Nova prijetnja
Rusija je optužena za „prijetnju“ još jednoj zemlji tri godine nakon invazije na Ukrajinu. Kako piše britanski tabloid Mirror, ruski predsjednik Vladimir Putin sada je možda bacio oko na Azerbejdžan, nakon što je povećao broj vojnika u vojnoj bazi na teritoriji bliskog saveznika.
Povećanje broja vojnika u centru Gyumri u Armeniji isprva su negirali i Armenci i Rusi, ali ukrajinska vojna obavještajna služba tvrdi da je otkrila „službene naredbe za premještanje vojnog osoblja“. Azerbejdžan je zemlja bogata naftom i plinom, kojim snabdijeva zapadne zemlje. Nezavisna je država od 1991. godine, kada se raspao bivši Sovjetski Savez, piše Dnevno.hr.
Odnosi između zemlje smještene na Južnom Kavkazu, na granici između istočne Evrope i zapadne Azije, i njenih bivših vladara nedavno su se pogoršali nakon što je nekoliko desetina etničkih Azerbejdžanaca uhapšeno u ruskom gradu Jekaterinburgu u vezi sa nizom ubistava koja su se dogodila prije 15 godina.
Dok su bili u pritvoru, muškarci su takođe pretučeni, a dvojica braće – glavni osumnjičeni u slučaju – naknadno su preminuli. Vlasti u Bakuu optužile su ruske bezbjednosne snage da su namjerno ubile te muškarce, otkazale su sve kulturne događaje vezane za Rusiju, izvršile raciju u novinskoj agenciji Sputnik, uhapsivši njene uposlenike i nekoliko ruskih IT stručnjaka. Državljani Rusije u Azerbejdžanu sada se suočavaju s redovnim provjerama dokumenata.
Ukrajinska vojna obavještajna služba optužila je Moskvu da tim potezom pokušava ostvariti veći uticaj na Južnom Kavkazu i „destabilizirati globalnu bezbjednosnu situaciju“. Armenija i Rusija su odbacile optužbe, ali sada su ukrajinski obavještajci objavili dokument koji, kako tvrde, upravo to dokazuje. Navode da se radi o naredbi komandanta trupa Južnog vojnog okruga ruskih oružanih snaga o popuni ruske vojne baze u Armeniji.
„U telegramu se navodi popis mjera za hitnu ‘popunu’ jedinica ruske jedinice izborom osoblja među vojnicima 8., 18., 49. i 58. kombinovane armije Južnog vojnog okruga ruskih oružanih snaga. Moskva jača svoje vojno prisustvo na Kavkazu. Vjerovatno je da je pogoršanje odnosa između Azerbejdžana i Rusije bilo unaprijed pripremljeno.“
Šef NATO-a: Ako bi Xi napao Tajvan, zvao bi Putina da udari po Evropi
102. vojna baza u Gyumriju najveći je ruski vojni objekat na Južnom Kavkazu. U njoj se nalazi do 5000 pripadnika osoblja. Baza uključuje borbene avione MiG-29 i sisteme protivzračne odbrane S-300. To dolazi nakon što je generalni sekretar NATO-a Mark Rutte izjavio da bi istovremena invazija Xi Jinpinga i Vladimira Putina mogla dovesti svijet u ozbiljnu opasnost od nuklearnog uništenja. Kina bi planirala aneksiju ostrvske države Tajvan, dok bi Rusija pokrenula invaziju na članicu NATO-a.
Rutte je izdao upozorenje naglasivši potrebu da države članice povećaju svoje vojne budžete i ponovo se naoružaju. Za New York Times je rekao:
„Nemojmo biti naivni u vezi s ovim: Ako bi Xi Jinping napao Tajvan, prvo bi se pobrinuo da nazove svog vrlo mlađeg partnera u svemu ovome, Vladimira Vladimiroviča Putina, koji živi u Moskvi, i kaže mu: ‘Hej, ja ću to učiniti, a ti ih trebaš zaokupiti u Evropi, napadajući teritorij NATO-a.’ To je najvjerovatniji način na koji će se ovo razvijati.“
Objasnio je da Peking i Moskvu može odvratiti samo snažan NATO. Dodao je:
„Prvo je da NATO, kolektivno, bude toliko jak da Rusi to nikada ne pokušaju. I drugo, saradnja s Indo-Pacifikom – nešto što predsjednik Donald Trump uveliko promoviše. Jer imamo tu blisku međusobnu povezanost, saradnju u odbrambenoj industriji, inovacije između NATO-a i Indo-Pacifika.“
(7)