Aferi Viaduct se ne nazire kraj, stvari se kompliciraju. Schmidt je osigurao pare, ali transakcija bi mogla biti nemoguća

Aferi ‘Viaduct’ još se ne nazire kraj uprkos tome što je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt donio odluku da se dug slovenskoj firmi u iznosu od 120 miliona KM plati od dijela akumuliranih sredstava od putarina koji bi u tom pretpostavljenom iznosu trebao pripasti entitetu Republika Srpska, otkriva Raport.

 

 

 

Informacije do kojih je naš portal došao iz više pouzdanih i provjerenih izvora u institucijama BiH, koje se posljednjih mjeseci bave načinom rješavanja problema ovog sumnjivog duga, ukazuju na to da bi saga o ‘Viaductu’ mogla biti nastavljena dodatnim komplikovanjem situacije, a još je i mnogo nerazjašnjenih okolnosti u vezi s ovim slučajem.

 

 

SNSD-ov Amidžić požurio ispoštovati Schmidtovu odluku i prije roka

 

 

Koliko je situacija i dalje sumnjiva i tajanstvena, prvo govori činjenica da je ministar finansija i trezora Srđan Amidžić (SNSD) oko isplate duga ‘Viaductu’ više puta mijenjao priču i ‘okretao ploču’, a u petak je postao izuzetno kooperativan u odnosu na odluku visokog predstavnika da se novcem RS plati dug ‘Viaductu’.

 

 

Amidžić se prvo svim silama borio da se dug slovenskoj firmi, za koji je isključivi krivac vlast u entitetu RS, plati od dijela dobiti Centralne banke BiH.

 

 

Kada je vidio da od tog njegovog plana neće biti ništa i uoči Schmidtove odluke da će u konačnici RS platiti 120 miliona, Amidžić je odjednom počeo ‘kukati’ i zagovarati stav da dug ne treba platiti.

 

 

Pravdao je Amidžić to i tvrdnjom da je ‘Viaduct’ za uplatu duga dostavio račun na Kanalskim ostrvima, ali je indikativno da je SNSD-ov ministar taj račun u ‘poreskom raju’ tek počeo spominjati nedavno, iako ova afera potresa BiH mjesecima.

 

 

Još čudnije je to što se SNSD nakon što je Schmidt donio set odluka za nesmetano funkcionisanje BiH obrušio na visokog predstavnika, a s druge strane Amidžić je po Schmidtovoj odluci postupio odmah sutradan.

 

 

Odnosno, kako saznaje Raport, Amidžić koji je imao rok od sedam dana da izvrši Schmidtovu odluku, a u slučaju da je nije izvršio to bi mogao uraditi njegov zamjenik Muhamed Hasanović, odmah u petak je proslijedio Hasanoviću neophodne instrukcije o otvaranju računa kod CBBiH, što je zamjenik finansija i trezora BiH i dostavio Centralnoj banci BiH, koja je postupila po zahtjevu MFTBiH i po odluci visokog predstavnika.

 

 

Kako saznaje Raport, već u petak na taj novotvoreni račun prebačeno je ukupno 240 miliona KM od akumuliranog ukupnog iznosa od 316 miliona KM od putarina.

 

 

Od tih 240 miliona KM 120 je prema Schmidtovoj odluci namijenjeno za plaćanje duga ‘Viaductu’, a 120 miliona namijenjeno je Federaciji BiH, jer je Schmidt istom odlukom odredio da se i ekvivalentan iznos od putarina uplati i FBiH.

 

 

Upitno je da li se Amidžić uplašio sankcija ili mu je ipak stalo da sumnjivi dug bude što prije isplaćen.

 

 

Amidžić: Bio ažuran

 

 

Ali, kako saznaje Raport, Centralnoj banci još uvijek nije dostavljen račun na koji bi trebala uplatiti dug ‘Viaductu’.

 

 

Raportovi izvori bliski MFTBiH kažu da u ovom trenutku niko ne zna tačan iznos duga, niti broj računa ‘Viaducta’, a čak se ne zna ni jesu li tačne Amidžićeve tvrdnje da je taj račun na Kanalskim ostrvima!

