„ZAŠTO TI, DRAGANE, NE PROŠETAŠ MALO SVOJIM MOSTOM…“: Burne reakcije nakon što je Dragan Čović spomenuo Stari most u Mostaru…

Ne stišavaju se reakcije na društvenim mrežama nakon istupa Dragana Čovića, lidera HDZ-a BiH.

 

 

 

Na današnji dan prije dvadeset godina naš Stari most upisan je na UNESCO popis svjetske kulturne baštine. Prisjećajući se truda i rada uloženih u taj iskorak kao i ovoga važnog dana za sve žitelje Mostar i BiH u cijelosti, čuvamo povijesnu i kulturnu baštinu našega grada, poručio je nedavno Dragan Čović na društvenim mrežama.

 

 

Podsjetimo, obilježeno je 20 godina od upisa Starog mosta na UNESCO-ov popis zaštićene kulturne baštine.

 

 

Tu za Mostar i BiH povijesnu odluku na sjednici Odbora UNESCO-a održanoj od 11. do 17. 7. 2005. godine u Durbanu u Južnoafričko Republici donijeli su UNESCO-ovi eksperti, čime je naša zemlja dobila prvi spomenik na tom prestižnom popisu.

 

 

Stari most u Mostaru izgrađen je 1566. godine i bio je najveća lučna konstrukcija toga doba u svijetu.

 

 

Teško je oštećen početkom rata 1992. godine, a potpuno je srušen u novembru 1993. godine nakon što je pogođen topničkim hicem ispaljenim s položaja HVO-a.

 

 

Obnova Starog mosta počela je u junu 1999. godine potpisivanja ugovora o obnovi, upriličenom na mjestu pored ostataka Starog mosta. Uz gradonačelnika i dogradonačelnika Mostara Ivana Prskala i Safeta Oručevića, te ministra vanjskih poslova BiH Jadranka Prlića, potpis na ugovor stavio je i direktor UNESCO-a Federico Mayor, koji je tom prigodom naglasio kako je početak obnove Starog mosta velik pothvat za koji je izdvojeno 15,5 miliona američkih dolara.

 

 

Polaganjem prvoga kamenog bloka na luk mosta gradonačelnik i dogradonačelnik Mostara Hamdija Jahić i Ljubo Bešlić na simboličan su način otpočeli gradnju luka Staroga mosta, a bilo je to 14. aprila 2003.

 

 

U iduća četiri mjeseca radilo se po kiši, vjetru i suncu, da bi 20. augusta u luk Starog mosta bio ugrađen i posljednjih kamen, čime je završena najzahtjevnija faza projekta.

 

 

Slijedili su radovi na zidanju vijenaca s obje strane luka mosta, zatim postavljanje metalne ograde. Za preostali posao zidanja vijenaca bilo je izvađeno 44 tone kamena koji će se ugraditi na kaldrmu mosta, a svaki kamen bio je obrađen skulptorski, pojedinačno, na osnovi foto-dokumentacije i bio je ”potrošen” u onoj mjeri koja je bila dokumentirana prije rušenja.

 

 

Pored samog luka obnovljene su kule s obje strane mosta, Tara i Helebija, te popratni objekti.

 

 

Sama svečanost otvaranja obnovljenog Starog mosta upriličena je 23. jula 2004. godine, a tom događaju prisustvovalo je više od 600 novinara, fotoreportera i snimatelja iz 50 zemalja svijeta.

 

 

Godinu dana kasnije, 15. jula 2005. godine, Stari most uvršten je na UNESCO-ov popis zaštićenih spomenika.

 

 

Uslijedile su brojne reakcije:

 

 

 

(SB)

(781)

„ZAŠTO TI, DRAGANE, NE PROŠETAŠ MALO SVOJIM MOSTOM…“: Burne reakcije nakon što je Dragan Čović spomenuo Stari most u Mostaru…

About The Author
-