Skandalozno: MUP RS već 10 godina odbija potpisati sporazum o evidenciji oružja. Podatke o osobama pod oružjem kriju ‘kao zmija noge’

Ministarstvo unutrašnjih poslova RS već 10 godina odbija s Direkcijom za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) BiH potpisati Sporazum o korištenju Interpolove ‘iARMS’ aplikacije koji podrazumijeva učešće u sistemu za vođenje i praćenje evidencija ilegalnog oružja.

 

 

 

Inače, iARMS je sofisticirani Interpolov alat koji omogućava lakšu razmjenu informacija i istražnu saradnju između agencija za provođenje zakona u pogledu prekograničnog kretanja ilegalnog kao i legalnog vatrenog oružja, koje je korišteno pri izvršenju nekog krivičnog djela.

 

 

Te informacije u BiH trenutno razmjenjuju sve policijske agencije, izuzev MUP-a RS.

 

 

Kad im trebaju podaci, šalju zahtjev DKPT-u

 

 

Iz te policijske agencije, kako saznaje Raport, ne žele ’puniti’ bazu s podacima o oružju s područja tog entiteta. Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH godinama u svojim raznim izvještajima i strategijama navodi da su ‘nastavljene aktivnosti na potpisivanju Sporazuma o korištenju iARMS aplikacije između Direkcije i MUP-a Republike Srpske’, međutim do konačnog potpisivanja sporazuma s MUP-om RS nije došlo, a ranije ga je potpisalo ostalih 15 policijskih agencija na svim nivoima u BiH.

 

 

Raport je uputio upit DKPT-u, da li MUP RS, uprkos tome što odbija potpisati Sporazum, ima pristup toj bazi. Iz DKPT-a nisu još odgovorili na naš upit, a ukoliko dobijemo odgovor, objavit ćemo ga naknadno.

 

 

Nezvanično, od izvora iz DKPT-a, saznajemo da MUP RS nema pristup bazi podataka o oružju, ali da u slučaju da žele izvršiti provjeru da li je neko oružje koje su oni oduzeli bilo predmetom izvršenja krivičnog djela, onda MUP RS šalje zahtjev DKPT-u za dostavu tih podataka.

 

 

Šta su pravi razlozi odbijanja potpisivanja Sporazuma

 

 

Iako je prema tvrdnjama naših izvora iz MUP-a RS do sada odbijanje potpisivanja Sporazuma o korištenju Interpolove ‘iARMS ‘aplikacije odnosno Sistema za vođenje i praćenje evidencija ilegalnog oružja pravdano zbog otpora prema navodnom prenosu nadležnosti s entitetskog MUP-a na DKPT, Raportovi izvori tvrde da su razlozi za to mnogo opasniji.

 

 

Naime, naši izvori kažu da bi u slučaju da MUP RS potpiše navedeni sporazum, u bazu podataka u DKPT-u ušli podaci o svim vrstama i količini oružja u entitetu RS, počev od onih koji su u posjedu raznih udruženja, poput lovačkih ili streljačkih klubova, pa do drugog oružja koje je evidentirano na području tog entiteta, a o čemu MUP RS ima podatke.

 

 

“Ali, oni te podatke kriju ‘kao zmije noge’ i ne žele otkriti broj osoba u RS koje su pod oružjem iako to ne bi trebalo biti nikakva tajna za ostale policijske agencije u BiH koje su potpisale taj sporazum i ne bježe od razmjene takvih podataka”, tvrdi Raportov izvor iz DKPT-a.

 

 

Također, naš sagovornik ističe da je dugogodišnje eskiviranje MUP-a RS da učestvuje u potpisivanju određenih sporazuma koji su trebali doprinijeti isključivo boljoj saradnji i te policijske agencije s drugim policijskim agencijama u BiH do sada trebalo izazvati barem ozbiljniju raspravu o toj temi na nivou BiH i međunarodnih partnera s kojima sarađuju sve policijske agencije u zemlji.

 

 

Rezervni sastav policije budi nove sumnje

 

 

No, taj se problem, kaže naš sagovornik, duže od deceniju ’gura pod tepih’ i MUP RS nikada nije ozbiljnije ni prozvan zbog opstrukcija razmjene podataka i saradnje, te je po njegovom mišljenju ta agencija zato danas i u takvom statusu i poziciji s koje se nesmetano šalju poruke ‘da će oružjem spriječiti’ privođenje osumnjičenih za napad na ustavni poredak u RS, Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, a niko na to i ne reaguje.

 

 

Odbijanje potpisivanja Sporazuma o korištenju iARMS aplikacije, odnosno sistema za vođenje i praćenje evidencija ilegalnog oružja od MUP-a RS, kaže naš sagovornik, sada se može posebno posmatrati i u kontekstu najave formiranja rezervnog sastava policije u RS.

 

 

“Smatram da u ovom trenutku niko ne zna koliko u RS ima oružja, mimo onog u posjedu MUP-a RS i koliko se ljudi pod krinkom rezervnog sastava može staviti pod oružje , a oni očigledno žele da to i ostane tajna. Jer bez obzira što će nedavno izmijenjeni zakon o policiji RS biti javan, ipak će obuka, način držanja i nošenja oružja i pripadajuće opreme kod rezervnog sastava biti regulisan podzakonskim aktom koji će interno donijeti Vlada RS i koji neće ići ne samo u javnost, nego ni u razamjenu s ostalim bh. policijskim agencijama, što je dodatna opasnost od istinskih razloga skrivanja tačnih podataka o oružju u RS”.

 

(Raport)

(279)

Skandalozno: MUP RS već 10 godina odbija potpisati sporazum o evidenciji oružja. Podatke o osobama pod oružjem kriju ‘kao zmija noge’

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-