ali i ovo je previše.

(17)

GODINA KOJU JE POJEO VIRUS; BOSANSKA ENCIKLOPEDIJA MRTVIH: Najtežoj pandemiji u historiji svijeta vlast se suprotstavila kriminalom, neznanjem i haosom, koji posljednjih dana doživljavaju vrhunac!

About The Author
-