PRAVNI EKSPERT MILAN BLAGOJEVIĆ: “Na sceni već decenijama imamo otvorenu poganost jednog sistema, a za to je kriv…”

Dodik”

 

 

 

Naglašava da je to jedna dimenzija Dodikovog politikantstva, a druga je njegova autokratizacija Republike Srpske.

 

 

Profesor ustavnog prava i bivši sudija Milan Blagojević u razgovoru za portal MojaHercegovina iznio je svoje viđenje slučaja Milorada Dodika i trenutnog pravnog postupka pred Sudom BiH. On ističe da bi, prema njegovom pravnom mišljenju, jedina pravilna presuda u ovom predmetu bila oslobađajuća, ali ne zato što je Dodik nevin, već zbog suvereniteta BiH i ograničenja koja nameću Povelja UN, Ustav BiH i Dejtonski sporazum.

 

 

Blagojević naglašava da OHR (Visoki predstavnik u BiH) nema zakonsko pravo da nameće zakone jer je BiH država članica UN-a u kojoj, prema Povelji UN, Ustavu BiH i Dejtonskom sporazumu, samo domaće institucije mogu donositi zakone. Sve nametnute odluke visokih predstavnika, uključujući i odluke Kristijana Šmita, smatra teškim kršenjem suvereniteta BiH.

 

 

„Suverenitet države članice UN znači da samo njene institucije mogu donositi zakone i da niko drugi nema pravo nametati svoju volju kao zakon“, objašnjava Blagojević.

 

 

Indikatori za oslobađajuću presudu Dodiku

 

 

Profesor ističe jedan detalj iz nedavne odluke Kristijana Šmita koji je odredio da zakon o finansiranju institucija BiH stupa na snagu osam dana nakon objave na OHR-ovoj internet stranici, što je suprotno ranijoj praksi kod nametnutog krivičnog djela iz jula 2023. godine, koje je stupilo na snagu odmah.

 

 

Ova razlika u odlukama, kao i otežano donošenje odluke žalbenog vijeća u predmetu protiv Dodika, prema Blagojeviću, ukazuju da postoji namjera da se donese oslobađajuća presuda na temelju proceduralnih razloga, a ne na osnovu pravnog stava da OHR nema pravo da nameće zakone.

 

 

„Oslobađajuća presuda, uz obrazloženje o nedostatku prava OHR-a na nametanje zakona, bila bi jedina pravno valjana, ali Sud BiH, prema dosadašnjoj praksi, ne ide tim putem“, kaže Blagojević.

 

 

Ako Sud BiH oslobodi Dodika uz proceduralni razlog, to bi značilo da će Dodik izaći kao pobjednik iz postupka, dok bi istovremeno ostala legitimisana praksa nametanja zakona od strane OHR-a. To bi, prema Blagojeviću, predstavljalo težak poraz pravne države i suvereniteta BiH.

 

 

Blagojević je oštar i prema pravosudnim institucijama u BiH. Navodi da su postupci Tužilaštva i Suda u slučaju Dodika pokazali niz nezakonitosti, uključujući način na koji je Dodik predat i pušten bez mjera zabrane, što ukazuje na dogovoreni ishod.

 

 

„Snimci iz sudnice jasno pokazuju sudijsku snishodljivost prema Dodiku, što govori o režiranom i dogovorenom procesu“, navodi Blagojević.

 

 

U vezi sa zakonskim odlukama Narodne skupštine RS koje su zabranjivale rad državnih institucija BiH, Blagojević podsjeća da je Ustavni sud BiH te zakone proglasio neustavnim i van snage, što je Dodik očigledno znao prilikom svoje predaje.

 

 

„Dodik je prihvatio odluke Ustavnog suda onda kada su mu odgovarale, što govori o njegovoj političkoj pragmatičnosti“, kaže Blagojević.

