Izvještaj New York Timesa sugerira da Izrael provodi tajne operacije odgovorne za iznenadne eksplozije i požare širom zemlje. List je citirao tri dobro obavještena zvaničnika i jednog evropskog diplomatu koji su očigledno nasumične požare i eksplozije u stambenim kompleksima, rafinerijama nafte, u blizini aerodroma i fabrike obuće pripisali sabotažama koje je vjerovatno izveo Izrael.
Izraelsko rukovodstvo smatra svoj 12-dnevni rat s Iranom prošlog mjeseca uspjehom – nekoliko iranskih vojnih lidera je ubijeno, iranske odbrambene vojne sposobnosti su oslabljene, a Sjedinjene Države su ubijeđene da učestvuju u napadu na iranski nuklearni poligon u Fordowu, prenosi Stav.ba.
Dok su izraelski lideri brzo proglasili pobjedu, naglasili su da su spremni ponovo napasti ako bude potrebno, a premijer Benjamin Netanyahu je rekao da “nema namjeru popustiti s papučice gasa”.
Traže priliku
A Izrael već traži sljedeću priliku da započne još jedan razorni sukob s ciljem rušenja Islamske Republike u Iranu, rekli su analitičari za Al Jazeeru.
Međutim, da bi se to učinilo, bila bi potrebna “dozvola” SAD-a, koje možda neće biti voljne da je daju.
Sredinom juna, iznenadni izraelski napad doveo je do rata u kojem je ubijeno više od 1.000 Iranaca i 29 Izraelaca.
Izrael je opravdao rat tvrdeći da je djelovao preventivno i u “samoodbrani” kako bi uništio iranski nuklearni program, za koji Teheran dugo tvrdi da je namijenjen civilnoj upotrebi.
U razgovoru za Al Jazeeru ranije ove sedmice, iranski predsjednik Masoud Pezeshkian izrazio je sumnju u to koliko će dugo ostati na snazi trenutno primirje.
Potpuno smo spremni za svaki novi izraelski vojni potez, a naše oružane snage su spremne da ponovo udare duboko u Izraelu – rekao je.
Uzrok za rat
Uprkos izraelskom naglašavanju da cilja na iranska nuklearna postrojenja, uglavnom su ubijani visokorangirani vladini i vojni zvaničnici, što ukazuje na jasan pokušaj slabljenja i mogućeg rušenja iranskog establišmenta.
Trita Parsi, stručnjakinja za Iran i suosnivačica i izvršna potpredsjednica Quincy Instituta, lijevo orijentiranog američkog think tanka, vjeruje da Netanyahu traži priliku da nastavi tu misiju.
Razlog zašto Izraelci žele ponovo napasti… je taj što žele osigurati da Iran pretvore u sljedeću Siriju ili Liban – zemlje koje Izrael može napasti u bilo kojem trenutku nekažnjeno – rekao je za Al Jazeeru.
Sljedeća prilika Izraela da pronađe izgovor za rat mogla bi se ukazati nakon što evropske zemlje ponovo uvedu iscrpljujuće sankcije Iranu.
Američki državni sekretar Marco Rubio je, kako se navodi, ranije u julu održao telefonski sastanak sa svojim kolegama iz Njemačke, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, na kojem su se složili da će sankcije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija biti ponovo uvedene ako se do kraja augusta ne postigne novi nuklearni sporazum.
Sankcije su ukinute kada su Iran i nekoliko zapadnih zemalja postigli nuklearni sporazum 2015. godine.
SAD su se povukle iz tog sporazuma dvije godine nakon početka prvog mandata predsjednika Donalda Trumpa 2018. godine i obnovile sankcije kao dio kampanje maksimalnog pritiska. Sada bi evropske strane sporazuma mogle učiniti isto, a to bi moglo navesti Iran da izađe iz sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, upozorio je Parsi.
To bi [Izraelu] pružilo politički prozor za [ponovni napad] – rekao je za Al Jazeeru.
