Američki vodeći diplomat kaže da bi Vatikan mogao biti mjesto održavanja mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine.
Državni sekretar Marco Rubio rekao je da će s kardinalom Matteom Zuppijem razgovarati o načinima na koje bi Vatikan mogao pomoći u pregovorima.
Na pitanje može li Vatikan biti mirovni posrednik, Rubio je odgovorio: “Ne bih ga nazvao posrednikom, ali svakako jest – mislim da je to mjesto gdje bi se obje strane osjećale ugodno.
“Dakle, razgovarat ćemo o svemu tome i očito smo uvijek zahvalni Vatikanu na njihovoj spremnosti da odigraju ovu konstruktivnu i pozitivnu ulogu.”
Vatikan ima tradiciju diplomatske neutralnosti i dugo je nudio svoje usluge i mjesta za olakšavanje razgovora.
Papa Lav XIV., prvi američki papa, obećao je da će osobno uložiti “sve napore” kako bi pomogao u okončanju rata.
“Sveta Stolica uvijek je spremna pomoći u okupljanja neprijatelja, licem u lice, da razgovaraju jedni s drugima, kako bi narodi diljem svijeta ponovno mogli pronaći nadu i povratiti dostojanstvo koje zaslužuju, dostojanstvo mira”, rekao je.
Tokom njihovog susreta u američkoj ambasadi u Rimu, Rubio je zahvalio Zuppi na humanitarnoj ulozi Vatikana, posebno navodeći razmjenu zatvorenika i povratak ukrajinske djece.
Možda najkritičnija diplomatska inicijativa Svete Stolice došla je tokom vrhunca kubanske raketne krize kada je u jesen 1962. sovjetski premijer Nikita Hruščov naredio tajno postavljanje nuklearnih projektila na Kubi koje su ubrzo otkrili američki špijunski avioni.
Dok je Kennedyjeva administracija razmatrala svoj odgovor i s prijetnjom nuklearnog rata koja se nadvila, papa Ivan XXIII. zamolio je za mir u javnom radijskom obraćanju, u govoru vatikanskim ambasadorima, a također je privatno pisao Kennedyju i Hruščovu, apelirajući na njihovu ljubav prema svom narodu da odstupe.
Neki historičari pripisuju apelima Ivana XXIII. zasluge za pomoć objema stranama da se povuku s ruba nuklearnog rata.
(Raport)
(12)