“Privođenje Dodika i ostalih je pitanje dana kada će se to uraditi. On ne može više ili će pobjeći. Pobjeći može u Rusiju. Teško da može u Mađarsku, iako je dobar sa Orbanom. Mislim da je sigurniji u RS-u nego u Srbiji…”, kaže Pećanac.
Nakon što je raspisana centralna potjernica za predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, premijerom RS-a Radovanom Viškovićem i predsjednikom NSRS-a Nenadom Stevandićem, Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo na mreži X je naveo da je jasno da je direktor SIPA-e, Darko Ćulum odbio izvršiti Naredbu o privođenju navedenih.
“Šta Tužilaštvo BiH čeka. Treba za početak, hitno procesuirati Ćuluma zbog zloupotrebe položaja”, naveo je Pećanac.
Nermin Pećanac za naš portal kaže da je direktor SIPA-e prekoračio svoja ovlaštenja što predstavlja krivično djelo.
“On je dužan po zakonu da ispunjava zahtjeve viših istanci. U ovom slučaju Tužilaštvo BiH koje je napravilo jedan veliki iskorak. Cijelo vrijeme se pokušava nešto ublažiti. Visoko rizično hapšenje ne znači da se krijete iza toga. Ne može Ćulum probirati koga će hapsiti ili neće. Ne može SIPA probirati koga će privoditi ili neće. Nije njihovo da pametuju, njihovo je da izvršavaju”, kaže Pećanac.
“Prvi sam rekao da je ovo visoko rizično hapšenje po mnogo razloga. Oni su štićene ličnosti. Dodik je i sam izjavljivao da se neće predati. Ministar MUP-a RS-a Siniša Karan, također je govorio da ga će štititi. Stvorili su se svi uslovi, čitav ambijent – da je to visoko rizično hapšenje. Međutim, ne može se danima kriti iza toga visoko rizično hapšenje, a ništa ne poduzimati”, kaže za “Slobodnu Bosnu” Nermin Pećanac.
Do detalja treba razraditi kako izvršiti privođenje lica
Pećanac ukazuje na činjenicu da je direktor SIPA-e Darko Ćulum stekao uslove za penzionisanje, te da je njegov zamjenik Zoran Galić pobjegao u Hrvatsku, pa pitao stranke Trojke i njihove koalicione partnere HDZ zašto se čeka toliko da se kadrovski osposobi SIPA?
“Visoko rizično hapšenje podrazumijeva samo jači i veći stepen operativnog plana gdje se do detalja treba razraditi kako izvršiti privođenje lica koja su predviđena naredbom Tužilaštva BiH. To ne može trajati unedogled. Nalog je otišao sudskoj policiji, policija zatražila asistenciju SIPA-e i evo SIPA već danima ne reaguje. Stanje na terenu ne samo da je nepromijenjeno, svakim danom je teže i gore. S druge strane, ne bi Tužilaštvo raspisivalo potjernicu da su ova lica privedena. Dakle, raspisali su potjernicu jer lica nisu privedena”, kaže Pećanac, te dodaje:
“Ćulumu je prošle godine u julu mjesecu istekao mandat kao direktoru SIPA-e, stekao je uslove i za penziju. Od prošle godine u SIPA-i je situacija takva da je direktor gospodina Ćuluma stekao uslove za penziju, i kome je istekao mandat. S druge strane, njegov zamjenik Galić je u bjekstvu u Hrvatskoj. I za njim je raspisana potjernica jer bježi od pravosuđa BiH.
Pitao bih Trojku i koalicione partnere HDZ zašto se čeka toliko da se kadrovski osposobi SIPA? Zašto nisu ništa uradili po tom pitanju jer sada imamo obezglavljenu SIPA-u. Jedan je pobjegao, a drugom je sporno ostajanje na funkciji.”
Pećanac ukazuje ja problem u kome se nalazimo, a to je nenalaženje državnih institucija.
“Sud je odredio pritvor. Pritvor se određuje kad je uznemirena javnost, kad postoji strah da će lice pobjeći, a sljedeći razlog je uticaj na svjedoke. Dodik je po prvostepenoj presudi govorio je da su ga savjetnici krivo savjetovali. Dakle, Dodik, Višković i Stevandić ispunjavaju sve moguće uslove da budu pritvoreni zbog krivičnog djela udara na ustavni poredak.
