Ali poruka da će se taj agitprop u narednom razdoblju baviti prije svega „širenjem istine o genocidu”, i slanje te poruke upravo u vrijeme kad se očekuje izglasavanje Rezolucije o sjećanju na genocid u Srebrenici u Glavnoj skupštini UN, govori sve o moralnom i mentalnom stanju beogradskog autoritarnog vladara, kazao je Gjenero.
Siniša Mali – prvi potpredsjednik Vlade i ministar financija,
Ivica Dačić – potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova,
Irena Vujović – potpredsjednica Vlade i ministrica zaštite životne sredine i vodoprivrede,
Aleksandar Vulin – potpredsjednik Vlade, podsjetimo on se nalazi na crnoj listi Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC)
Goran Vesić – ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture,
Dubravka Đedović-Handanović – ministrica rudarstva i energetike,
Tomislav Momirović – ministar unutrašnje i vanjske trgovine,
Maja Popović – ministrica pravde,
Jelena Žarić-Kovačević – ministrica državne uprave i lokalne samouprave,
Tomislav Žigmanov – ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog,
Bratislav Gašić – ministar odbrane,
Marko Đurić – ministar vanjskih poslova,
Tanja Miščević – ministrica za evropske integracije,
Slavica Đukić-Dejanović – ministrica prosvjete,
Adrijana Mesarović – ministrica privrede,
Aleksandar Martinović – ministar poljoprivrede,
Zlatibor Lončar – ministar zdravlja,
Nemanja Starović – ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja,
Milica (Zavetnica) Đurđević-Stamenkovski – ministrica za brigu o porodici i demografiju,
Zoran Gajić – ministar sporta,
Nikola Selaković – ministar kulture,
Milan Krkobabić – ministar za brigu o selu,
Jelena Begović – ministrica nauke, tehnološkog razvoja i inovacija,
Husein Memić – ministar turizma i omladine,
Dejan Ristić – ministar informisanja i telekomunikacija,
Darko Glišić – ministar za javna ulaganja, sastav je nove vlade Republike Srbije premijera Miloša Vučevića koju je izabrao predsjednik te zemlje Aleksandar Vučić.
Vučić je ranije izjavio da očekuje da će buduća Vlada Srbije biti formirana za dva dana i da će je činiti oko 33 do 35 posto potpuno novih ljudi.
Uslijedile su i prve reakcije od kojih izdvajamo onu profesorice Svetlane Cenić.
Pročitam “Marko Đurić, ministar spoljnih poslova” i dalje više nije bilo potrebe. To što je Vulin potpredsednik Vlade, onako, valjda bez portfelja, a Milica Zavetnica za porodicu i nešto, pojačalo je brigu za region i potrebu da se konačno oprostim od Srbije, poručila je Cenić.
Ustoličenje provjerenih kadrova s „crne liste“, desničara i rusofila, komentirao je i novinar i kolumnist Dragan Bursać.
Sastav nove Vlade Srbije sa Vulinom i Dačićem na ključnim ministarskim pozicijama pokazuje da se Srbija ne samo okrenula potpuno Rusiji, nego da je sa ovom dvojicom Putinovih jastrebova umjesto mira u regionu spremna na eskalaciju i zaoštravanje situacije. Je l’ možete zamisliti da će Dačić i Vulin, učenici Slobodana Miloševića i Mirke Marković kreirati mir na Balkanu? Ni ja!, poručio je Bursać.
Politolog i nezavisni konsultant Davor Gjenero komentirao je za „Slobodnu Bosnu“ odabir Aleksandra Vučića.
Mnogi su vjerovali da je već nakon imenovanja Miloša Vučevića mandatarom nove vlade Republike Srbije neki niži činovnik u kremlju otvorio „Русское шампанское”, ali nakon objave vlade, formirane na osnovu izbora održanih još u decembru prošle godine, možda je bocu pjenušca otvorio i netko više pozicioniran u Putinovu totalitarnom režimu.
