Ambicija NES-ovaca išla je čak i u smjeru ulaska u federalnu vlast umjesto kadrova Rame Isaka. Međutim, po svoj prilici zbog poteza SDP-a, od toga neće biti ništa.
Skupština Unsko-sanskog kantona (USK) razriješila je na nedavno vanrednoj sjednici u Bihaću Mehmeda Ćenanovića (SDA) dužnosti ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Na tu funkciju imenovan je Edvin Alijanović (DF). Za obje ove odluke, koje je predložio premijer USK Nijaz Hušić, glasalo je 18 zastupnika, dok je njih 12 bilo odsutno.
“SDA, koja ima najveći potencijal u ovoj koaliciji, odlučila je ojačati skupštinsku većinu i ulaskom novog ministra dati dodatni vjetar u leđa Vladi”, rekao je Hušić u izjavi za javnost.
U vlast Unsko-sanskog kantona sada se vraća Demokratska fronta nakon što se u redove DF-a vratio Samir Ikanović, koji je doslovno “prenoćio” u NES-u, što je bilo dovoljno cazinskom NES-u da osmisli, pokazat će se nerealne, planove povratka u Vladu USK.
SDP-ov TANAK LED ZA NES
Kao epilog svega, zastupnici Socijaldemokratske partije BiH, koji su trebali sa NES-om formirati novu Vladu USK, ostali su zajedno sa SDA i DF-om dio vladajuće većine, dok je cazinski Narodni evropski savez (NES) ostao kratkih rukava i bez vlasti u Unsko-sanskom kantonu.
Tako je SDP na posljednjem koraku pokleknuo i spalio nadanja cazinskog NES-a za ulaskom u vlasti Unsko-sanskog kantona. No, još gore od toga je što se NES žrtvovao za SDP a sada je ostao bez ičega i bez ikoga – niti je u savezu sa SDA, DF, SBiH, niti sa strankama Trojke.
NES je pomažući SDP-u da proguta gorku knedlu u vidu imenovanja Zorana Krešića u Upravni odbor Federalne televizije, bio spreman dio nezadovoljstva politikama Trojke i SDP-a preuzeti na sebe, a sve kako bi ušli u vlast u USK.
Ambicija NES-ovaca išla je čak i u smjeru ulaska u federalnu vlast umjesto kadrova Rame Isaka. Međutim, po svoj prilici zbog poteza SDP-a, od toga neće biti ništa.
Ipak, teško je reći da je Narodni evropski savez i zaslužio drugačiji tretman, budući da Nermin Ogrešević i ekipa odnos prema vlasti Trojke mijenjaju shodno isključivo svojim stranačkim i materijalnim interesima.
Ovakav rasplet političke situacije u Unsko-sanskom kantonu mogao bi dugoročno nanijeti veliku štetu NES-u što bi dovelo do osipanja stranke. Iako se tome najviše nada Stranka demokratske akcije, čini se da je igrom zle sudbine tome najviše kumovao SDP za kojeg su se u NES-u ponadali da bi ih mogao vratiti u vlast u USK, pa možda kasnije i primiti u vlast na federalnom nivou.
(SB)
(718)