Novinari agencije Reuters ušli su u napuštenu iransku ambasadu u Damasku i tom prilikom pronašli dokument koji otkriva ambiciozni plan Irana da preuzme ključnu ulogu u poslijeratnoj obnovi Sirije – pod uvjetom da snage lojalne bivšem predsjedniku Basharu al-Assadu poraze pobunjenike.
Pad režima i gubitak saveznika
Ulazak u ambasadu dogodio se u decembru, mjesec dana nakon iznenadne ofanzive pobunjeničkih snaga koja je dovela do pada Assadovog režima i njegovog povlačenja u Rusiju. Iran je godinama unazad podržavao Assadovu vlast vojno, logistički i finansijski, ali je njegovim padom izgubio jednog od ključnih saveznika u regiji.
Dokument o “iranskom Maršalovom planu”
Dokument na 33 stranice detaljno razrađuje plan obnove Sirije nakon očekivane pobjede režimskih snaga. Prema planu, Iran je imao za cilj da postepeno uspostavi potpunu ekonomsku zavisnost Damaska od Teherana.
U dokumentu se više puta spominje američki Maršalov plan kao model, uz tvrdnju da su Sjedinjene Američke Države nakon Drugog svjetskog rata učinile Evropu ovisnom o sebi – princip koji je Iran, kako se navodi, želio primijeniti u Siriji.
Višemilijardni projekti širom Sirije
Vrijednost predloženog iranskog plana procijenjena je na oko 400 milijardi dolara. Među najvažnijim projektima ističu se:
Izgradnja elektrane u Latakiji vrijedne 411 miliona eura
Izgradnja mosta na rijeci Eufrat od 26 miliona dolara
Postavljanje naftne infrastrukture na istoku Sirije
U dokumentima koje je Reuters imao uvid, spominje se oko 40 infrastrukturnih i industrijskih projekata. Samo na osnovu tog uzorka, procijenjeno je da su dugovanja Sirije prema iranskim kompanijama krajem rata iznosila najmanje 178 miliona dolara.
Bivši iranski parlamentarci su javno tvrdili da je ukupni dug Assadove vlade prema Teheranu prešao 30 milijardi dolara.
Nova vlast odbija priznati dugove
Međutim, nova sirijska vlast na čelu s predsjednikom Ahmedom al-Sharom već je jasno signalizirala da neće priznati iranske dugove, ističući:
Iran je ostavio duboku ranu od koje se sirijski narod tek treba oporaviti.
(Raport)
(339)