EUROPA IDE U PROPAST: “Iza monetarnih problema, nacionalizma i populizma krije se jedan dublji problem”!?

Bivši njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer upozorio je kako bi Njemačka trebala početi trošiti i kako je to jedini način da Europa ostane neovisna. U suprotnom, tvrdi, slijedi samo izbor kome se prikloniti – Sjedinjenim Državama ili Kini.

 

Popularni političar njemačke stranke zelenih i ministar vanjskih poslova u vladi Gerharda Schroedera, na Znanstvenom forumu njemačkog parlamenta pokušao je dati cjelovitu sliku problema koji razdiru EU.

Povod izlaganju bivšeg njemačkog ministra vanjskih poslova Joschke Fischera. znakovito naslovljenom “Hoće li Europa propasti?” bili su izbori i Italiji, gdje samo intervencijom predsjednika na čelna mjesta u Vladi nisu postavljeni žestoki antieuropejci, nego samo malo blaži. No kriza je puno dublja, piše DW.

 

Bankovna kriza

Ovisno o tome kako se stvari promatraju, to se može nazvati bankovnom i krizom zajedničke valute, krizom demokratske politike i moći populista, a onda bi se moglo reći i da  je to kriza svjetskog poretka kakav smo donedavno poznavali, ističe se.

Još iz doba dok je aktivno sudjelovao u politici, Fischer zna kako je to obično bilo u europskim pregovorima: kad bi se svađa protegla do dugo u noć, “onda bi se bacio novac na stol kako bi se postigao kompromis”. Tako je bilo i u njegovo doba, a tako je bilo još i prije.

Činjenica jest da čak i kad bi Njemačka otvorila novčanik za Europu, uvijek bi i sama imala koristi od toga. No sada prilično oštro komentira sadašnju njemačku politiku. Za Angelu Merkel kaže kako ima “fetiš crne nule” s kojim bi se moralo prestati – odnosno forisranjem uravnoteženih prihoda i rashoda koje Njemačka želi nametnuti.

 

alt

 

Hoće li se Europa čvršće povezati?

Jer tu se sad već radi o čitavoj ideji te zajednice kojoj treba dati novi život. Francuski predsjednik Emmanuel Macron je na sveučilištu Sorbonne iznio svoju viziju i to što službeni Berlin do dana današnjeg nije uspio sročiti suvisli odgovor na tako važno pitanje nije ništa drugo nego skandal, smatra Fischer.

“S tom blokadom u razmišljanju kako ‘oni tamo žele samo naš novac’ od Europe neće biti ništa”, upozorava Fischer, kako prenosi DW.

Svoje viđenje rješenja, odnosno “gravitiranju” država čvršćem povezivanju Fischer je pokušavao progurati još 2000., prije velikog proširenja EU, no jednako tako je upozoravao i na probleme koji danas postaju sve jasniji, ističući kako “superdržava” nije nužni put. A danas je na sve te probleme koje predvidio prije 20-ak godina još došao i, kako ga on naziva, “udar kometa Trump“.

 

‘Kraj globalnog poretka’

“To ne znači samo kraj globalnog poretka kakvog smo poznavali nego je to i eskalacija borbe za novu prevlast. Upravo se odlučuje hoće li Europljani još moći sami odlučivati o svom načinu života, o svom tumačenju veze između gospodarstva i načela prava i o svojim sustavima socijalne pomoći ili će im ostati još samo jedna dvojba: hoće li se prikloniti SAD-u ili Kini?”, pesimističan je Fischer. Rusiju tu Fischer više uopće ne vidi kao nekog važnijeg čimbenika, jer se nova igra globalnih odnosa više ne vodi sirovinama, nego “spremnošću na digitalne inovacije”. U takvom novom svijetu, jedini način da Europa ostane neovisna je da Njemačka odustane od sumanute štednje.

 

Što sad?

“Što ako u sljedećoj recesiji Trumpu njegovi suradnici kažu: stanje je takvo i takvo, mora se investirati. Onda će gospodin Trump pitati: ‘A tko može ulagati novac?’ I dobit će odgovor: ‘Njemci’. Što mislite, kamo će onda otići sve što smo mi sad mukotrpno uštedjeli?” pita bivši njemački ministar vanjskih poslova.

Kaže kako Njemačka mora otvoriti svoju štednu knjižicu, no i taj novac pretočiti i u politički utjecaj, a pritom je najteže savladati, kaže iskusni diplomat, kako taj utjecaj i pravilno koristiti. Tu se vratio i na konkretan slučaj Italije: njoj se može puno pomoći već i tako da se počne razgovarati o mogućnosti velikog investicijskog plana, svojevrsnog europskog New Deala. Konačno, u politici je važno i odaslati pravi signal svojih namjera.

(283)

EUROPA IDE U PROPAST: “Iza monetarnih problema, nacionalizma i populizma krije se jedan dublji problem”!?

| Slider, Vijesti |
About The Author
-