FINANCIAL TIMES UZNEMIRIO ZAPADNI SVIJET: “Pobjeda Rusije sve je izvjesnija, a ko pobijedi otvara se nekoliko groznih scenarija…”

Europljani bi mogli pomoći Ukrajini da se odupre Putinu, piše Financial Time. Morali bi brzo izgraditi industriju oružja, ali napor koji bi za to bio potreban bio bi malen u usporedbi s ruskim.

 

 

 

Na Zapadu se sve više govori o mogućem porazu Ukrajine u ratu protiv Rusije. Pomoć Zapada Ukrajini pala je za gotovo 90 posto u odnosu na 2022. godinu, čak i prije nego što su SAD i EU odlučili da zasad neće odobriti nova sredstva, izračunao je Institut za svjetsku ekonomiju Kiel.

 

 

 

Pobjeda Rusije sve je vjerovatniji scenarij, piše analitičar Financial Timesa. Navodi pet, kako kaže, groznih scenarija u slučaju Putinove pobjede:

 

 

1. Rusija nad Ukrajincima provodi strašnu pobjedničku pravdu.

 

 

To je upravo ono što su Rusi već učinili u Ukrajini: masovna pogubljenja, kastracije, silovanja, mučenja i otmice djece. Sjetite se ruskih popisa ukrajinskih javnih osoba koje su bile “uklonjene” prije invazije. Gerilski napadi ukrajinskih partizana potaknuli bi nove ruske odmazde. Još milioni Ukrajinaca pobjegli bi na Zapad, ovaj put zauvijek.

 

 

 

2. Na zapadu Ukrajine formirala bi se slobodna država, piše bivši britanski diplomat Peter Ricketts. Mogla bi postati članicom EU. Ali i takva Ukrajina mogla bi očekivati ponovljene ruske napade, bez obzira na to koji su “ugovori” potpisani. Rusija je opetovano kršila Minske sporazume nakon 2014.

 

 

3. Putin bi kontrolirao blizu četvrtine svjetskog izvoza pšenice.

 

 

4. Putinov uspjeh ohrabrio bi zemlje zainteresirane za invaziju na susjede: Kinu, Venezuelu i Azerbajdžan. A ohrabrio bi i samu Rusiju za još veće operacije.

 

 

“Svaki put kad Rusi misle da su pobijedili u sukobu pod Putinom – Gruzija 2008., Ukrajina 2014., Sirija 2015. – nauče nešto o nama… postaju previše uvjereni u svoje sposobnosti i za nekoliko godina pokušavaju veće i hrabrije operacije”, kaže Dara Massicot iz Zaklade za međunarodni mir Carnegie.

 

 

 

Moguće stvaranje ukrajinske vojske u egzilu, koja izvodi napade iz europskih zemalja, dodatno bi potaknula ruske napade na ta mjesta. Putin je već izgradio ratnu ekonomiju. Njegovo stanovništvo pokazalo je da će tolerirati čak i veliki rat. Zašto onda ne bi krenuo i na druge susjede?

 

 

5. Diskreditirani NATO suočio bi se s najvećim testom.

 

 

NATO i EU su vjerovatno najjači preostali multinacionalni savezi u današnjem svijetu. Putin nastoji dokazati da ih može slomiti.

 

 

 

Kad bi Putin napao Baltik, NATO bi vjerovatno poslao trupe. Ali koliko dugo bi takva situacija trajala? Nakon što bi poginulo nekoliko stotina zapadnih vojnika, krajnje desničarske stranke zahtijevale bi “mir”, što znači neprovedive mirovne ugovore s Putinom. Zapadne zemlje mogle bi se povući, tvrdeći da su ispunile svoju obvezu prema članku 5. NATO sporazuma da se trebaju boriti za saveznika. Niko ne bi želio eskalirati u nuklearni rat.

 

 

 

No članak 5. nije svetinja. Ostali međunarodni sporazumi, od UN-ove Konvencije protiv mučenja do pravila EU o budžetskom deficitu, rutinski se krše.

 

 

 

Postoji izlaz

 

 

Financial Times na kraju zaključuje da ipak postoji način da se ovi scenariji izbjegnu – a to je nastavak pružanja pomoći Ukrajini.

 

 

 

Europljani bi mogli pomoći Ukrajini da se odupre Putinu, piše Financial Time. Morali bi brzo izgraditi industriju oružja, ali napor koji bi za to bio potreban bio bi malen u usporedbi s ruskim.

 

 

 

Također bi trebali nadomjestiti američku pomoć Ukrajini – 71.4 milijarde eura u prvi 21 mjesec rata, prema Institutu Kiel, ili 40.8 milijardi eura na godišnjoj osnovi.

 

(SB)

(204)

FINANCIAL TIMES UZNEMIRIO ZAPADNI SVIJET: “Pobjeda Rusije sve je izvjesnija, a ko pobijedi otvara se nekoliko groznih scenarija…”

| Slider, Šokantno, Vijesti |
About The Author
-