Dakle, imamo nesnalaženje državnih institucija koje daju samo Facebook saopštenja. U suštini nema nijedne njihove konkretne akcije u domenu rješavanja udara na ustavni poredak BiH.
Ne može Ćulum probirati koga će hapsiti ili neće
U ovom trenutku sudska policija je tražila asistenciju SIPA-e. SIPA nije odgovorila na to što vidimo na terenu. Njen direktor kao prva odgovorna ličnost ne odgovara na zahtjeve za asistenciju. On je prekoračio svoja ovlaštenja. To je krivično djelo. On je dužan po zakonu da ispunjava zahtjeve viših istanci. U ovom slučaju Tužilaštvo BiH koje je napravilo jedan veliki iskorak. Cijelo vrijeme se pokušava nešto ublažiti. Visoko rizično hapšenje ne znači da se krijete iza toga. Ne može Ćulum probirati koga će hapsiti ili neće. Ne može SIPA probirati koga će privoditi ili neće. Nije njihovo da pametuju, njihovo je da izvršavaju”, izričit je Pećanac.
Dodik ne staje, danas je najavio osnivanje granične policije RS. Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković kaže da je “Dodik od danas bjegunac, te da siguran u hapšenje ili bijeg”.
“Dodik je kriminalac. On se boji za nelegalno stečenu imovinu”
Odavno nije bilo ovako napeto u zemlji zbog secesionističkih poteza Milorada Dodika. Na naše pitanje kako dalje vidi razvoj situacije u zemlji, posebno nakon što je raspisana centralna potjernice, naš sagovornik smatra da je privođenje Dodika i ostalih pitanje dana kada će se to uraditi. On ne može više ili će pobjeći. Pobjeći može u Rusiju. Teško da može u Mađarsku. Pećanac kaže da je Dodik “ sigurniji u RS-u nego u Srbiji.”
“Potjernica je malo proširila sve. Svaka agencija, u suštini svaki policajac koji naiđe na ovu trojicu može ih privesti. Hoće li pobjeći ili ne…Malo mi je krivo što se domaći kriminalci, i ovi iz regije osjećaju sigurno u našoj zemlji, kao da im je BiH sigurna kuća”, kaže Pećanac, te dodaje:
Dodik se boji samo međunarodne zajednice. Ne boji se nijedne institucije, a posebno pojedinaca koji su na čelu tih institucija. Dodik zazire, priznao on to ili ne od međunarodne zajednice. Ako pobjegne to je jedini razlog da je osjetio spremnost međunarodne zajednice da ga privede po nalogu Tužilaštva. Njegov prostor djelovanja i kretanja je sve uži. Dodik npr. sad ne može doći u FBiH. Duge cijevi nose se kad on ide u druge gradove RS-a. On živi u strahu, spava s jednim okom otvorenim, da ne kažem s oba oka otvorena. Boji se međunarodne zajednice, boji se EUFOR-a.
Pokušalo se napraviti priča da EUFOR nije nadležan, EUFOR je nadležan. Mislim da će EUFOR pružiti asistenciju ako dođe do toga. Oni svi manje/više puštaju domaće institucije da se izbore sa problemom. Privođenje Dodika i ostalih je pitanje dana kada će se to uraditi. On ne može više ili će pobjeći. Pobjeći može u Rusiju. Teško da može u Mađarsku, iako je dobar sa Orbanom zato što je Mađarska u EU. Mislim da je sigurniji u RS-u nego u Srbiji, posebno zbog njegovog sramnog nastupa u Sremskoj Mitrovici sa Vučićem kada je napao studente. Akademski radnici su mu odgovorili za njegovo bogaćenje.”
Na kraju ovog razgovora, Nermin Pećanac kaže da je Dodik kriminalac, te da iza iza svega ovoga stoji strah predsjednika RS-a i lidera SNSD-a zbog nelegalno stečene imovine.
“U suštini, iza svega ovoga, Dodik meni ne djeluje kao nacionalista, on je kriminalac. On se boji za nelegalno stečenu imovinu koju spominju čak i advokati iz Srbije poslije mitinga u Sremskoj Mitrovici. Dakle, kod Dodika je prisutan strah zbog imovine stečene na nezakonit način. Dani pred nama trebaju dati konkretnija rješenja. Mnogima iz vlasti bi laknulo da Dodik, Višković i Stevandić pobjegnu”, zaključio je Pećanac.
(SB)
(596)