ŠTA SE DOGAĐA U BRČKOM: EU i OSCE tražili povlačenje zakona, zašto šuti visoki predstavnih Schmidt…

S jedne strane, domaći zakonodavci koji tvrde da rade po savjetima, s druge strane, podijeljena međunarodna zajednica – OHR šutnjom odobrava, stavovi Evropske unije i OSCE-a ignorirani.

 

 

 

Skupština Brčko distrikta BiH podržala je izmjene Zakona o Policiji koje omogućavaju aktuelnom šefu Goranu Pisiću još jedan uzastopni mandat. EU i OSCE tražili su povlačenje Zakona zbog kršenja međunarodnih standarda, ali se lokalna vlast na to oglušila. OHR šuti.

 

 

Zakon koji mijenja proceduru za imenovanje šefa Policije usvojen je pred sami istek drugog mandata aktuelnom, Goranu Pisiću, koji sada na ovu poziciju može biti izabran i treći put zaredom. Sve legalno.

 

 

„Prema izvještajima o radu Policije i šefa Policije koji imamo, on ispunjava mogućnost da konkuriše po treći put, što ne znači da će biti i izabran“, kazao je predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH Damir Bulčević (NiP).

 

 

Sada ograničenja više nema – ni po godinama, ni po stažu. Nema ni presude Apelacionog suda, koji je raniju proceduru za imenovanje šefa Policije, Pisićev drugi mandat, proglasio nezakonitom. Podsjećamo, tada ga je „legalizirao“ Nalog supervizora sa „zamrznutim ovlastima“. OHR mu je tako dao priliku za treći mandat, što su kroz zakonske izmjene sproveli i jednoglasnom odlukom omogućili skupštinski zastupnici – i vlast i opozicija.

 

 

„On je, budimo iskreni, i plod usmjeravanja djelatnika iz OHR-a. Zašto? Oni promišljaju da – ako imate kvalitetnog djelatnika u Policiji, i šefa Policije, pomoćnika i zamjenika – bilo dobro dati mogućnost još jednog mandata, odnosno trećeg mandata“, objašnjava za FTV potpredsjednik Skupštine Ivo Filipović (HDZ BiH).

 

 

Zato oštre reakcije dolaze iz Evropske unije i OSCE-a. U pismu vlastima Distrikta jasno se navodi: Zakon je protiv međunarodnih standarda.

 

 

“U suprotnosti s odredbama važećeg Zakona o policiji Brčko distrikta koje se odnose na imenovanje rukovodnog kadra u policiji, kao i s obavezujućom presudom Apelacionog suda Brčko distrikta koja se nalazi među relevantnim odredbama važećeg Zakona. Takve izmjene i dopune bi mogle ugroziti demokratski sistem.”

 

 

S jedne strane, domaći zakonodavci koji tvrde da rade po savjetima, s druge strane, podijeljena međunarodna zajednica – OHR šutnjom odobrava, stavovi Evropske unije i OSCE-a ignorirani.

 

 

„Ja se bojim i njihove reakcije i bojim se i njihove ocjene, procjene – ako hoćete – i sugestija, kakvu će oni dati ocjenu sutra o radu brčanskog parlamenta“, dodaje Filipović.

 

 

Jedna presuda je pala – pa je promijenjen zakon. Mandat se ne završava – već prilagođava. I nije to jedinstven slučaj, takvih je više. U zemlji gdje se na javne funkcije dolazi ovako – pitanje nije ko će ostati, nego šta će na kraju od institucija ostati?

 

(SB)

(768)

ŠTA SE DOGAĐA U BRČKOM: EU i OSCE tražili povlačenje zakona, zašto šuti visoki predstavnih Schmidt…

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-