BiH je u prošloj godini u Ameriku izvlezla robu vrijednosti 233,7 miliona maraka, a iz SAD-a uvezla vrijednost od 633,4 miliona
Nakon što je američki predsjednik Donald Tramp najavio uvođenje carina Bosni i Hercegovini od 30% na sve proizvode izvezene u SAD, otvorilo se pitanje kako će ovo uticati na domaću privredu? Da li se ovo moglo izbjeći i o kakvim vezama sa Trampovom administracijom govore domaći političari, kad iz Vašingtona stiže ovakav šamar Bosni i Hercegovini?
Na svu robu iz Bosne i Hercegovine koja se isporučuje u Sjedinjene Američke Države od 1. avgusta, carina se povećava sa 12 na 30%. Tramp je poručio da ove carine mogu biti povećane ili smanjene u zavisnosti od poteza Bosne i Hercegovine.
“Mnogo ne može da utiče na te odnose, ali će se sigurno morati preduzeti mjere po zahtjevu Trampove administracije da se traže načini da se uravnoteži obim uvoza i izvoza. Moraće se djelovati jer se zna jačina administracije Sjedinjenih Američkih Država”, smatra ekonomista Milenko Stanić.
U BiH međutim nakon najave carina međusobne optužbe. Tako je Željka Cvijanović poručila da se u BiH ne može postići dogovor, dok je Staša Košarac rekao da su za sve krive stranke iz Trojke. Ekonomisti međutim kažu da je ovo otrežnjenje, posebno za političare koji se zanose da imamo dobre odnose sa Trampovom administracijom.
“Jasno je da ih nemamo nikoga nije briga za nas to je potvrda kada je riječ o SAD-u. Jasno je i da silni milioni koji se godinama iz budžeta Republike Srpske lobiranje u SAD-u su takođe promašena investicija i pitanje je zašto se uopšte taj novac koristi”, kaže ekonomista Igor Gavran.
Pitanje je kako će ovo uticati na domaću privredu. BiH je u prošloj godini u Ameriku izvlezla robu vrijednosti 233,7 miliona maraka, a iz SAD-a uvezla vrijednost od 633,4 miliona. Ovo je 1,5% ukupnog izvoza iz BiH pa privrednici kažu da će carine biti veći udar na imidž domaćih firmi nego na zaradu.
“Nama Amerika nije toliko značajan spoljnotrgovinski partner koji bi mogao znatno da utiče na zaposlenost, ali i to što imamo je dobrodošlo i moramo nastojati da se to pitanje carina stavi u fokus rješavanja Savjeta ministara BiH. Nadamo se da ćemo smoći razuma da se te sankcije ne primjenjuju”, kaže za BN Goran Račić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
Ekonomisti ukazuju i na brojne kontroverze oko najave novih carina. Kažu da se u njima poziva na preseljenje proizvodnje iz BiH u Ameriku i da se slični uslovi diktiraju Bosni i Hercegovini i Japanu iako su u pitanju dvije krajnje neuporedive ekonomije.
“Govori se s druge strane o tome kako je neka enormna šteta nastala za SAD u trgovini sa BiH što je takođe besmislica. Čak se nisu potrudili autori da se promijeni kako treba i zaglavlje pisma pa imamo besmisleni naslov gdje se predsjedavajućoj Predsjedništva obraća sa gospodine predsjedniče”, kaže Igor Gavran.
Tramp od ovih najava teško da će odustati, kažu naši sagovornici, a jedinstvene i racionalne reakcije iz BiH se ne mogu očekivati, pa sve ukazuje da će uskoro početi da se primjenjuju veće carine koje će dodatno ugroziti nisku konkurentnost domaće privrede.
(SB)
(4)