Meir Javedanfar, predavač za Iran na izraelskom Univerzitetu Reichman, dodao je da će Izrael ipak morati prikupiti ili predstaviti vjerodostojne obavještajne podatke koji sugeriraju da Iran obnavlja ili popravlja svoj nuklearni program.
Upozorio je da bi „za pokretanje takvog napada Izraelu bio potreban pristanak Sjedinjenih Država i njihovog predsjednika Trumpa“, što je smatrao manje vjerovatnom s obzirom na zabrinutost SAD-a zbog izraelskih napada na Siriju.
Izraelske operacije
Iako izraelski napadi na Iran možda nisu neizbježni, izvještaj New York Timesa u srijedu sugerira da Izrael provodi tajne operacije odgovorne za iznenadne eksplozije i požare širom zemlje.
List je citirao tri dobro obavještena zvaničnika i jednog evropskog diplomatu koji su očigledno nasumične požare i eksplozije u stambenim kompleksima, rafinerijama nafte, u blizini aerodroma i fabrike obuće pripisali sabotažama koje je vjerovatno izveo Izrael.
Mislim da je Benjamin Netanyahu pronašao formulu po kojoj je u stanju napadati Iran nekažnjeno uprkos otporu Donalda Trumpa – rekao je Negar Mortazavi, stručnjakinja za Iran u Centru za međunarodnu politiku (CIP), think tanku sa sjedištem u Washingtonu.
Sve tekuće tajne operacije rezultat su opsežne izraelske infiltracije u iransku sigurnost i infrastruktur, što je postalo očito tokom ranih faza junskog sukoba, pri čemu su pojedinci ciljani putem onoga što se pretpostavljalo da su timovi lokalnih obavještajnih operativaca i dronova lansiranih protiv iranskih ciljeva unutar iranske teritorije.
Ne postoje dokazi koji bi ukazivali na to da je izraelska mreža unutar Irana završila s ratom, rekao je analitičar i stručnjak za Iran Ori Goldberg.
Izrael je izgradio robustan [sigurnosni] sistem unutar Irana i, kao i svi takvi sistemi, povremeno treba pokazati snagu – rekao je iz Tel Aviva.
Ponekad to nije iz strateških, koliko taktičkih razloga. Čim imate infrastrukturu ili ljude na mjestu unutar druge zemlje, imate ograničeno vrijeme da ih koristite, tako da ako se radi o podmetanju požara ili detonacija, to je način da se oni održe aktivnim i da se Iranu da do znanja da su tamo.
Vjerovatnoća novog rata
Malo ko je mogao predvidjeti potpuni nedostatak suzdržanosti s kojim je Netanyahu, koji se ranije smatrao donekle nesklonom sukobima, napao susjedne države, Siriju i Libanon, kao i regionalne aktere poput Jemena i Irana, dok je istovremeno nastavio svoj brutalni napad na Gazu.
Ali, iako bi obnovljena ofanziva na izraelskog historijskog bauka, Iran, mogla biti popularna usred rastućih unutrašnjih podjela oko izraelskog rata u Gazi, ostaje da se vidi koliko će je dobro prihvatiti njegov glavni saveznik.
Trump je zabrinjavajući i Izrael će htjeti ostati na pravoj strani bilo koje linije koju on povuče [u vezi s njegovim postupcima] – rekao je Goldberg.
Ali Iran je pitanje konsenzusa unutar Izraela. Ljudi se možda raspravljaju o Gazi, ali nikada o Iranu. Ako se Netanyahu osjeća ugroženim, htjet će stisnuti iranski bič i ujediniti ljude oko sebe.
Iran, sa svoje strane, neće biti drugi put uhvaćen na cjedilu, kažu analitičari.
Mortazavi je za Al Jazeeru rekao da Iran očekuje da Izrael nastavi svoju agresiju, čak i dok se i dalje nada da će postići dogovor o svom nuklearnom programu diplomatskim putem.
Mislim da znaju da će sporazum smanjiti šanse za izraelski napad – rekla je.
(SB)
(5)