Vojni analitičar Nedžad Ahatović smatra da je pakistanska odbrana, bazirana na kineskim raketnim i radarskim sistemima, bila presnažna za indijske udare.
Južna Azija ponovo je na ivici velikog rata. Indijske oružane snage jučer su pokrenule operaciju pod nazivom “Sindoor”, čiji je cilj, kako navode, napad na terorističku infrastrukturu u Pakistanu, uključujući područja Džamua i Kašmira pod kontrolom Pakistana. Indija je u ovoj vojnoj akciji koristila borbene avione i kamikaza dronove, a pakistanska strana je odmah odgovorila snažnim protuzračnim djelovanjem.
Prema informacijama pakistanskog ministarstva odbrane, u protivnapadu je oboreno najmanje pet indijskih aviona, vjerovatno francuske proizvodnje – Dassault Mirage 2000 ili Rafale. Detalji još nisu potvrđeni, ali sve ukazuje na to da je indijsko ratno zrakoplovstvo naišlo na snažan otpor.
Prevelik zalogaj za Indiju
Vojni analitičar Nedžad Ahatović smatra da je pakistanska odbrana, bazirana na kineskim raketnim i radarskim sistemima, bila presnažna za indijske udare:
„Očito je da je pakistanska protuzračna odbrana sačinjena od uglavnom kineskih raketnih i radarskih sistema i borbenih aviona bila prevelik zalogaj za inidjsko ratno zrakoplovstvo u sprovođenju ovih zračnih udara“, navodi Ahatović za „Slobodnu Bosnu“.
Ključnu ulogu, kako navodi Ahatović, odigrali su lovci Chengdu J-10C kineske proizvodnje koje je Pakistan nedavno uveo u upotrebu. Ovi avioni, korišteni i u sinoćnjim napadima, pokazali su se vrlo efikasnim:
„Kineski mediji tvrde, a pakistanski ministar odbrane potvrđuje da je Pakistan sinoć upotrijebio lovce Chengdu J-10C… Elektroničko djelovanje sa ovih aviona primoralo je indijske borbene avione na uzmicanje, a neke od njih su se navodno i srušile zahvaljujući tim akcijama pakistanskog ratnog zrakoplovstva“, komentira Ahatović.
Globalni rizik
Ahatović za „SB“ detaljno pojašnjava sposobnosti ovih borbenih aviona:
„Višenamjenski borbeni avion J-10 ima digitalni fly-by-wire sistem upravljanja… Opremljen je AESA radarom, nosi rakete PL-10 i PL-15, a može izvoditi precizne napade i u zračnoj borbi van vidnog dometa. Pakistan je naručio 25 ovih aviona još 2021. godine.“
S obzirom na to da i Indija i Pakistan raspolažu velikim profesionalnim armijama i nuklearnim arsenalima, svaka eskalacija sukoba nosi globalni rizik. Ahatović upozorava:
„Pakistan i Indija kao mnogoljudne i ekonomski solidno stojeće zemlje imaju kapacitete upotrebe nuklearnog oružja, što eventualni rat između njih uvijek čini velikim rizikom po svjetski mir.“
Ovaj posljednji incident predstavlja posebno ozbiljan korak ka većem sukobu, jer je Indija izvela udare duboko unutar teritorije Pakistana, a ne samo u spornoj regiji Kašmira. Napadi su uslijedili nakon terorističkog napada u indijskom dijelu Kašmira u kojem je poginulo 26 osoba, uključujući i strane turiste.
Pakistan je već najavio odmazdu, a svijet sa zebnjom posmatra razvoj situacije. Sukob dvije nuklearne sile u regiji koja je godinama pod tenzijama mogao bi imati nesagledive posljedice – ne samo za regiju, već i za globalnu sigurnost.
(SB)
(257)