Sudionici su istaknuli da je suštinska promjena nemoguća bez prethodne izmjene Ustava BiH.
Bosna i Hercegovina mora osigurati izborni sistem koji počiva na principima nediskriminacije, vladavine prava i građanskog suvereniteta, a ne na etničkoj podjeli i političkoj manipulaciji – jedna je od ključnih poruka s konferencije o reformi izbornog zakonodavstva održane u Sarajevu. Sudionici su istaknuli da je suštinska promjena nemoguća bez prethodne izmjene Ustava BiH.
„Stalno se govori o izmjenama, dopunama, usvajanjima izbornog zakona, ali bez izmjene Ustava ne može se napraviti ništa suštinski, što potvrđuje i moja presuda protiv BiH pred Europskim sudom za ljudska prava“, izjavila je Azra Zornić, apelantica u jednom od najpoznatijih slučajeva koji ukazuje na ustavnu diskriminaciju u izbornom sistemu zemlje.
Predsjednica Centralne izborne komisije BiH Irena Hadžiabdić naglasila je da svi moraju težiti ka tome da se naredni opći izbori održe s punim integritetom. „To znači provođenje izbora u skladu s međunarodnim standardima i bez zloupotreba“, istakla je.
Sudija Evropskog suda za ljudska prava Faris Vehabović pozvao je na povratak osnovnim demokratskim vrijednostima. „Ako govorimo o principijelnim političkim stavovima, onda moramo podržati principe vladavine prava – to je temelj svake demokratske države“, rekao je.
Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH Šemsudin Mehmedović upozorio je na dominaciju političke retorike u raspravi o izbornom zakonu. „Građani uglavnom slušaju političke poruke putem medija, a rijetko imaju priliku da čuju šta kaže struka“, kazao je.
Akademik i potpredsjednik ANUBiH Mirko Pejanović ukazao je na potrebu zakonskog definisanja instituta vanrednih izbora. „Sve demokratske zemlje imaju mehanizme za vanredne izbore. Ako se parlamentarna većina ne formira u roku od šest mjeseci nakon izbora, moraju uslijediti novi izbori – bez obzira na stavove političkih stranaka“, naglasio je.
Jedna od zaključnih poruka konferencije bila je da presude Evropskog suda za ljudska prava ne nalažu potpuno uklanjanje etničkog principa iz političkog sistema, već isključivo zabranjuju njegovu diskriminatornu primjenu.
To znači da svako u BiH, bez obzira na etničku pripadnost i mjesto prebivališta, mora imati pravo da bira i bude biran – što trenutni sistem u velikoj mjeri onemogućava.
Pogledajte video:
(SB)
(96)