 

 

Prema informacijama Raporta, do sada je račun na Kanalskim ostrvima spominjao samo Amidžić, dok su iz Pravobranilaštva BiH tvrdili da im nikakav račun nije dostavljen.

 

 

Sumnje u ‘pranje novca’

 

 

Ako se ispostavi da račun uistinu jeste u tom ‘poreskom raju’ odnosno na Kanalskim ostrvima, i da je riječ o offshore kompaniji, tek onda će nastati problem. Upućeni izvori za Raport kažu da će inozemna korespondentna banka Centralne banke BiH odbiti takvu vrstu transakcije zbog sumnje u ‘pranje novca’.

 

 

To bi, kažu naši sagovornici odbila učiniti bilo koja banka u zemljama EU, a banka korespondent CBBiH jeste u EU.

 

 

Imajući sve to u vidu, odnosno da se još uvijek traga za računom na kojem će biti isplaćen dug ‘Viaductu’, da nema još tačno utvrđenog iznosa duga i da ukoliko je račun ipak na Kanalskim ostrvima da postoji mogućnost da neće biti moguć transfer tog novca, jasno je da je još dosta nedoumica i tajni u vezi s ovim slučajem.

 

 

Ali, to nije sve. Isplata duga ‘Viaductu’ direktno se reflektira i na provedbu odluke visokog predstavnika u BiH, da se od dijela dobiti Centralne banke BiH osigura novac za nabavku novih tehnologija za opće izbore za narednu godinu.

 

 

Svakako, Centralna banka BiH kao državna, nezavisna, transparentna i jedna u pogledu poštivanja domaćih i međunarodnih propisa, najjača državna institucija, ispoštovat će odluku visokog predstavnika.

 

 

Ali, kako saznaje Raport, jedna ovakva institucija koja vodi brigu o monetarnoj stabilnosti u zemlji, neće rizikovati i dio svoje dobiti uplaćivati na bilo čiji račun, sve dok ne dobiju zvanične, sudske akte da su procesi izvršenja nad imovinom Banke koji su pokrenuti zbog ‘Viaducta’ i obustavljeni.

 

 

Centralna banka BiH: Traže garancije

 

 

Sigurno je da se drugačiji stav od jedne ozbiljne institucije poput Centralne banke BiH nije mogao ni očekivati i za državu BiH je dobro da je tako, ali ujedno to je i pokazatelj da će se na nabavku novih izbornih tehnologija, još sačekati.

 

 

Inače, Raport je ranije objavio da su pravni zastupnici ‘Viaducta’ u javnost pustili informaciju da su institucijama BiH za uplatu duga dostavili račune fonda Vannin Capital i Fortress Investment Group.

 

 

Fond Vannin Capital do sada se više puta spominjao u aferi ‘Viaduct’, kao finansijer arbitražnog spora protiv BiH, jer ‘Viaduct’ u to vrijeme nije imao ni marke na računu.

 

 

Navodno je Vannin Capital pristao finansirati arbitražni proces i ‘Viaducta’ s prvobitnih 2,5 miliona američkih dolara, a kako je Raport već pisao ‘Viaduct’ se obavezao da će im isplatiti između 20 i 40 posto iznosa koji dobiju presudom, a procenat je zavisio od limita koji se kretao do 50 i iznad 50 miliona KM.

 

 

Da li je ‘Viaduct’ nekom ugovornom odredbom s Fondom regulisao i to da će kompletan iznos dosuđenog novca ići na račun Vannin Capitala ili Fortress Investment Group čijim dijelom je u međuvremenu Fond postao, za sada je nepoznato. Kao što je nepoznato jesu li ti računi uistinu na Kanalskim ostrvima, poreskom raju.

 

 

Sve su ovo indicije da je za nadležne, istraga o ‘Viaductu’ imperativ.

 

(Raport)

(634)

Aferi Viaduct se ne nazire kraj, stvari se kompliciraju. Schmidt je osigurao pare, ali transakcija bi mogla biti nemoguća

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-