Predsjednik RS Milorad Dodik danas je na proslavi Dana pobjede u koju je organizuje ruski predsjednik u Vladimir Putin u Moskvi. Tamo se osjeća lagodno i niko ne osuđuje njegove separatističke akcije u BiH.
Kao poželjan gost, Dodik je jučer u Moskvi govorio ruskoj omladini o srpsko-ruskim odnosima kroz historiju u okviru programa obrazovnog maratona Znanje.
Gradeći dobre odnose sa Putinom, i drugim režimskim liderima poput bjeloruskog Aleksandra Lukašenka, Dodik je urušavao odnose sa zapadnim zemljama.
Svojim separatističkim konstantnim djelovanjem, Dodik je navukao sankcije na sebe i porodicu, mnoge političke saveznike, lične i bliske kompanije.
Na Zapadu je sebi suzio prostor, pa tako osim u Sjedinjene Države i Britaniju, zabranjen mu je boravak i u Njemačkoj i Austriji. Litvanija i Latvija zabranili su Dodiku da kao putnik u avionu preleti preko njihovog vadužnog prostora kako bi prisustvovao ruskoj proslavi u Moksvi, koja je ničim izazvana pokrenula agresiju na susjednu Ukrajinu prije tri godine.
Politički ciljevi
Na vanjskopolitičkom planu, Rusija u svojim kapacitetima stoji uz Dodika i RS. Ali, ruska moć nije donijela pozitivne rezultate vlastima RS.
Na primjer, u UN-u, ruski ambasador iznosi svoje teorije o stanju BiH i potpuno neargumentovano krivi Zapad i visokog predstavnika Christiana Schmidta za najgoru političku krizu u zemlji od kraja rata, koju je upravo kreirao Dodik.
Rusija nema moć da smijeni Schmidta, za kojeg tvrde da nije legalno i legitimno izabran za visokog predstavnika.
Rusija nije uspjela spriječiti usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a 2024. godine. Uspjeli su 2015. godine ulaganjem veta blokirati rezoluciju u Vijeću sigurnosti UN kojom se osuđuje genocid u Srebrenici.
Schmidt, koji je legalno izabran, djeluje u BiH i donosi odluke koje su posljedica Dodikovih pokušaja urušavanja BiH. Posljednja je bila uskraćivanje finansiranja iz budžeta SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj. Na godišnjem nivou, SNSD iz budžeta dobije oko dva miliona KM.
Zbog nepoštivanja Schmidtovih odluka, Dodika je Sud BiH nepravosnažno osudio na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Na presudu su uložene žalbe.
Na vanjskopolitičkom planu Rusije, Dodik je Putinov pijun koji služi za konfrontaciju i odmjeravanje snaga Rusije sa Zapadom na Balkanu, prema mnogim zapadnim zvaničnicima i ekspertima.
Kako kažu, Putin preko Dodika ispunjava svoje ciljeve, sprječavanjem širenja NATO saveza na Zapadnom Balkanu. Rusiji odgovara da koči put BiH ka euroatlantskim integracijama, kreira haos i disfunkcionalnost.
Ekonomske veze
Ekonomske veze Rusije i RS ogledaju se u posrnuloj naftnoj industriji, koju su 2007. godine privatizovale ruske kompanije. Akumulativni gubici Rafinerije nafte u Bosanskon Brodu i Rafinerije ulja u Modriči iznose najmanje 900 miliona KM.
RS plaća i desetine miliona maraka ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu, odnosno njegovoj kompaniji Comsar Energy Group Limited kojoj je dodijeljena koncesija na ugalj na dva lokaliteta i pravo izgradnje Termoelektrane Ugljevik 3.
U javnosti se govori kako će Serdarov dobiti 300 miliona KM za koncesiju koju mu je ranije dala Vlada RS, pa vlasti u entitetu RS sada pravo na kopanje uglja u sopstvenoj zemlji moraju platiti taj iznos. Vlada RS je nedavno Serdarovoj firmi isplatila prvu tranšu od blizu 59 miliona KM.
Robna razmjena između RS i Rusije na niskom je nivou. Podaci za 2024. godinu pokazuju da Rusija uopšte nije navedna na listi zemalja, već je u kategoriji „ostale zemlje” u rubrici država sa najvećim učešćem u obimu robne razmjene sa RS. U vrhu su Hrvatska i Srbija, a iza slijede članice EU.
(Raport)
(61)