DAČIĆ, VULIN, ZAVETNICA…
Kad je potpredsjednik vlade, makar i s nedefiniranim resorom, postao najpoznatiji srpski konfident agenturne mreže Nikolaja Patruševa, legendarni Aleksandar Vulin, a kad je u vladi i ozbiljan igrač ruskog ekonomskog utjecaja na Balkanu Nenad Popović, neki kvalitetniji pjenušac je možda otvorio i sam drugi najvažniji silovik u Moskvi, kazao je Gjenero za „Slobodnu Bosnu“ te dodao:
Jasno je da je vlada u autoritarnom režimu, koji je razorio sve institucije i u kome su svi izvodi vlasti u rukama jednog čovjeka, posve marginalna institucija. To pokazuje činjenica da je Ana Brnabić mogla biti predsjednica vlade i to još od 2017. godine, ali i to da je Srbija mogla funkcionirati bez vlade, još od sredine prošlog mjeseca, kad je Brnabić izabrana za predsjednicu Skupštine, za što su režimski „ustavno-pravni stručnjaci” tvrdili da nije protuustavno.
MILICA ZAVETNICA
U predsjedničkim sustavima, kad predsjednik republike kontrolira Vladu, ona funkcionira kao upravno, a ne kao političko tijelo. Ipak, u novoj vladi Miloša Vučevića ne prevladavaju akteri koji su poznati kao dobri upravljači. Istina je, u njoj nema niti ljudi s realnom političkom težinom, nego su uglavnom kao Vulin i Popović, akteri pomoću kojih se prenose poruke. Imenovati ljude koji su pod američkim sankcijama kabinet koji je upućen na suradnju s euroatlantskim partnerima, konzistentni je dio „politike” Aleksandra Vučića, koji upravo u New Yorku vodi rat protiv slobodnog svijeta, i dodvorava se moskovskom totalitarnom vladaru. Duhoviti i pametni autori njuz.net-a već su se ranije žalili na Vučića, smatrajući da im svojim odlukama krade posao, usvajajući odluke koje djeluju kao ironija i šala, a bolji sastavi Vučevićeva kabineta ne bi ni oni oblikovali.
Mandatar nove Vlade Srbije bit će Miloš Vučević
Teško je razumjeti, međutim, zašto je Vučić povlačio svog ambasadora u Washingtonu, e da bi ga imenovao ministrom u Vučevićevoj vladi. Sasvim sigurno da u vladi u kojoj su sasvim sigurno dva aktera pod američkim sankcijama nije moguće State Departmentu poslati nekakvu pozitivnu poruku imenovanjem ministra vanjskih poslova kojeg su upoznali. Ali, to je valjda još jedan osebujan potez beogradskog Monty Pythona. Taj karakter pokazuje i činjenica da je akter za kojeg je bilo objavljeno da je u nemilosti vladara, Bratislav Gašić na mjestu ministra unutarnjih poslova, sad osvanuo u ministarstvu obrane, iz kojeg ga je nakon seksističkog ispada gospodar Vučić već jednom morao istjerati.
Možda su ipak najgrotesknija dva imenovanja. Ključni čovjek organizacije obespravljene hrvatske manjine u Vojvodini, poražen na parlametarnim izborima, ostaje u vladi, ali više ne kao ministar za manjine i ljudska prava, nego samo za ljudska prava. Druga groteska je imenovanje direktora Muzeja genocida za ministra informiranja. Poznato je kakve vlade uopće imaju ministarstva istine, formalno uspostavljen agitprop na vladinoj razini. Ali poruka da će se taj agitprop u narednom razdoblju baviti prije svega „širenjem istine o genocidu”, i slanje te poruke upravo u vrijeme kad se očekuje izglasavanje Rezolucije o sjećanju na genocid u Srebrenici u Glavnoj skupštini UN, govori sve o moralnom i mentalnom stanju beogradskog autoritarnog vladara, kazao je Gjenero.
(SB)
(409)