Bosna i Hercegovina ponovo je podijelila Vijeće sigurnosti na istočni i zapadni blok. Izuzetak je samo Hrvatska, koja se ovaj put priključila bloku koji vode Rusija i Kina u napadima na visokog predstavnika u BiH.
Naime, u Vijeću sigurnosti UN-a održana je sjednica na kojoj je visoki predstavnik u BIH Christian Schmidt predstavio svoj izvještaj o stanju u BiH.
Naravno, ključni dio Schmidtovog izvještaja bio je dio koji se odnosi na državni udar koji provodi režim Milorada Dodika.
Nakon što je on govorio, obraćali su se ambasadori zemalja članica Vijeća sigurnosti BiH i tu se vidjela jasna polarizacija.
Ruski ambasador Vasily Nebenzya nije uopće htio slušati izlaganje Schmidta, pa je sjednicu privremeno napustio da bi se vratio sa stavom da je Schmidt uzrok krize i da se provodi progon Milorada Dodika.
Podsjećajući da osuđujuću presudu protiv predsjednika RS Milorada Dodika i da je Narodna skupština je donijela određene zakone, kineski predstavnik u UN Geng Shuang je rekao da je to dovelo do etničkih tenzija.
“Trenutne tenzije ne služe ni jednoj strani, ne idu u pravcu mira i sigurnosti”, rekao je on.
Kineski predstavnik u UN-u kaže da Schmidt umjesto da smanji korištenje ‘bonskih ovlasti’, on ih je povećao.
U tome da je Schmidt glavni krivac, složili su se i predstavnici Srbije, a Hrvatska je visokog predstavnika optužila za ‘neizbalansiran’ izvještaj jer im se ne sviđa što nije dovoljno tretiran problem Izbornog zakona.
“Moramo poštovati strukturu zasnovanu na dva entiteta i tri naroda. Niko u BiH ne bi trebao biti ustavno ranjiv. U kompleksnom okruženju BiH ne možemo imati vanjsko nametanje odluka. To može samo kršiti ustavom zagrantovana prava. Problem je funkcionisanje BiH, a to nije uzrokovao Dejtonski sporazum nego pokušaji da se taj sporazum ugrozi”, rekao je Radomir Ilić, otpravnik poslova Srbije u UN-u.
S druge strane, oštru osudu secesionističke retorike iz RS i napada ne ustavni poredak BiH imale su sve zemlje Zapada, ali i Pakistan te Siera Leone.
John Kelley, vršilac dužnosti zamjenika predstavnika Sjedinjenih Američkih Država u Vijeću sigurnosti UN-a rekao je da SAD ostaju posvećene stabilizaciji stanja u Bosni i Hercegovini i primjeni Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Pratili smo nedavna dešavanja u Bosni i Hercegovini sa zabrinutošću i pozivamo lidere da rade na deeskaliranju situacije i da se uključe u dijalog. SAD se čvrsto protive sececiji i destabilizirajućoj retorici. Podržavamo suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter BiH”, naveo je on.
“Postoji prijetnja u ličnosti Milorada Dodika. Njegovi secesionistički potezi, novi ustav RS su direktna prijetnja suverenitetu, teritorijalnom integritetu i nezavisnosti”, kazala je specijalna izaslanica Ujedinjenog Kraljevstva za Zapadni Balkan Karen Pierce.
Predstavnik Francuske u Vijeću sigurnosti je u svome govoru oštro kritizirao rukovodstvo i politiku iz RS i poručio da je napadnut teritorijalni integritet države.
Predstavnik Francuske je kazao da je u BiH jednoj od najvećoj kriza od devedesetih i da je teritorijalni integritet pod napadom i da je poredak pod napadom zbog odluka koje je usvojila Republika Srpska
“Nakon presude predstavniku tog entiteta, neodgovorno je od vođa i nekih zvaničnika što pokušaju poništiti napredak mirovnih aktivnosti zbog jedne osobe bez obzira na funkciju”, poručio je.
(Raport)
(1382)