 

 

Uloga OSA-e u slučaju Dodik

 

 

Profesor kritikuje ulogu Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH (OSA) i njenog direktora Almira Džuve u slučaju Dodik. Navodi da nije normalno i zakonito da Dodik u Tužilaštvo BiH dođe u službenom automobilu OSA-e, kao i da je odbijanje direktora da odgovori na pitanje o tome nedopustivo.

 

 

Blagojević smatra da bi krivični postupak protiv Dodika i drugih funkcionera mogao biti vođen i bez nedavno nametnute dopune Krivičnog zakona BiH koju je donio Šmit. Naglašava da zakoni Narodne skupštine RS, koji su zabranjivali rad državnih institucija, indirektno pozivaju na upotrebu sile, što je sastavni dio krivičnog djela napada na ustavni poredak BiH.

 

 

Prema Blagojeviću, činjenica da Republika Srpska formalno ne priznaje Kristijana Šmita, a u praksi prihvata njegove odluke, predstavlja veliki poraz i nacionalni debakl.

 

 

„Ovo je potvrda odsustva karaktera i potvrda Jeringove misli da u takvim uslovima rađaju se samo podlosti i robovi“, kaže Blagojević.

 

 

Za šta je Dodik kriv?

 

 

Profesor ne želi donositi sud o krivici u aktuelnim predmetima, ali tvrdi da je Dodik kriv za stvaranje podaničke kulture i autokratizaciju RS, koja je dovela do poganog sistema u kojem vlada politika lukavosti i licemjerja.

 

 

“To stanje, koje je on utemeljio, karakteriše podanička nekultura ukorijenjena u kritičnoj masi stanovništva u Republici Srpskoj. Korijeni te nekulture su u onoj sada (ne)čuvenoj izjavi Dodika iz 1999. godine, za kojom su potom krenuli svi u Srpskoj, da OHR ima pravo da nameće svoju volju u BiH, da je OHR iznad Ustava BiH i da mu to kao pravo daje Dejtonski sporazum.”

 

 

Prema njegovim riječima, tom izjavom i svojim ponašanjem Dodik je udario temelje politikantskog i pritvornosti, prljave lukavosti, licemjerja i mnoštva drugog negativnog što karakteriše ne samo njegovo ponašanje nego je to pandemija koja je zahvatila i kritičnu masu stanovništva u Republici Srpskoj.

 

 

“Naime, iskustvo govori da se i ono odalo tom podaništvu prema ohaerizmu. I sudije kao dio tog stanovništva, umjesto da kao najsvjesniji i najpozvaniji da se usprotive nasilju ohaerizma koji otvoreno uništava Republiku Srpsku, prihvataju to nasilje i primjenjuju ga u svojim presudama, što je kraj i države i prava”, kaže on.

 

 

Naglašava da je to jedna dimenzija Dodikovog politikantstva, a druga je njegova autokratizacija Republike Srpske.

 

 

“On je gospodar svega iole važnog u Srpskoj, on stvarno odlučuje o tome koje zakone neće donijeti, a koje mora donijeti Narodna skupština, šta smije, a šta ne smije da uradi Vlada Republike Srpske, u kom pravcu će se stvari odvijati u javnim preduzećima i ustanovama…”, kazao je Blagojević.

 

 

On smatra da je najporaznije u svemu tome da to i ona kritična masa stanovništva pokorno prihvata, povlađuje svemu tome, jednako kao što povlađuje i nasilju ohaerizma, gledajući samo kako će u tome, u tom poganom sistemu, što lukavije, vođena isključivo sebičnim lukrativnim ciljevima, naći maksimalno dobro mjesto za sebe.

 

 

“Dakle, na sceni već decenijama imamo otvorenu poganost jednog sistema, one Jeringove podlace i robove, i to je ono za šta najveću krivicu snosi Dodik. Protiv toga nema lijeka nego smo zbog toga osuđeni na propast”, zaključio je Blagojević.

 

(SB)

(275)

PRAVNI EKSPERT MILAN BLAGOJEVIĆ: “Na sceni već decenijama imamo otvorenu poganost jednog sistema, a za to je kriv…”

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-